Aktualności

 • Dodano: 21.01.2024

  Szkolenie SSR powiatu człuchowskiego

  W sobotę dniu 20.01.2023r odbyło się szkolenie strażników Społecznej Straży Rybackiej z powiatu człuchowskiego w siedzibie Koła PZW w Człuchowie. Omówiono zagadnienia i zadania dotyczące strażników oraz plan na 2024 rok.

 • Dodano: 01.01.2024

  Walne Zgromadzenia Koła 2023

  30 grudnia 2023 roku odbyły się aż dwa walne zgromadzenia członków Koła PZW w Człuchowie, sprawozdawcze i nadzwyczajne. Podczas zebrania sprawozdawczego, w którym uczestniczył Prezes ZO PZW w Słupsku Teodor Rudnik oraz członek ZO Andrzej Duszkiewicz oraz Burmistrz Człuchowa Ryszard Szybajło,

 • Dodano: 10.12.2023

  Pomoc Polakom na Litwie

  W tym roku, już po raz kolejny, człuchowscy wędkarze zorganizowali zbiórkę darów dla naszych rodaków mieszkających na Litwie. W akcję zaangażowali się członkowie zarządu, sądu koleżeńskiego, komisji rewizyjnej, ksiądz kapelan oraz członkowie koła. Udało się zebrać imponującą ilość przydatnych darów: żywność, chemia domowa, środki czystości, artykuły szkolne, odzież i inne. Dary zebrane przez naszych wędkarzy pojechały na Litwę wraz z delegacją z gminy Przechlewo. Dziękujemy wszystkim za udział w tej szlachetnej akcji.

 • Dodano: 03.12.2023

  Jesienne zarybienia 2023

  Dobiegła końca jesienna akcja zarybieniowa. Prawie 2 tony materiału zarybieniowego w listopadzie trafiło do człuchowskich jezior. Jeziora: Rychnowskie, Urzędowe, Miejskie Małe i Duże, Buszewo oraz Polnickie zostały zarybione m.in. karpiami, linami, karasiami, szczupakami i sandaczami. Było przy tym dużo pracy, ale efekt murowany!!! Niektóre akcje odbywały się już w ekstremalnych warunkach. Ryby były w świetnej kondycji zdrowotnej. Dziękujemy wszystkim uczestnikom akcji zarybieniowych. 

 • Dodano: 03.12.2023

  KOMUNIKAT

  Informujemy, że składki członkowskie i opłaty na wody PZW na 2024 rok,  będzie można opłacić już w okresie międzyświątecznym, tj w dniach 27-30 grudnia. Skarbnik Koła przyjmuje w godzinach otwarcia sklepu, tak jak w roku 2023, w sklepie wędkarskim HOBBY w Człuchowie, przy ul. Królewskiej. 

 • Dodano: 24.09.2023

  XIV Ogólnopolskie Zawody Spinningowe Parami z Łodzi

  24 września na jez. Rychnowskim w Człuchowie, odbyła się czternasta już edycja Ogólnopolskich Zawodów Spinningowych Parami z Łodzi. Startowało 48 załóg. Złowiono kilka pięknych okazów. Największą rybę zawodów złowił junior, Jakub Miłkowski ze Starogardu Gdańskiego. Zwyciężyła załoga z Debrzna.

 • Dodano: 20.08.2023

  XVIII Puchar Wójta Gminy Człuchów

  W niedzielę 20 sierpnia br., na jez. Miejskim Dużym, rozegrano XVIII Zawody Wędkarskie „O Puchar Wójta Gminy Człuchów”. Organizatorem  zawodów było Koło PZW w Człuchowie. W zawodach uczestniczyło 21 zawodników. Połów ryb trwał przez 5,5 godziny. Łowiono wyłącznie metodą pickerową, czyli wskaźnikiem brań była drgająca szczytówka. Punktowano wyłącznie ryby zgodnie z wymiarem i okresem ochronnym, z wyłączeniem uklei.

 • Dodano: 24.08.2023

  Zawody Wędkarskie Działaczy PZW

  19 sierpnia na jez. Zielonym Dużym w gm. Konarzyny odbyły się zawody działaczy rejonu człuchowskiego PZW. Startowali prezesi, wiceprezesi i członkowie zarządów kół. Gospodarzem, zorganizowanej po raz pierwszy tego typu imprezy, było Koło PZW w Konarzynach. Gospodarze stanęli na wysokości zadania. Ryby łowiono przez 3 godziny metodą spławikową. Znacznym utrudnieniem był "straszny" upał. Nasi przedstawiciele wypadli najlepiej ze wszystkich kół. W kategorii prezesów zwyciężył Karol Dziemiańczyk - Prezes Koła PZW w Człuchowie. W kategorii wiceprezesi i członkowie zarządu wygrał Mateusz Malecki a trzeci był Krzysztof Duniec, obaj są wiceprezesami człuchowskiego koła. Łowiono głownie ukleje, płocie i leszcze.  Zawody były niezwykle ciekawe i na pewno będą kontynuowane w latach przyszłych. 

 • Dodano: 13.08.2023

  Spławikowe Zawody Rejonu Człuchowskiego

  Wieloletnią tradycją jest organizacja rejonowych zawodów spławikowych. Co roku, przemiennie, organizacji imprezy podejmuje się inne koło Rejonu Człuchowskiego PZW. W tym roku, było to Koło PZW w Człuchowie. W niedzielę 6 sierpnia br. nad jez. Miejskim Dużym w szranki stanęło 11 dwuosobowych drużyn, reprezentujących koła PZW w Człuchowie, Czarnem, Konarzynach, Debrznie i Przechlewie.

 • Dodano: 09.07.2023

  Sukces człuchowskich karpiarzy

  W dniach 6-9 lipca br., jezioro Urzędowe w Człuchowie było areną zmagań sportowych, najlepszych karpiarzy w Polsce. Główny Kapitanat Sportowy PZW powierzył Kołu PZW w Człuchowie organizację zawodów ogólnopolskich z cyklu Karpiowe Grand Prix Polski.  Wśród startujących znalazło się także 10 obecnych członków kadry narodowej w wędkarstwie karpiowym, czyli komplet. Nigdy wcześniej Człuchów nie był gospodarzem sportowej imprezy wędkarskiej tej rangi. To duże wyróżnienie dla naszego koła i miasta.

 • Dodano: 17.06.2023

  Wędkarskie urodziny Człuchowa

  Człuchowscy wędkarze uczcili urodziny Człuchowa podczas zawodów wędkarskich. Zawody z okazji „Dni Człuchowa” odbyły się 17 czerwca 2023 roku, na jez. Miejskim Dużym w Człuchowie. Organizatorem imprezy było Koło PZW w Człuchowie. Na starcie stanęło 13 drużyn. Ryby poławiano metodą spławikową i gruntową. 

 • Dodano: 04.06.2023

  Wiosenne zarybienia

  Począwszy od kwietnia, na człuchowskich jeziorach trwa intensywna akcja zarybieniowa PZW. Wiosną, zarybiamy wczesnymi formami stadialnymi ryb. I tak, do jez. Rychnowskiego trafiło w kwietniu pół miliona wylęgu sielawy i 90.000 sztuk siei. Do wód jez. Miejskiego Dużego (Łazienkowskiego) trafiło w maju 10.000 narybku miętusa, a do jez. Urzędowego, 2 czerwca wprowadzono prawie 50.000 narybku sandacza. 

 • Dodano: 04.06.2023

  Wędkarski Dzień Dziecka 2023 i rywalizacja seniorów

  3 czerwca na Przystani PZW nad jez. Miejskim Dużym w Człuchowie, odbył się festyn wędkarski z okazji "Dnia Dziecka". Tego dnia rywalizowali także najstarsi wędkarze człuchowskiego koła. 

 • Dodano: 28.05.2023

  Mistrz Spławika 2023

  28 maja na jez. Miejskim Dużym odbyła się kolejna impreza sportowa Koła PZW w Człuchowie. Tym razem były to Spławikowe Mistrzostwa Koła. Na starcie stanęło 16 zawodników, podzielonych na dwa sektory. Połów ryb trwał 2 x 2,5 godziny.

 • Dodano: 15.05.2023

  Wędkarski Turniej Miast 2023

  13 maja br. nad jez. Długim koło Niezabyszewa, odbył się już po raz trzeci wędkarski turniej miast. W tym roku organizatorem imprezy było Koło PZW w Bytowie. W turnieju udział wzięło po ośmiu zawodników z Kół PZW w Człuchowie, Toruniu, Bytowie i po raz pierwszy także z Koła PZW "Karaś" w Miastku. Połów ryb odbywał się w jednej trzygodzinnej turze. Zawodnicy łowili w dwóch sektorach. Rywalizowano w klasyfikacji indywidualnej i drużynowej. 

 • Dodano: 01.05.2023

  Spinningowe Mistrzostwa Koła 2023

  Czternaście dwuosobowych załóg rywalizowało o tytuł najlepszych spinningistów Koła PZW w Człuchowie. Zawody odbywały się na dwóch jeziorach : Miejskim Dużym i Miejskim Małym.  Połów ryb trwał 5,5 godziny a punktowano szczupaki i okonie.  Była to pierwsza impreza sportowa koła w tym sezonie.

 • Dodano: 04.03.2021

  Obręby ochronne na jez. Urzędowym

  Zgodnie z Uchwałą nr 14/2023/21-25 Zarządu Koła PZW w Człuchowie z dnia 1 kwietnia 2023 roku, na jez. Urzędowym obowiązywać będą obręby ochronne, podobnie jak w latach ubiegłych. Obręby zlokalizowane będą dokładnie w tych samych miejscach co w ubiegłym roku, i obowiązują do 31 maja br. 

