Jezioro Buszewo

To niewielki zbiornik wodny o powierzchni 8,6 ha, położony ok 2 km od centrum Człuchowa. Ze względu na swoje malownicze położenie oraz bogactwo flory i fauny jez. Buszewo jest celem spacerów i wycieczek rowerowych mieszkańców miasta i okolic. Nad jeziorem znajduje się parking dla samochodów na około 12 miejsc.

Z uwagi na swoją bliskość oraz systematyczne zarybianie, cieszy się sporym zainteresowaniem wędkarzy. Maksymalna głębokość jeziora to ok 1,8 m. Średnia głębokość waha się od 0,8 do 1,0 m. Jest to więc płytkie jezioro euftroficzne, dość silnie zamulone z bujną roślinnością podwodną.

Spośród dominujących gatunków ryb występuje tu karp, lin, szczupak i karaś. Ponadto występuje tu płoć i okoń i jaź. Uwagę wędkarzy przyciąga jednak karp i lin. Karpie, których jest dość sporo ze względu na systematyczne zarybienia, osiągają wagę do 10 kg. Lin także rozwija się prawidłowo, osiągając medalowe wymiary. Wiele ryb złowionych w tym jeziorze trafiło na listę medalową WW.

Jeżeli chodzi o przynęty to dominują tu kukurydza, biały robak, kulka proteinowa oraz czerwony robak i rosówka.

Na jeziorze obowiązuje zakaz spinningowania od 15 maja do 30 września. Ponadto wprowadziliśmy całkowity zakaz połowu od strony Sieroczyna. Obowiązuje podwyższony wymiar ochronny karpia do 35 cm i lina od 30 cm. Wprowadzono także maksymalny wymiar dla karpia. Karpie od 70 cm i więcej muszą trafić z powrotem do jeziora.

Aby móc wędkować na jez. Buszewo należy być członkiem PZW i posiadać aktualna opłatę okręgową.