 • Dodano: 02.04.2023

  Szkolenie instruktorów młodzieży

  1 kwietnia w Człuchowie, odbyło się szkolenie na instruktorów wędkarstwa młodzieżowego. W szkoleniu, zorganizowanym przez nasze koło udział wzięło 14 kandydatów z całego rejonu człuchowskiego PZW. Zajęcia prowadzili: Stanisław Szymański i Karol Dziemianczyk. Człuchowskie koło wzbogaciło się o pięciu nowych instruktorów: Maciej Pawłowski, Mateusz Malecki, Łukasz Szeremeta, Rafał Rumiński i Piotr Waszkiewicz. W uroczystym wręczeniu nadaniu uprawnień uczestniczył Prezes ZO PZW w Słupsku Teodor Rudnik. Gratulacje dla nowych instruktorów. Życzymy satysfakcji z pracy społecznej. 

  Przy tej okazji wręczono także medal  "Za zasługi w rozwoju wędkarstwa" kol. Łukaszowi Szeremecie. Gratulujemy.

 • Dodano: 19.03.2023

  KOMUNIKAT

  W związku z decyzją Głównego Kapitanatu Sportowego w Warszawie, zmianie uległ termin Grand Prix Polski w Wędkarstwie Karpiowym, rozgrywanych na jez. Urzędowym w Człuchowie. Pierwotny termin ujęty w naszym informatorze to 8-11 czerwca br. Nowy termin to 6-9 lipca br. Wobec powyższego, w czasie trwania zawodów zbiornik będzie zamknięty do wędkowania od 6 lipca do 9 lipca do godz. 15.00. Tym samym, w dniach 8-11 czerwca jezioro będzie dostępne do wędkowania na ogólnych zasadach. 

 • Dodano: 04.03.2023

  Porozumienie z Okręgiem Nadnoteckim PZW na 2023 rok

  Na podstawie porozumienia pomiędzy okręgami, członkowie Okręgu Słupskiego PZW będą mogli bezpłatnie wędkować w 2023 roku na wodach Okręgu Nadnoteckiego (Piła) PZW. Aby to było możliwe, konieczne jest uzyskanie bezpłatnego zezwolenia. Zapotrzebowania na takie zezwolenia należy zgłosić do skarbnika koła. Warunkiem koniecznym, jest uiszczenie składek członkowskich w naszym okręgu na 2023 roku. 

  Członkowie Okręgu Nadnoteckiego PZW będą mogli uzyskać zezwolenie na wody naszego okręgu za dopłatą 50 zł. 

 • Dodano: 18.12.2022

  KOMUNIKAT - opłaty 2023 i funkcjonowanie biura koła

  Informujemy, że sprzedaż zezwoleń i opłat członkowskich na 2023 rok rozpocznie się od 27 grudnia br. Od tego sezonu, wszelkie formalności związane z opłatami członkowskimi będzie można załatwić w sklepie wędkarskim HOBBY w Człuchowie, ul. Królewska 17, w godzinach otwarcia sklepu, tj. w dni powszednie 9-17, a w soboty 9-13. 

 • Dodano: 14.01.2023

  Wiosłujemy dla WOŚP

  Koło PZW w Człuchowie wzięło udział w akcji "Wiosłujemy dla WOŚP". Zmagania smoczych łodzi odbyły się na człuchowskim basenie 14 stycznia br. Na starcie stanęło 16 ekip, podzielonych na 4 grupy po 4 zespoły. Do dalszej rywalizacji przechodziły po 2 najlepsze ekipy. Cel szczytny, mnóstwo zabawy, zadanie nie proste. Wyszło super. Nasza ekipa zakończyła zmagania w ćwierćfinale, ale nie o wynik tu chodziło. 

  W skład naszej reprezentacji weszli: Karol Dziemiańczyk, Maciej Pawłowski, Łukasz Kleist, Łukasz Szeremeta, Piotr Szczygielski, Wojciech Dziemiańczyk i Filip Obłąk.

  Za rok spróbujemy ponownie!!! 

 • Dodano: 22.12.2022

  Upominek dla członków Koła

  Wnosząc opłaty na 2023 rok, każdy członek otrzyma upominek w postaci breloczka do kluczy. Będzie można sobie wybrać brelok ze swoją ulubioną rybą, spośród gatunków: szczupak, okoń, sandacz, węgorz, karp, lin, leszcz, płoć, pstrąg potokowy. Na breloczku umieszczone są podstawowe dane dotyczące danego gatunku : nazwa łacińska, wymiar ochronny, okres ochronny i limit ilościowy. 

  Przy wnoszeniu opłat, weź gadżet oraz informator na 2023 rok, w którym zawarte są najważniejsze informacje o funkcjonowaniu koła w nadchodzącym sezonie. 

 • Dodano: 29.12.2022

  Pomoc Polakom na Litwie

  W tym roku nasze Koło ponownie włączyło się w akcję pomocy dla potrzebujących Polaków na Litwie. Dzięki ofiarności naszych członków zebraliśmy mnóstwo artykułów spożywczych, chemii domowej i artykułów szkolnych. Akcję skutecznie wsparł też kapelan naszego koła ks. Andrzej. Dary znalazły się na Wileńszczyźnie przed świętami Bożego Narodzenia. Od Związku Polaków na Litwie otrzymaliśmy serdeczne podziękowania. Warto pomagać!!!

 • Dodano: 18.12.2022

  Walne Zgromadzenie Członków Koła

  17 grudnia br., w Restauracji „Stara Kaszarnia” odbyło się Walne Zgromadzenie Członków Koła PZW w Człuchowie. Na zebranie licznie stawili się członkowie Koła oraz przybyli goście. Walne zebranie było okazją do podsumowania pracy koła za 2022 rok.

 • Dodano: 06.11.2022

  Szkolenie sędziów wędkarskich

  5 listopada w Konarzynach, odbyło się szkolenie dla sędziów dyscyplin wędkarskich. W szkoleniu udział wzięły aż 24 osoby - członkowie kół rejonu człuchowskiego, w tym 5 członków naszego koła. Szkolenie prowadził Prezes Koła PZW w Człuchowie Karol Dziemiańczyk - sędzia klasy krajowej. Po szkoleniu teoretycznym odbył się egzamin, który wszyscy uczestnicy zaliczyli pozytywnie. Dzięki temu, 4 osoby podniosły swoje kwalifikacje z sędziego klasy podstawowej na sędziego klasy okręgowej, a 20 osób uzyskało kwalifikacje podstawowe. W uroczystym wręczeniu legitymacji i odznak sędziowskich uczestniczył Prezes ZO PZW w Słupsku Teodor Rudnik. 

 • Dodano: 18.10.2022

  Jesienne zarybienia

  Ruszyły jesienne zarybienia. W tym roku, wiosną i latem odbyło się już zarybianie sieją, sielawą i węgorzem. Teraz przyszedł czas na kolejne gatunki. W dniach 17 i 18 października do naszych wód trafiła  tona materiału zarybieniowego karpia, szczupaka, lina i karasia pospolitego. A to dopiero początek. Materiał pochodził po części z okręgowej hodowli w Damnicy, a po części z zakupów zewnętrznych. Zaangażowanym w zarybianie Kolegom należą się serdeczne podziękowania.

 • Dodano: 16.10.2022

  Teamowe Mistrzostwa Koła 2022

  6 października br., w pięknej, jesiennej scenerii, rozegrano ostatnie już w tym roku zawody wędkarskie Koła PZW w Człuchowie pn. Spinningowe Mistrzostwa Koła „O Puchar Burmistrza Człuchowa”.  Terenem zawodów były jeziora Miejskie Duże (Łazienkowskie) i Miejskie Małe (Jeziorna). Punktowano szczupaki, sandacze i okonie powyżej określonego wymiaru.

 • Dodano: 11.09.2022

  XIII Ogólnopolskie Zawody Spinningowe Parami z Łodzi

  Koło PZW w Człuchowie, już po raz trzynasty było organizatorem Ogólnopolskich Zawodów Spinningowych Parami z Łodzi. Na starcie zarejestrowano 47 dwuosobowych załóg. Zawodnicy przyjechali głównie z Polski północnej. Większość załóg stanowiły ekipy spoza naszego regionu. Złowiono 13 punktowanych szczupaków i 100 okoni. 

 • Dodano: 22.08.2022

  Teamowe Mistrzostwa Okręgu Słupskiego PZW

  21 sierpnia br. na jez. Rychnowskim i Miejskim Dużym rozegrano teamowe Mistrzostwa Okręgu Słupskiego PZW w wędkarstwie spinningowym. Organizatorem zawodów był OKS Słupsk. Nasze koło reprezentowały dwa teamy oraz jeden zawodnik w teamie mieszanym. Nasi zawodnicy godnie się zaprezentowali. Team Łukasz Szeremeta i Sylwester Kaszubowski zajęli 3 miejsce a team Ilona i Paweł Jeżewscy 6 miejsce. Zwyciężyła drużyna z koła w Debrznie, przed ekipą ze Słupska, 4 i 5 lokata przypadła drużynom z Koczały i Miastka. Gratulujemy wszystkim zawodnikom.

 • Dodano: 17.08.2022

  Towarzyskie zawody "Picker" 2022

  14 sierpnia, nad niewielkim, ale malowniczo położonym jeziorku Jeziorno koło Uniechowa w gm. Debrzno, odbyły się towarzyskie zawody wędkarskie Koła PZW w Człuchowie. Połów ryb trwał przez 5 godzin, a jedyna dopuszczoną techniką połowu była metoda feederowa, czyli wskaźnikiem brań była drgająca szczytówka.

 • Dodano: 09.08.2022

  Fedderowe Mistrzostwa Okręgu Słupskiego PZW

  Ogromny sukces naszych wędkarzy w dyscyplinie feederowej. I miejsce drużynowo i mistrzostwo indywidualne! To pierwszy w historii naszego koła taki sukces w tej dyscyplinie.

 • Dodano: 23.07.2022

  VI Zawody Służb Mundurowych

  W ramach obchodów Święta Policji 2022, rozegrano towarzyskie zawody wędkarskie służb mundurowych „O Puchar Komendanta Powiatowego Policji w Człuchowie”. Zawody odbyły się 16 lipca br. na jez. Miejskim Dużym w Człuchowie. Współorganizatorem imprezy było Koło PZW w Człuchowie. Zawody w tej formule odbyły się już po raz szósty, po raz pierwszy w 2015 roku, z przerwą w latach 2020-2021 z uwagi na panującą w kraju pandemią. Pomimo niesprzyjającej aury, zawody należy uznać za bardzo udane. Przebiegały w przyjacielskiej atmosferze, zgodnie z zasadami fair-play, a wszyscy zawodnicy złowili punktowane ryby.

 • Dodano: 27.06.2022

  Zarybianie węgorzem

  W dniu 27 czerwca br., na naszych czterech człuchowskich jeziorach odbyło się zarybienie węgorzem. Do jez. Rychnowskiego trafiło prawie 1000 sztuk. Jez. Urzędowe zasiliło 400 węgorzy, Miejskie Duże 300 węgorzy a Miejskie Małe 200 sztuk. Zdrowy i przebadany (jak zawsze)  materiał zarybieniowy pochodził z hodowli we Włocławku. Dorodne węgorzyki już wkrótce osiągną wymiar ochronny.

 • Dodano: 25.06.2022

  XVII zawody wędkarskie "O Puchar Wójta Gminy Człuchów"

  W dniach 24/25 czerwca br., tym razem na jez. Miejskim Dużym, rozegrano XVII Zawody Wędkarskie „O Puchar Wójta Gminy Człuchów”. Organizatorem  zawodów było Koło PZW w Człuchowie. W zawodach uczestniczyło 29 zawodników.

 • Dodano: 12.06.2022

  Wędkarski Dzień Dziecka 2022 i Zawody dla seniorów

  11 czerwca br., na przystani Koła PZW w Człuchowie odbył się doroczny wędkarski festyn dla dzieci i młodzieży pn. „Wędkarski Dzień Dziecka 2022”. Tego samego dnia, po rozegraniu zawodów dziecięcych, odbyły się zawody wędkarskie dla seniorów z Koła PZW w Człuchowie. To połączenie młodości z doświadczeniem okazało się dobrym pomysłem i będziemy od tej pory w tym samym czasie organizować zawody dla dzieci i dla seniorów.

 • Dodano: 29.05.2022

  Spławikowe Mistrzostwa Koła 2022

  W niedzielę, 29 maja br. na jez. Miejskim Dużym rozegrano Spławikowe Mistrzostwa Koła PZW w Człuchowie. Na starcie stanęło 18 zawodników. Połów ryb trwał dwa razy po 150 minut. Punktowano ryby zgodnie z okresem i wymiarem ochronnym. 

 • Dodano: 23.05.2022

  VIII Karpiowe Mistrzostwa Okręgu

  W dniach 19-22 maja br. na jez. Wandzińskim w gm. Człuchów rozegrano Karpiowe Mistrzostwa Okręgu Słupskiego PZW. To już VIII edycja tej imprezy. Organizatorami zawodów było Koło PZW w Człuchowie wraz z Człuchowskim Klubem Karpiowym.

 • Dodano: 15.05.2022

  Wędkarski Turniej Miast Bytów-Człuchów-Toruń

  W sobotę 14 maja 2022, na jez. Miejskim Dużym w Człuchowie rozegrano zawody wędkarskie o dość niecodziennej formule. W zawodach udział wzięło po 10 zawodników z kół PZW z Bytowa, Człuchowa i Torunia. Łącznie 30 zawodników rywalizowało w klasyfikacji drużynowej i indywidualnej, a całe zawody stanowiły wędkarski turniej miast. Gospodarzem imprezy było Koło PZW w Człuchowie. Zawody należy uznać za niezwykle udane. Poza wymiarem sportowym chodzi także o wymianę doświadczeń i integrację. Uczestniczące w zawodach koła, bardzo wysoko oceniły organizację imprezy przez gospodarzy. 

 • Uwaga !!!

  Wpuszczanie do zbiorników wodnych ryb pochodzących z innych zbiorników jest surowo zabronione!!! Gatunki inwazyjne takie jak raki pręgowate, raki sygnałowe oraz ryby z gatunku trawianka, czebaczek amurski i sumik karłowaty po złowieniu nie wolno wypuszczać do łowiska, w którym je złowiono, ani do innych wód!!! Jeżeli zauważysz osobę, która wpuszcza jakiekolwiek ryby do wody niezwłocznie poinformuj Straż Rybacką tel. 660 980 183 lub Policję tel. 112

 • Dodano: 03.04.2022

  Zarybienia sieją i sielawą

  Ruszyły tegoroczne zarybienia. 22 marca  jez. Rychnowskie zostało zasilone 500.000 sztuk wylęgu sielawy i 90.000 sztuk wylęgu siei.  

 • Dodano: 05.04.2022

  Zasady wędkowania na jez. Urzędowym - przypomnienie

  Wszystkim Koleżankom i Kolegom wędkującym na jez. Urzędowym (Szpitalnym) przypominamy, że zgodnie z warunkami uprawiania wędkarstwa na wodach Okręgu Słupskiego PZW, w tym roku, podobnie jak i w poprzednim,  obowiązuje zakaz spinningowania na tym jeziorze do 31 maja. Ponadto, obowiązuje zakaz połowu na żywca oraz martwą rybkę lub jej części do 30 czerwca. Przepisy mają na celu ochronę ryb drapieżnych i umożliwienie im odbycia spokojnego i bezpiecznego tarła. Apelujemy o przestrzeganie przepisów i o reagowanie w przypadku ich łamania. Pamiętajmy też o obrębach ochronnych. Obręby obowiązują do 31 maja br.

 • Dodano: 17.02.2022

  Ferie z przechlewskimi jeziorami

  W dniach 15-17 lutego br. w Przechlewie, realizowano projekt pod nazwą "Ferie z przechlewskimi jeziorami". Zajęcia z młodzieżą, i nie tylko, prowadził Prezes Koła kol. Karol Dziemiańczyk przy wsparciu kolegów Krzysztofa Duńca i Łukasza Szeremety. Zajęcia odbywały się dzięki uprzejmości i gościnności Gminnej Biblioteki i Centrum Kultury w Przechlewie oraz władz Gminy Przechlewo.

 • Dodano: 10.02.2022

  Nowe łowisko dla naszych wędkarzy

  Dzisiaj, po kilkuletnich staraniach Prezesa Koła kol. Karola Dziemiańczyka, nastąpiło uroczyste podpisanie porozumienia z Gminą Rzeczenica, w sprawie udostępnienia do wędkarskiego użytkowania kompleksu stawów po byłej kopalni koło Jeziernika. Porozumienie podpisał Wójt Gminy Rzeczenica Marcin Szulc, a z ramienia ZO PZW w Słupsku Prezes ZO Zdzisław Ardzijewski i Wiceprezes ZO Karol Dziemiańczyk. Gospodarzem łowiska , z racji swej bliskości i uwarunkowań historycznych będzie Koło PZW w Czarnem, którego przedstawiciele z Prezesem kol. Jurkiem Wróżem, również uczestniczyli w uroczystym podpisaniu porozumienia. 

  Umowa obowiązuje od dziś. Wystarczy ogólna opłata nizinna na okręg słupski. W rejestr połowów wpisujemy pozycję 125S. Łowimy tylko od strony gminy Rzeczenica, czyli od strony wschodniej. Zapraszamy do przetestowania nowo pozyskanego łowiska:)

 • Dodano: 06.12.2021

  Komunikat

  Informujemy członków, że Walne Zgromadzenie Członków Koła PZW w Człuchowie podjęło uchwałę, w sprawie obowiązku świadczenia 1 godziny pracy na rzecz koła w roku 2022. który zamieniony został na wpłatę na rzecz koła w wysokości 10 zł. Z wpłaty ekwiwalentu zwolnieni są członkowie uczestnicy oraz członkowie powyżej 70-tego roku życia. Ekwiwalent będzie pobierany jak dotychczas, podczas uiszczania opłat na 2022 rok. 

 • Dodano: 20.12.2021

  Świąteczne wsparcie dla naszych Rodaków na Litwie

  Człuchowskie Koło PZW czynnie włączyło się w tegoroczną akcję pomocy dla Polaków mieszkających na Litwie. Z inicjatywy Prezesa Koła, przystąpiliśmy do zbiórki organizowanej przez Gminę Przechlewo. Odzew ze strony naszych działaczy był imponujący.

 • Dodano: 06.12.2021

  Walne Zgromadzenie Koła PZW w Człuchowie

  4 grudnia 2021 roku, w Restauracji "Stara Kaszarnia" w Człuchowie odbyło się Walne Zgromadzenie Koła, które w tym roku miało wymiar sprawozdawczo-wyborczy. Zebranie przeprowadzono z zachowaniem reżimu sanitarnego. Ustępujący Zarząd złożył obszerne sprawozdanie oraz wybrano nowe władze na kadencję 2021-2025.

 • Dodano: 28.11.2021

  Jesienne zarybienia 2021

  Okres jesienny, to czas intensywnej pracy związanej z zarybianiem naszych wód. Dotychczas przeprowadzono akcje zarybieniowe szczupakiem, linem, karpiem i karasiem. Zarybienia odbyły się na wszystkich jeziorach, będących pod opieką naszego koła. Przed nami jeszcze sporo pracy. W najbliższym czasie odbędą się zarybienia sandaczem oraz w dalszym ciągu linem oraz karpiem. Zapraszamy do udziału w akcjach zarybieniowych, a wszystkim uczestnikom akcji serdecznie dziękujemy. 

  Szczegółowy wykaz zarybień zaprezentowany zostanie podczas Walnego Zgromadzenia Członków w dniu 4 grudnia br. 

 • Dodano: 26.09.2021

  Spinningowe Mistrzostwa Koła 2021

  W niedzielę, 26 września 2021 roku, na jez. Urzędowym w Człuchowie odbyły się Spinningowe Mistrzostwa Koła PZW w Człuchowie. Zawody rozgrywano w klasyfikacji dwuosobowych teamów. Punktowano szczupaki, sandacze i okonie. Połów ryb trwał 5,5 godziny.

 • Dodano: 19.09.2021

  XII Ogólnopolskie Zawody Spinningowe Parami z Łodzi

  Koło PZW w Człuchowie, już po raz dwunasty było organizatorem Ogólnopolskich Zawodów Spinningowych Parami z Łodzi. Na starcie zarejestrowano 57 dwuosobowych załóg. Zawodnicy przyjechali głównie z Polski północnej, ale byli nawet wędkarze ze Śląska.

 • Dodano: 13.09.2021

  I Karpiowe Mistrzostwa Polski

  W dniach 9-12 września br. na zbiorniku Dębowa k. Opola odbyły się pierwsze oficjalne Mistrzostwa Polski w Wędkarstwie Karpiowym. W zawodach startowało 35 dwu, trzy a nawet czteroosobowych ekip z całej Polski. Zawody trudne. Łowisko bardzo skomplikowane, z uwagi na bardzo zróżnicowane dno. Stanowiska także nierówne, ale tak to bywa w karpiowaniu. Nasze Koło reprezentował team w składzie Karol Dziemiańczyk i Maciej Wdowczyk, a także Łukasz Szeremeta. Tym razem bez większych sukcesów, ale sam start w MP był już dużą sprawą i okazją do zebrania doświadczenia. W Mistrzostwach wzięła jeszcze jedna ekipa - także członkowie naszego Koła w składzie Winicjusz Białek i Piotr Nowicki z Człuchowskiego Klubu Karpiowego. Koledzy odnotowali duży sukces. Niemal przez całe zawody byli na pierwszym miejscu, dopiero ostatnia godzina "przesunęła" drużynę na drugie miejsce. Z wynikiem 63,5 kg ( 5 ryb ) zdobyli zasłużone wicemistrzostwo Kraju. Gratulujemy wszystkim uczestnikom.

 • Dodano: 30.08.2021

  Wędkarski Turniej miast: PZW Człuchów - PZW Toruń

  28 sierpnia, na zaproszenie Koła PZW PKP Toruń nasi członkowie gościli na jez. Szańce k.Torunia, gdzie rozegraliśmy swoisty wędkarski turniej miast. Każde koło wystawiło po 10 zawodników. Łowiono metodą spławikową w dwóch turach, po 2,5 godziny każda. Zawody rozgrywano w dwóch sektorach, A i B - w każdym po 5 zawodników z każdego koła. 

 • Dodano: 22.08.2021

  Lato z Wędką 2021

  22 sierpnia br., na przystani Koła PZW w Człuchowie odbył się wędkarski festyn dla dzieci i młodzieży pn. „Lato z Wędką 2021”. Zawody rozgrywano w trzech kategoriach wiekowych : do lat 9, do lat 13 i do lat 17. Ogółem w imprezie wzięła setka zawodników i opiekunów. Ryba dopisała. Młodzi adepci sztuki wędkarskiej poławiali ukleje, płocie, krąpie, leszcze, wzdręgi i okonie.

 • Dodano: 17.07.2021

  Towarzyskie Zawody Wędkarskie "20+"

  17 lipca na jez. Miejskim Dużym w Człuchowie, rozegrano kolejne zawody wędkarskie pn. Towarzyskie Zawody Wędkarskie „20+”. Na starcie zarejestrowano 19 uczestników. Zawodnicy łowili ryby metodą gruntową lub spławikową, w dwóch rundach, po 5 godzin każda. Do punktacji liczyły się jedynie te sztuki, których długość przekraczała 20 cm.

 • Dodano: 16.06.2021

  VII Karpiowe Mistrzostwa Okręgu

  W dniach 10-13 czerwca br., nad jez. Darżyńskim, odbyły się VII Karpiowe Mistrzostwa Okręgu Słupskiego PZW. Nasze Koło reprezentowały dwie drużyny: Karol Dziemiańczyk i Maciej Wdowczyk oraz Marek Myszka i Kazimierz Januszewski. Rywalizacja o miejsca na podium trwała do ostatniej chwili. Ostatecznie, drużyna w składzie Karol Dziemiańczyk i Maciej Wdowczyk z 4 rybami o masie 27 kg zajęła III miejsce. Zawody zwyciężyła (co cieszy dodatkowo) drużyna z Człuchowskiego Klubu Karpiowego w składzie Winicjusz Białek i Piotr Nowicki. Drugie miejsce zajęła ekipa z PZW Damno. 

  Całość zawodów można podsumować kilkoma słowami: sympatyczne jeziorko, dobra atmosfera i organizacja, kapryśne ryby i zmienna pogoda. Organizatorem imprezy było Koło PZW w Potęgowie.

 • Dodano: 06.06.2021

  XVI Zawody "O Puchar Wójta Gminy Człuchów"

  W dniach 5/6 czerwca br. na jez. Rychnowskim, rozegrano XVI Zawody Wędkarskie „O Puchar Wójta Gminy Człuchów”. W zawodach uczestniczyło 21 zawodników. Połów ryb trwał nieprzerwanie od godz. 18.00 w sobotę, do godz. 11.00 w niedzielę. Punktowano wyłącznie ryby powyżej 25 cm.

 • Dodano: 29.05.2021

  Zarybianie jez. Miejskiego Małego

  27 maja br. odbyło się kolejne zarybianie, tym razem jez. Miejskiego Małego, zwyczajowo zwanego Jeziorną. Do wód jeziora trafiło 18.000 sztuk narybku letniego szczupaka, o przeciętnej długości ok. 4 cm. To bardzo fajny materiał zarybieniowy, który zrobi dużo dobrej roboty, żerując na wczesnych formach stadialnych ryb małocennych. 

  Kluczowym, przy zarybieniu tego rodzajem materiałem, jest jego prawidłowe rozprowadzenie, dlatego w zarybieniu wzięły udział aż trzy załogi na łodziach. Każda ekipa zarybiała inny sektor jeziora, wprowadzając narybek wzdłuż naturalnych ukryć. dodatkowym atutem było zarybianie w godzinach wieczornych.

  "Pistoleciki" były w bardzo dobrej kondycji. Podziękowania dla wszystkich uczestników akcji.

   

 • Dodano: 23.05.2021

  Spławikowe Mistrzostwa Koła 2021

  23 maja br., na jez. Miejskim Dużym odbyła się pierwsza tegoroczna impreza wędkarska - Spławikowe Mistrzostwa Koła. Na starcie stanęło 18-tu wirtuozów spławika. Zawody rozpoczęto od uczczenia chwilą ciszy, wszystkich członków naszego koła, którzy odeszli na wieczne łowy w czasie pandemii. Łącznie zawodnicy złowili blisko 30 kg ryb. wśród których dominowała ukleja, płoć, rzadziej leszcz i krąp. 

 • Dodano: 20.05.2021

  Wiosenne zarybienia

  W kwietniu i maju, na naszych wodach odbyły się kolejne tegoroczne zarybienia. Jeziora zasiliło 60.000 wylęgu szczupaka oraz 15.000 narybku miętusa.

  Szczupak trafił do jez. Buszewo, natomiast miętus do wód Rychnowskiego. 

   

   

 • Dodano: 01.04.2021

  Ruszyły tegoroczne zarybienia

  1 kwietnia br. odbyło się pierwsze, tegoroczne zarybianie. Do wód jez. Rychnowskiego trafiło 500.000 sztuk sielawy i 90.000 siei.  Z tegorocznych "meldunków z lodu" można jednoznacznie wnioskować, że efekty dotychczasowych zarybień, szczególnie sieją, są zadowalające. Akcji zarybieniowej bacznie przyglądał się miejscowy łabędź :)

 • Dodano: 01.04.2021

  Domki dla kaczek

  31 marca, nasi koledzy Krzysztof Cysewski, Mateusz Rozentalski i Piotr Skobel, z własnej inicjatywy zainstalowali na wyspie na jez. Rychnowskim 6 budek lęgowych dla kaczek. Inicjatywa godna pochwały. Akcja z pewnością przyczyni się do powiększenia dobrostanu ptactwa wodnego na naszych wodach. Brawo. 

 • Dodano: 28.02.2021

  Wapnowanie jez. Polnickiego

  W poniedziałek 22 lutego br., na jez. Polnickim (Kątki) przeprowadzono akcję wapnowania jeziora. Zabieg ten ma na celu poprawę warunków fizyko-chemicznych dla rozwoju ryb i innych organizmów żywych. Wapno ma właściwości odkwaszające, dezynfekujące, no i oczywiście wzbogaca wodę w wapń, tak potrzebny wielu organizmom. Wapno poprawia także strukturę dna.

  Na nieco rozwodnionej już tafli jeziora "położono" 900 kg wapna, które wraz z roztapiającym się lodem, powoli przeniknie do wód jeziora. 

 • Dodano: 16.02.2021

  Akcja społeczna na jez. Buszewo

  W sobotę 13 lutego, zgodnie z planem, odbyła się akcja napowietrzania jez. Buszewo. Pomiary zawartości tlenu przed akcją, nie napawały optymizmem.

 • Dodano: 09.02.2021

  Patrol przyduchowy

  Zalegająca długotrwale pokrywa lodowa powoduje zagrożenie przyduchą. Zagrożenie jest tym bardziej realne, że lód pokryty jest grubą warstwą śniegu. W tej sytuacji w niedzielę 8 lutego odbyliśmy patrol tlenowy, na najbardziej zagrożonych jeziorach.

 • Dodano: 07.01.2021

  Ryba Roku 2020

  Zarząd Koła dokonał wyboru Ryby Roku 2020. Został nią 48 cm karaś, ważący 2,8kg (złoty medal klasyfikacji WW). Ryba została złowiona na jez. Rychnowskim 2 lipca 2020 roku metodą spławikową, na tzw. "kanapkę".  Szczęśliwym łowcą ryby był kol.  Zbigniew Tomaszczyk.

  Dokonując wyboru ryby roku uwzględniono nie tylko wielkość ryby, ale też łowisko, metodę i stopień trudności. Trzeba przyznać, że było jeszcze kilka innych ciekawych zgłoszeń i głosujący mieli twardy orzech do zgryzienia.

  Zachęcamy do zgłoszeń swoich okazów w bieżącym roku. Spośród nich wyłonimy rybę 2021 roku. 

 • Dodano: 23.12.2020

  Upominek dla członków Koła.

  Jak co roku, dla swoich członków przygotowaliśmy praktyczny gadżet. Będzie to dobrej jakości etui na dokumenty wędkarskie, które z powodzeniem pomieści legitymację członkowską, zezwolenie, kartę wędkarską i kilka innych dokumentów. Wykonaliśmy je w czterech kolorach - do wyboru. Etui otrzymacie u Skarbnika Koła, podczas dokonywania opłat na 2021 roku. 

 • Dodano: 21.12.2020

  Porozumienia międzyokręgowe na 2021 rok.

  Wędkarze z Okręgu Słupskiego PZW, mogą w 2021 roku korzystać z zawartych porozumień międzyokręgowych, których wykaz znajduje się poniżej. 

 • Dodano: 07.12.2020

  KOMUNIKAT

  W związku z panującą w Kraju sytuacją epidemiczną, w trosce o dobro i zdrowie nas wszystkich, zmuszeni jesteśmy zachować najwyższe środki ostrożności! W tym celu, do czasu zakończenia pandemii, w zależności od aktualnej sytuacji prawnej, sposób obsługi członków koła przez skarbnika, odbywać się będzie z uwzględnieniem czynników ryzyka. 

  Z powodu utrudnień wyrażamy ubolewanie, ale w obecnej sytuacji nie ma innego wyjścia. Prosimy o wyrozumiałość i dostosowanie się do aktualnych wytycznych. W miarę możliwości, wszelkie niedogodności będą eliminowane. 

 • Dodano: 02.12.2020

  Jesienna akcja zarybieniowa

  Tegoroczna jesień była jak zwykle pracowita. Ponad 1,5 tony materiału zarybieniowego sandacza, szczupaka, lina i karpia trafiła do naszych jezior i rzek. Zarybiono jeziora: Rychnowskie, Urzędowe, Miejskie Małe, Miejskie Duże, Buszewo, Polnickie i rzekę Chrząstawę. Ryby drapieżne rozprowadzano po stanowiskach z łodzi. Karpie i liny wpuszczano z brzegu. Wszystkim uczestnikom działań należą się duże podziękowania. 

 • Dodano: 16.11.2020

  KOMUNIKAT

  W związku z trwającą pandemią, władze naczelne Polskiego Związku Wędkarskiego nie ogłosiły jeszcze terminu kampanii sprawozdawczo-wyborczej w kołach i okręgach, wobec czego nie wiadomo kiedy odbędzie się zebranie w naszym Kole. Jak tylko będzie to możliwe, termin zebrania zostanie podany do publicznej wiadomości. 

 • Dodano: 16.11.2020

  Walka z kłusownictwem

  W ostatnim czasie, dzięki czujności i prawidłowej reakcji naszych kolegów wędkarzy, nasza Straż zabezpieczyła kilka większych bądź mniejszych sieci kłusowniczych. Żywe ryby wróciły do swojego środowiska. 

 • Dodano: 27.09.2020

  Spinningowe Mistrzostwa Koła 2020

   

  W niedzielę 27 września, na jez. Urzędowym odbyły się Spinningowe Mistrzostwa Koła PZW w Człuchowie. Zawody rozgrywano parami z łodzi, a poza tytułem mistrzowskim, rywalizowano także o Puchar Burmistrza Człuchowa. Pomimo niesprzyjającej aury, na starcie stanęło 17 dwuosobowych załóg.

   

   

   

 • Dodano: 13.09.2020

  XI Ogólnopolskie Zawody Spinningowe Parami z Łodzi

  Jezioro Rychnowskie w Człuchowie, już po raz jedenasty było areną zmagań spinningistów w ramach Ogólnopolskich Zawodów Spinningowych Parami z Łodzi.  Na starcie rekordowa liczba 57 załóg, czyli 112 zawodników, gdyż dwie ekipy były jednoosobowe. Zawodnicy przyjechali głównie z Polski północnej, choć były ekipy nawet z Warszawy. Organizatorem zawodów było Koło PZW w Człuchowie.

 • Dodano: 30.08.2020

  XV Puchar Wójta Gminy Człuchów

  W dniach 28-30 sierpnia br. na jez. Buszewo w gm. Człuchów dobyła się kolejna edycja zawodów wędkarskich o Puchar Wójta Gminy Człuchów. W tych trudnych zawodach wzięło udział kilkunastu zawodników. Punktowano jak zwykle karpie, amury, liny i karasie o odpowiedniej długości. 

 • Dodano: 23.08.2020

  Wędkarski festyn "Lato z Wędką 2020"

  22 sierpnia br., na przystani Koła PZW w Człuchowie odbył się wędkarski festyn dla dzieci i młodzieży pn. „Lato z Wędką 2020”. Festyn zorganizowaliśmy w miejsce corocznych zawodów z okazji Dnia Dziecka, które w tym roku w wiadomych względów nie mogły się odbyć. W imprezie uczestniczyło ponad 100 osób. 

 • Dodano: 12.07.2020

  Spławikowe Mistrzostwa Koła 2020

  12 lipca, na jez. Miejskim Dużym w Człuchowie, odbyła się kolejna impreza sportowa naszego koła pn. Spławikowe Mistrzostwa Koła.  Zawody rozgrywano w dwóch, 3 godzinnych turach. Obowiązywała punktacja sektorowa. 

 • Dodano: 10.08.2020

  VI Karpiowe Mistrzostwa Okręgu

  W dniach 6/9 sierpnia 2020, na położonym wśród lasów jez. Wandzińskim w gm. Człuchów, już po raz szósty odbyły się Karpiowe Mistrzostwa Okręgu Słupskiego PZW. W zawodach wzięło udział 10 dwuosobowych ekip z kół i klubów Okręgu Słupskiego.

 • Dodano: 12.07.2020

  Nasze Koło uczestniczyło w akcji charytatywnej.

  W dniach 3-5 lipca br. odbyła się kolejna edycja akcji "Karpiarze dla Huberta". Celem akcji byłą pomoc chorym dzieciom. W akcję włączyło się czynnie m.in. nasze Koło PZW w Człuchowie.

 • Dodano: 09.07.2020

  Wizyta u byłego Prezesa Koła

  Z okazji "Dnia Wędkarza", Prezes Koła kol. Karol Dziemiańczyk odwiedził wieloletniego prezesa kol. Jarosława Drążka. Wizyta była okazją do wręczenia odznaczeń i upominku. 

 • Dodano: 21.06.2020

  Zawody wędkarskie "20+"

  20 czerwca br. na jez. Miejskim Dużym, odbyły się pierwsze w tym roku zawody wędkarskie naszego koła. Były to zawody w nowej formule pn "20+", gdzie punktowano wyłącznie ryby pow. 20 cm. Dozwolony był połów na dwie wędki metodą spławikową lub gruntową. Zawodnicy łowili ryby przez 10,5 godziny. 

 • Konkurs fotograficzny dla dzieci i młodzieży

  Wzorem lat ubiegłych, Rada ds. Młodzieży ZG PZW ogłasza konkurs fotograficzny dla członków uczestników PZW. Tegoroczny konkurs jest
  zainspirowany 70-cio leciem PZW dlatego też nosi tytuł "70-Lecie PZW w Moim Obiektywie".

 • Dodano: 08.06.2020

  "Atlas jezior i rzek powiatu człuchowskiego"

  Kompleksowe opracowanie 99 jezior, 19 jezior zanikowych, 18 innych zbiorników i 27 rzek. Pierwsza tego typu książka o hydroświecie powiatu człuchowskiego. To kompleksowe opracowanie wszystkich jezior i rzek w powiecie. Publikacja zawiera także szereg danych historycznych i ciekawostek, oraz dane dotyczące ichtiofauny i użytkowania rybacko-wędkarskiego ...

 • Dodano: 02.06.2020

  Nowy Terminarz imprez wedkarskich na 2020 rok

  W związku z sytuacją epidemiczną, znaczącej zmianie uległ terminarz imprez wędkarskich na 2020 rok. Najistotniejsze zmiany, to przesunięcie Spławikowych Mistrzostw Koła na 12 lipca, oraz modyfikacja zawodów dziecięcych. Zamiast "Dnia Dziecka" zorganizujemy "Pożegnanie Lata z Wędką". Prosimy o zapoznanie się z nowym terminarzem w zakładce Imprezy wędkarskie 2020. 

 • Dodano: 11.05.2020

  Retencja na człuchowskich jeziorach

  6 maja br. złożyłem pismo adresowane do Burmistrza Człuchowa i Wójta Gminy Człuchów z analizą sytuacji i wnioskiem, o podjęcie działań na rzecz budowy urządzenia piętrzącego na rzece Chrząstowej. Budowla taka przyczyni się do utrzymania stałego poziomu człuchowskich jezior. Ze wstępnych rozmów z Burmistrzem Ryszardem Szybajło i Wójtem Pawłem Gibczyńskim wywnioskować można bardzo przychylne nastawienie włodarzy do przedmiotowego zagadnienia. Ze swojej strony deklaruję pełną współpracę z samorządami na rzecz realizacji projektu. Reszta "w rękach" miasta i gminy. Treść wniosku przedstawiam w załączeniu. Trzymajmy kciuki.

  Prezes Koła Karol Dziemiańczyk

 • Dodano: 05.05.2020

  70 dębów na 70-cio lecie Koła

  4 maja, z pełnym zachowaniem obowiązującego reżimu sanitarnego, posadziliśmy 70 dębów nad jeziorami, będącymi pod opieką Koła PZW w Człuchowie. Akcja ma wymiar symboliczny i wpisuje się w obchody 70-cio lecia naszego Koła. 

 • Dodano: 23.02.2020

  Publikacja na 70-cio lecie Koła

  Podjęliśmy się opracowania publikacji o historii naszego Koła. Osoby dysponujące ciekawymi materiałami w postaci zdjęć, dokumentów i dyplomów z różnych lat działalności koła, prosimy o ich udostępnienie. Publikacja przeznaczona będzie do bezpłatnej dystrybucji w 2021 roku.

 • Dodano: 08.01.2020

  Porozumienia Międzyokręgowe na 2020 rok

  Przedstawiamy wykaz obowiązujących porozumień na 2020 rok, dla wędkarzy okręgu słupskiego. 

 • UWAGA! NOWE PRZEPISY

  Od 1 stycznia 2020 roku, traci moc dotychczasowy regulamin Amatorskiego Połowu Ryb. W jego miejsce wchodzi nowy, regulujący tylko kwestie ogólne. Szczegóły dotyczące zasad wędkowania, metod, wymiarów, limitów i okresów ochronnych regulować będą zasady uprawiania wędkarstwa na wodach okręgu słupskiego, które znajdziemy w otrzymanych zezwoleniach. Ponadto, przy każdym jeziorze i rzece znajdziemy ewentualne przepisy szczególne. 

 • Dodano: 22.12.2019

  Walne Zgromadzenie Członków Koła

  21 grudnia br. w restauracji „Stara Kaszarnia” w Człuchowie, odbyło się Walne Zgromadzenie Członków Naszego Koła. Członkowie licznie przybyli na zebranie i czynnie uczestniczyli w dyskusji na bieżące tematy. Wśród gości nie zabrakło Burmistrza Człuchowa Ryszarda Szybajło, Wójta Gminy Człuchów Pawła Gibczyńskiego oraz Prezesa ZO PZW w Słupsku Zdzisława Ardzijewskiego i Wiceprezesa ZO Andrzeja Duszkiewicza.

   

 • Dodano: 26.11.2019

  Jesienne zarybienia 2019

  W najlepsze trwają jesienne zarybienia. Do wód będących pod opieką Naszego Koła wpuszczono już ponad półtorej tony materiału zarybieniowego,  a to jeszcze nie koniec. Zarybienia obejmowały wszystkie jeziora, tj. Rychnowskie, Urzędowe, Miejskie Małe, Miejskie Duże, Buszewo i Polnickie. Zarybiono m.in. sandaczem, szczupakiem, linem, karpiem i karasiem pospolitym. Zarybiano z brzegu, a drapieżniki także z łodzi. Wszystkim zaangażowanym serdeczne podziękowania. 

 • Dodano: 14.11.2019

  Odznaka 70-lecia Koła PZW w Człuchowie

  Z okazji 70-lecia naszego Koła, ustanowiona została „Odznaka Pamiątkowa z Okazji 70-lecia Koła PZW w Człuchowie”. Odznaka jest kołem o średnicy 25 mm, z umieszczonym centralnie logiem 70- lecia Koła w barwach Polskiego Związku Wędkarskiego na błękitnym tle. Zarząd Koła PZW w Człuchowie nadał „Odznakę Pamiątkową z Okazji 70-lecia Koła PZW w Człuchowie” m.in. wszystkim członkom Koła, którzy wniosą opłatę członkowską na 2020 rok. Odznaki wydawane będą przy dokonywaniu opłat na 2020 rok, lub podczas oficjalnych uroczystości. Ponadto, odznaka zostanie przyznana podmiotom i osobom współpracującym z nami, w realizacji zadań statutowych.

  Autorami wzoru odznaki są Prezes Koła Karol Dziemiańczyk i Maciej Wdowczyk.

 • Dodano: 21.10.2019

  Spinningowe Mistrzostwa Koła "O Puchar Burmistrza Człuchowa"

  Największą rybą zawodów był ponad 63 cm szczupak złowiony przez Dariusza Stolpa. Wartym podkreślenia jest też wynik Mateusza Maleckiego, którego sandacz mierzył sobie ponad 62 cm.

 • Dodano: 22.09.2019

  Spławikowy Puchar Jesieni 2019

  W dniu 22 września 2019 na Jez. Miejskim Dużym rozegrano ostatnią już tegoroczną imprezę spławikową pn. Spławikowy Puchar Jesieni. Zwody te zaliczane są do klasyfikacji spławikowego Grand Prix 2019 naszego Koła. Zawody rozegrano w dwóch turach, po dwie i pół godziny każda. Obowiązywała punktacja sektorowa. Na starcie stanęło 17 zawodników. Pogoda dopisała natomiast ryby brały bardzo słabo. Wśród poławianych ryb dominowała ukleja i płoć. Zawody rozegrano na żywych rybach, którym po zważeniu zwrócono wolność. Po zawodach odbyło się podsumowanie imprezy oraz wspólny posiłek w postaci grillowanych kiełbasek, które przygotował kol. Leszek Gappa. Sponsorem zawodów był sklep wędkarski HOBBBY w Człuchowie. 

 • Dodano: 17.09.2019

  KOMUNIKAT

  W dniach 16/17 września br. na jez. Urzędowym w Człuchowie prowadzone były badania naukowe w ramach Krajowego Monitoringu Stanu Ichtiofauny. Naukowcy z Instytutu Rybactwa Śródlądowego w Olsztynie, na zlecenie Głównego Inspektora Ochrony Środowiska w Warszawie prowadzili badania pod wodzą dra Andrzeja Kapusty.

 • Dodano: 09.09.2019

  X Ogólnopolskie Zawody Spinningowe Parami z Łodzi

  Jezioro Rychnowskie w Człuchowie, już po raz dziesiąty było areną zmagań spinningistów w ramach Ogólnopolskich Zawodów Spinningowych Parami z Łodzi. Zawody tradycyjnie odbyły się w drugą niedzielę września. Na starcie stanęły 42 załogi, głównie z Polski północnej, choć były ekipy nawet ze Stolicy. Organizatorem zawodów było Koło PZW w Człuchowie.

 • Dodano: 02.09.2019

  XIV Zawody " O Puchar Wójta Gminy Człuchów"

  W dniach 30.08-01.09 br., już tradycyjnie na jez. Buszewo odbyły się zawody wędkarskie "O Puchar Wójta Gminy Człuchów". Zawody trwały nieprzerwanie przez dwie doby. Warunki panowały iście tropikalne. Mimo tego, złowiono kilka ładnych ryb. 

 • Dodano: 15/26.08.2019

  Tajemnicze śniecia węgorzy na Rychnowskim

  Od jakiegoś czasu napływały do nas sygnały o martwych węgorzach na jez. Rychnowskim. Początkowo były to pojedyncze sztuki, później więcej. Do tej pory odłowiono ponad sto kilkadziesiąt sztuk dojrzałych samic. Podejrzenie padało na pasożyta żyjącego w pęcherzu pławnym węgorza, tj. nicienia. Ryby poddaliśmy profesjonalnemu badaniu i okazało się, że nicień jest, ale przyczyna śnięcia ryb może być bardziej tajemnicza. 

 • Dodano: 5.08.2019

  V Karpiowe Mistrzostwa Okręgu Słupskiego

  W dniach od 1 do 4 sierpnia br. na jez. Wandzińskim koło Człuchowa, odbyły się piąte z kolei Mistrzostwa Okręgu Słupskiego PZW w Wędkarstwie Karpiowym. Organizatorem zawodów było Koło PZW w Człuchowie, przy współpracy z działającym w ramach koła Człuchowskim Klubem Karpiowym. Mistrzostwa miały charakter otwarty.

   

 • laureaci
  Dodano: 14.07.2019

  Spławikowy Puchar Lata 2019

  14 lipca br. na pomostach nad jez. Miejskim Dużym rozegrano kolejną już w tym roku imprezę sportową pn. Spławikowy Puchar Lata. Zwody te zaliczane są do klasyfikacji spławikowego Grand Prix 2019 naszego Koła. Zawody rozegrano w dwóch turach , po dwie i pół godziny każda. Bezapelacyjnie najlepszymi okazali się być Krzysztof Duniec i Mateusz Malecki, którzy wygrali swoje sektory i zdobyli po dwa punkty sektorowe. O ostatecznie zajętym miejscu zadecydowały "małe punkty". 

 • Dodano: 22.07.2019

  V Zawody Wędkarskie Służb Mundurowych

  20 lipca 2019 roku, na jez. Miejskim Dużym w Człuchowie odbyły się V Zawody Wędkarskie Służb Mundurowych „O Puchar Komendanta Powiatowego Policji w Człuchowie”. Zawody zorganizowano w ramach obchodów Święta Policji 2019 dla uczczenia 100 rocznicy powstania Policji Państwowej.  Koło PZW w Człuchowie było organizatorem imprezy, wspólnie z Komendą Powiatową Policji w Człuchowie i NSZZP Zarządem Terenowym w Człuchowie.

 • Dodano: 08.07.2019

  Zarybianie węgorzem

  8 lipca br. do naszych czterech człuchowskich jezior trafił materiał zarybieniowy węgorza. To 50 gramowe sztuki. Zarybienie odbyło się już według nowego operatu, tj. w ilościach dwukrotnie większych, niż dotychczas. I tak, na J.Rychnowskie trafiło 900 sztuk, na J.Urzędowe 450 sztuk, na J.Miejskie Duże 300 i na J. Miejskie Małe 200 sztuk. Materiał zarybieniowy był w bardzo dobrej kondycji. W zarybieniu uczestniczyli przedstawiciele "Wód Polskich" oraz pracownik ZO PZW w Słupsku. Z naszej strony zarybienie realizowali prezes Karol Dziemiańczyk, wiceprezes Krzysztof Duniec i Leszek Gappa. 

 • Dodano: 13.06.2019

  Festyn wędkarski w Stołcznie

  W dniu 06 czerwca 2019r. na Stawie Wiejskim w Stołcznie przeprowadzono Szkolne Zawody Spławikowe z cyklu "Wędkarski Dzień Dziecka”, w których uczestniczyło 35 uczniów ze Szkoły Podstawowej w Stołcznie.

 • Dodano: 09.06.2019

  Wędkarski festyn z okazji Dnia Dziecka 2019

  8 czerwca br. na przystani Koła PZW w Człuchowie odbył się festyn wędkarski dla dzieci i młodzieży z okazji „Dnia Dziecka”. Dzieci i młodzież przystąpiły do rywalizacji wędkarskiej w kategoriach do lat 9, do lat 13 i do lat 17.

 • Dodano: 03.06.2019

  Zarybianie sandaczem

  3 czerwca br. odbyło się kolejne już zarybienie sandaczem. Wody jeziora Urzędowego (Szpitalnego) zasiliło 18 tysięcy niewielkich sandaczy, tzw. narybek letni. Materiał zarybieniowy został fachowo rozprowadzony w bezpieczne miejsca, obfitujące w pokarm. Za 3 lata sandaczyki osiągną wymiar ochronny. Oby było ich jak najwięcej. 

 • Dodano: 26.05.2019

  Zawody "Pickerowe" 2019

  26 maja br., na jez. Miejskim Dużym odbyła się kolejna impreza wędkarska naszego koła - Towarzyskie Zawody "Picker-drgająca szczytówka". Zawody rozgrywano w dwóch turach, po 2,5 godziny każda. Punktowano ryby wymiarowe, zgodnie z okresem ochronnym. Z punktacji wyłączono ukleje. 

 • Dodano: 18.05.2019

  Rejonowa Spartakiada Młodzieży 2019

  18 maja br. na Jez. Miejskim Dużym w Człuchowie odbyła się XI Rejonowa Spartakiada Młodzieży w Wędkarstwie Spławikowym. Zawody już po raz kolejny rozegrano na nowych pomostach budowanych wspólnie przez nasze koło i przez miasto Człuchów. Na starcie stanęło 15 dwuosobowych drużyn ze szkół, szkółek wędkarskich i Kół PZW rejonu człuchowskiego oraz dwie drużyny stratowały „gościnnie” . Zawody rozgrywano w klasyfikacji drużynowej i indywidualnej.

 • Dodano: 31.03.2019

  Sadzenie drzew i prace porządkowe nad jez. Buszewo

  30 marca br. nad jez. Buszewo odbyła się akcja porządkowania brzegów jeziora połączona z sadzeniem drzew. Uczestnicy i pogoda dopisali. Posadzono 260 drzewek z gatunku modrzew europejski, ustawiono nową tablicę informacyjną jeziora oraz uporządkowano wschodni brzeg. Na koniec akcji wspólne ognisko i pieczenie kiełbasek. Zapraszamy do udziału w kolejnych akcjach tego typu w przyszłości. 

 • Dodano: 28.04.2019

  Spławikowy Puchar Wiosny 2019

  Pierwsze tegoroczne zawody wędkarskie Koła PZW w Człuchowie, odbyły się 28 kwietnia, na jez. Miejskim Dużym. Był to Spławikowy Puchar Wiosny, z cyklu spławikowego Grand Prix 2019. 

 • Dodano: 28.04.2019

  Uroczyste nadanie sztandaru dla Koła PZW w Konarzynach

  W dniu 28 kwietnia br., odbyło się uroczyste nadanie sztandaru dla Koła PZW w Konarzynach. Uroczystość poprzedziła msza święta. W ceremonii udział wzięli min. Prezes ZG Teodor Rudnik, Prezes ZO PZW w Słupsku Zdzisław Ardzijewski, władze lokalne z wójtem gminy na czele oraz prezesi kół rejonu człuchowskiego, w tym prezes naszego koła Karol Dziemiańczyk.

 • Dodano: 12.01.2019

  Wyniki ankiety dla członków koła

  Prezentujemy wyniki ankiety dla członków naszego koła. Po raz pierwszy, wyniki były prezentowane podczas Walnego Zgromadzenia Koła w dniu 22 grudnia 2018r. Wyniki ankiety zostaną uwzględnione w najbliższych latach, przy planowaniu imprez wędkarskich, planowaniu zarybień i profilowaniu oferty dla naszych członków. 

 • Dodano: 16.12.2018

  Karty wędkarskie wydane do 31.01.1997 - do wymiany

  Informujemy, że na stronach ZG PZW i na stronach okręgów pojawił się komunikat dotyczący ważności kart wędkarskich. Z treści komunikatu wynika, że karty wędkarskie wydane do 31.01.1997 roku utraciły swą ważność 31 grudnia 1998 roku. 

 • Dodano: 04.11.2018

  Zawody wędkarskie z okazji Święta Niepodległości 2018

  Koło PZW w Człuchowie, dla uczczenia setnej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości zorganizowało w dniu 4 listopada br. zawody wędkarskie na jez. Urzędowym. Podczas 5-cio godzinnego połowu, złowiono kilkadziesiąt okoni i kilka szczupaków. Wśród okazów należy wymienić 45,5 cm okonia, złowionego przez Waldemara Mariaka. Była to medalowa ryba w statystyce ogólnopolskich rekordów prowadzonych przez Wiadomości Wędkarskie. Ten sam wędkarz złowił jeszcze ponad 77 cm szczupaka i tym samym zapewnił sobie zwycięstwo w zawodach.

 • Dodano: 14.10.2018

  Spinningowe Mistrzostwa Koła 2018

  14 października 2018 r., na Jez. Rychnowskim odbyły się kolejne zawody wędkarskie Koła PZW w Człuchowie, - mistrzostwa spinningowe. Połów ryb trwał nieprzerwanie przez 5 godzin, a punktowano szczupaki pow. 50 cm oraz okonie pow. 20 cm. Zwyciężył Andrzej Stoltmann. 

 • Dodano: 30.09.2018

  Spławikowy Puchar Jesieni 2018 - rozegrany !!!!

  30 września br. na jez. Miejskim Dużym odbyły się kolejne, trzecie już zawody wędkarskie Koła PZW w Człuchowie z cyklu Spławikowego Grand Prix 2018– Spławikowy Puchar Jesieni. Po zawodach wiosennych i letnich, zawody jesienne okazały się najbardziej wymagające.

 • Dodano: 23.12.2018

  Walne Zgromadzenie Członków Koła

  22 grudnia br., w Restauracji "Stara Kaszarnia" odbyło się Walne Zgromadzenie Członków Koła PZW w Człuchowie. W zebraniu uczestniczył Prezes ZO PZW w Słupsku Zdzisław Ardzijewski wraz z wiceprezesem Andrzejem Duszkiewiczem. Obecny był także Burmistrz Człuchowa Ryszard Szybajło, Wojt Gminy Człuchów Paweł Gibczyński oraz Wicprzewodniczący Rady Miejskiej w Człuchowie Marek Marcinowski. W zebrani uczestniczyli także przedstawiciele zaprzyjaźnionego Koła PZW Złotów-Miasto, z prezesem Pawłem Kuczyńskim na czele. Obecni byli także policjanci z  Komendy Powiatowej Policji w Człuchowie. 

 • Dodano: 20.09.2018

  Spływ kajakowy Kamionką - fotorelacja

  W niedzielę 16-tego września, człuchowscy wędkarze i sympatycy odbyli spływ kajakowy rzeką Kamionką. W spływie udział wzięło 26 uczestników. Spływ malowniczą rzeką, ukraszony był licznymi przeszkodami. Na zakończenie wspólny, pyszny posiłek.

  Serdeczne podziękowania dla pana Arkadiusza Kubalewskiego, za współorganizację spływu. Za rok kolejna edycja !!!! 

 • Dodano: 19.09.2018

  Spartakiada Młodzieży 2018

  5 września br. , na nowych pomostach na Jez. Miejskim Dużym w Człuchowie odbyła się X już Rejonowa Spartakiada Młodzieży w Wędkarstwie Spławikowym. Dotychczas, zawody odbywały się głównie na stawach w Jaromierzu u Państwa Śmiechowskich. Budowa nowych pomostów umożliwiła „przeniesienie” imprezy do Człuchowa. Na starcie stanęło 11 drużyn ze szkół, szkółek wędkarskich i Kół PZW rejonu człuchowskiego. Zawody rozgrywano w klasyfikacji drużynowej i indywidualnej. Zawody rozgrywano w dwóch sektorach. W każdym sektorze łowił jeden z członków danej drużyny. Dla sektorów A i B była odrębna klasyfikacja. Na wynik drużyny składały się dwa wyniki indywidualne.

 • Dodano: 09.09.2018

  IX Ogólnopolskie Zawody Spinningowe

  Koło PZW w Człuchowie już po raz dziewiąty było organizatorem Ogólnopolskich Zawodów Spinningowych Parami z Łodzi. Zawody odbyły się jak co roku na Jez. Rychnowskim. Na starcie stanęły 42 załogi, w tym jedna jednoosobowa, czyli 83 zawodników, głównie z Polski północnej. Tym razem, zawody były poświęcone pamięci Jana Kuczyńskiego - działacza Koła PZW w Człuchowie, członka zarządu, instruktora młodzieży, który jeszcze rok temu uczestniczył w tych zawodach w charakterze sędziego. Odszedł w październiku ubiegłego roku.

 • Dodano: 20.08.2018

  Czas na udział w ankiecie przedłużony !!!!

  Koleżanki i Koledzy.

  Czas na udział w ankiecie dla członków koła jest przedłużony do 02.10.2018r. Zachęcamy wszystkich tych, którzy nie wypowiedzieli się jeszcze w ankiecie przygotowanej dla członków naszego koła, do wypełnienia ankiety w godzinach otwarcia biura tj. 4 września lub 2 października br. w godzinach od 14.00 do 18.00. Wystarczy przyjść i poprosić o ankietę. Ankieta porusza wiele kluczowych spraw dla przyszłości koła. Im szerszy udział w ankiecie, tym Wasze zdanie będzie bardziej słyszalne. Przypominamy także, że wśród uczestników ankiety rozlosowane zostaną cenne nagrody rzeczowe podczas najbliższego Walnego Zebrania Członków.

  Zapraszamy.

 • Dodano: 17.08.2018

  Komunikat

  Koleżanki i Koledzy !!!

  Zarząd Koła PZW w Człuchowie, podjął decyzję, zgodnie z zapowiedzią o rozszerzeniu tegorocznego kalendarza imprez o kolejne zawody, a będą to Spinningowe Mistrzostwa Koła, które rozegrane zostaną w niedzielę, 14 października 2018 r., na Jez. Rychnowskim. Szczegóły zawodów i ogłoszenie o zapisach zamieścimy w późniejszym terminie, ale już dziś podajemy termin, żeby można było zaplanować swój udział. Zawody rozegrane zostaną z brzegu !!!

  Jednocześnie przypominamy o kolejnej imprezie, która rozegrana rozstanie z okazji 100-lecia Niepodległości RP. Zawody te odbędą się 4 listopada br. na jez. Urzędowym. Szczegóły imprezy, zasady i regulamin podamy do wiadomości w połowie października, ale już dziś możemy powiedzieć, że wstęp na te zawody będzie bezpłatny, a w zawodach będzie chodziło o złowienie sandaczy. 

  Zapraszamy.

  Prezes Koła Karol Dziemiańczyk

 • Dodano: 06.07.2018

  IV Karpiowe Mistrzostwa Okręgu Słupskiego PZW

  W dniach 3-5 sierpnia br. nad Jez. Wandzińskim w gm. Człuchów rozegrano już po raz czwarty Karpiowe Mistrzostwa Okręgu Słupskiego PZW. Organizatorami imprezy było Koło PZW w Człuchowie i Człuchowski Klub Karpiowy. Zawody były zarazem eliminacjami do Mistrzostw Polski w Wędkarstwie Karpiowym PCM 2018.

 • Dodano: 19.07.2018

  Spławikowy Puchar Lata 2018

  15 lipca br. na Jez. Miejskim Dużym odbyły się kolejne zwody wędkarskie Koła PZW w Człuchowie – Spławikowy Puchar Lata. Zawody odbyły się w dwóch turach, po 2,5 godziny każda. Łowiono głównie ukleje, płocie, leszcze i sporadycznie inne gatunki ryb. Wystartowało 19 zawodników – wirtuozów spławika.

 • Dodano: 08.07.2018

  XIII Zawody Wędkarskie o Puchar "Wójta Gminy Człuchów”

  W dniach 6-8 lipca br. na jez. Buszewo rozegrano już po raz trzynasty, towarzyskie zawody wędkarskie "O Puchar Wójta Gminy Człuchów". W ich trakcie zawodnicy złowili cztery punktowane ryby.

 • Dodano: 08.07.2018

  Zarybianie węgorzem

  3 lipca br, na jez. Rychnowskim, Urzędowym, Miejskim Dużym i Małym odbyło się zarybianie węgorzem. Materiał zarybieniowy został wprowadzony do wód pod nadzorem pracowników RZGW w Bydgoszczy. Ogółem do jezior trafiło kolejne 900 węgorzy. Połamania kijów, koleżanki i koledzy wędkarze :)

 • Dodano: 01.07.2018

  Nasze drużyny podczas XXXV zwodów o Puchar Ziemi Złotowskiej

  30 czerwca br. w Złotowie odbyły się już po raz XXXV spławikowe zawody wędkarskie rozgrywane w ramach EURO ECO Festiwalu, "O Puchar Ziemi Złotowskiej". Koło PZW w Człuchowie, na zaproszenie Koła Miejskiego PZW w Złotowie reprezentowały dwie, trzyosobowe drużyny. 

 • Dodano: 28.06.2018

  Szkoda na Jez. Miejskim Małym

  Szanowne Koleżanki i Koledzy!!!

  Pod koniec kwietnia br. Zarząd Koła został powiadomiony przez wędkarzy i mieszkańców ul. Jeziornej o zaistniałej szkodzie na Jez. Miejskim Małym, powstałej w związku z realizacją inwestycji przez jedną z człuchowskich firm.

  Na miejsce w dniu 1 maja udali się przedstawiciele Zarządu z Prezesem Koła na czele, celem ustalenia stanu faktycznego. Już 2 maja br., jako pierwsi wystosowaliśmy pismo do inwestora z prośbą o niezwłoczne wyjaśniania zaistniałej sytuacji. Po kilku dniach otrzymaliśmy odpowiedź.

  My, jako Polski Związek Wędkarski ponieśliśmy szkodę w postaci m.in. wyłączenia z użytkowania części Jeziora Miejskiego Małego, zniszczenia naturalnych tarlisk i miejsc bytowania niektórych gatunków ryb. W związku z tym, podjęliśmy negocjacje z firmą, celem wypłaty odszkodowania z tego tytułu.

  W dniu 25.06.2018, podpisaliśmy z firmą porozumienie, na mocy którego firma wypłaci na naszą rzecz odszkodowanie pieniężne oraz zobowiązuje się do przywrócenia stanu poprzedniego, choć w tym zakresie właściwy jest właściciel gruntu. Tak więc z naszej strony poczyniono wszystko aby zabezpieczyć interesy wędkarzy. Wynegocjowane odszkodowanie w zupełności zabezpiecza nasze roszczenia. Z uzyskanej kwoty zostanie zakupiony materiał zarybieniowy oraz sprzęt do walki z kłusownictwem.

  Niezależnie od naszych działań, odpowiednie instytucje państwowe i samorządowe prowadzą swoje postępowania zgodne z zakresem swego działania. Mowa tu przede wszystkim o Wodach Polskich, Urzędzie Marszałkowskim i Wojewódzkim Inspektoracie Ochrony Środowiska.

  Dziękujemy wszystkim „czujnym” wędkarzom za aktywność w tej sprawie. Dzięki temu mogliśmy podjąć błyskawiczną i skuteczną interwencję.

  Zarząd Koła

 • ARTYKUŁY 2020

 • ARTYKUŁY 2019

 • ARTYKUŁY 2018

 • ARTYKUŁY 2017