V Karpiowe Mistrzostwa Okręgu Słupskiego PZW
Regulamin Zawodów V Mistrzostwa Okręgu Słupskiego PZW w Wędkarstwie Karpiowym
Człuchów, Jez. Wandzińskie 1-4 sierpnia 2019 r.
- Organizatorami zawodów jest Koło PZW w Człuchowie i Człuchowski Klub Karpiowy. Zawody są eliminacjami do Mistrzostw Polski w Wędkarstwie Karpiowym – PCM 2019. Wyłanianie drużyny do udziału w finale PCM odbywa się zgodnie z regulaminem MPwWK-PCM.
- Zawody odbywają się na żywej rybie zgodnie z zasadą "Złów i Wypuść".
- Zawody mają charakter otwarty. Pierwszeństwo startu przysługuje drużynom z Okręgu Słupskiego PZW. Liczba przewidzianych miejsc: 15 drużyn.
- Zgłoszenia drużyn z Okręgu Słupskiego PZW przyjmowane są do 1 kwietnia 2019 r. , wyłącznie drogą mailową na adres dziemianczykrm@op.pl. Wpisowe w kwocie 500 zł od drużyny należy wpłacić do dnia 31 maja 2019 roku na konto Koła PZW w Człuchowie nr 70 1020 4665 0000 3002 0001 4506 , po uzyskaniu informacji o zakwalifikowaniu drużyny, z dopiskiem V Karpiowe Mistrzostwa Okręgu. Zakwalifikowanie drużyny do startu w zawodach potwierdzone zostanie informacją mailową. Uiszczenie opłaty wpisowej jest jednoznaczne z akceptacją niniejszego regulaminu. W mailu zgłaszającym drużynę do uczestnictwa należy podać: imiona i nazwiska zawodników, nazwa miejscowości z której pochodzą zawodnicy, informacje na temat przynależności do PZW z podaniem okręgu i koła, lub w przypadku braku przynależności do PZW podać nazwę klubu/organizacji. Zastrzega się pierwszeństwo startu dla drużyn zrzeszonych w Okręgu Słupskim PZW. Ostateczna lista startowa zostanie opublikowana po 1 kwietnia 2019r, wraz z podaniem dwóch drużyn rezerwowych.
- Każda drużyna łowi na cztery wędki (po dwie na jednego zawodnika). Wszelkie czynności związane z wędkowaniem na stanowisku mogą wykonywać jedynie zawodnicy danej drużyny. Zabrania się udzielania pomocy innym drużynom podczas holowania ryb. Sędziowie są neutralni i nie udzielają pomocy żadnej z drużyn, w żaden sposób.
- W czasie trwania zawodów na stanowisku stale musi przebywać minimum jeden z zawodników z drużyny. Jeżeli obaj zawodnicy opuszczą stanowisko, wszystkie zestawy muszą być wyciągnięte z wody. W przypadku potrzeby opuszczenia terenu zawodów przez jednego zawodnika , drugi zawodnik łowi w tym czasie na dwie wędki. Przez teren zawodów rozumie się bezpośrednią okolice jeziora.
- Umieszczanie zestawów w wodzie musi się odbywać w granicach swojego stanowiska. Nęcenie ciężkie może obywać się wyłącznie w godzinach od 12.00-18.00. Nęcenie lekkie, tj. rurą wyrzutową oraz przy użyciu worków PVA zamovcowanych bezpośrednio do zestawów końcowych może odbywać się bez ograniczeń. Sprawy sporne rozstrzygają sędziowie.
- Do oznakowania łowiska dozwolone jest użycie dwóch markerów.
- Sondowanie, zanęcanie, ustawianie markerów, oraz holowanie ryb dozwolone jest wyłącznie z brzegu, z własnego stanowiska. Zabrania się stosowania łodzi oraz pontonów oraz modeli zdalnie sterowanych w celu wywożenia zestawów i nęcenia oraz sond elektronicznych.
- Zabrania się używania żywych przynęt w jakiejkolwiek postaci. Zabrania się holowania ryb i używania wędziska podczas burzy.
- Zabrania się podczas trwania zawodów stosowania plecionki na kołowrotku jako linki głównej.
- Zawodnicy mogą łowić tylko metodą włosową, zabrania się stosowania innych metod połowu.
- Holowaną rybę obowiązkowo należy podebrać podbierakiem.
- Do momentu nadejścia sędziów, ryba musi być przetrzymywana w worku karpiowym. W jednym worku może znajdować się tylko jedna ryba. Drużyna powinna być wyposażona w minimum 2 worki.
- Klasyfikowane są ryby: karp i amur o masie co najmniej 2 kg.
- Drużyna zobowiązana jest do posiadania obowiązkowo maty karpiowej.
- Jeśli ryba wpłynie w stanowisko innej drużyny i wejdzie w zestawy sąsiadów, mają oni prawo do złożenia protestu. W razie uznania protestu przez sędziów, złowiona ryba nie zostanie zaliczona do klasyfikacji. Sędzia uznaje protest w przypadku stwierdzenia, że ryba weszła w zestaw sąsiada na skutek zaniedbania. W innych przypadkach sędzia analizuje protest według posiadanej wiedzy i doświadczenia.
- Złowioną rybę drużyna zgłasza sędziom podczas obchodu, którzy ważą rybę i wpisują na miejscu wynik w karcie startowej. Każdy wpis wymaga podpisu sędziego i zawodnika, który wyholował rybę. Do ważenia sędzia przywołuje minimum jednego zawodnika z innej uczestniczącej w zawodach drużyny. Ryba może być sfotografowana, a następnie ostrożnie wpuszczona do wody. Przechowywanie ryb w worku nie może trwać dłużej niż 12 godz. w przypadku karpia i 1 godz. w przypadku amura. W sytuacji złowienia ryby w złej kondycji fizycznej, lub amura należy niezwłocznie poprosić sędziego o przybycie. Kontakt z sędziom odbywać się będzie poprzez telefon komórkowy podany na odprawie startowej.
- Każda drużyna zobowiązana jest do posiadania środka dezynfekującego rany ryb i każdorazowego stosowania go, po wyholowaniu ryby celem odkażenia rany.
- Ryby zacięte przed końcowym sygnałem zawodów zostaną uznane i zaliczone do klasyfikacji pod warunkiem, że zostaną wyholowane w ciągu 15 minut od sygnału kończącego zawody.
- W klasyfikacji generalnej liczy się waga wszystkich złowionych ryb przez drużynę podczas trwania zawodów. W przypadku takiej samej wagi złowionych ryb, wyższe miejsce zajmie drużyna, która złowiła większą rybę, a gdy i ta jest taka sama o kolejność miejsc decyduje waga kolejnej największej ryby. Gdy i ta jest taka sama, o lepszej lokacie decyduje szybszy czas złowienia pierwszej ryby.
- Zabrania się poruszania się samochodami po terenie zawodów bez zgody sędziego. Opuszczanie terenu zawodów może odbywać się jedynie za wiedzą i zgodą sędziego.
- Na łowisku obowiązuje całkowity zakaz rozpalania ognisk oraz obowiązuje strefa ciszy. Można używać grilla. Głośne zachowanie i przeszkadzanie innym zawodnikom oraz przywłaszczanie jakichkolwiek rzeczy może skutkować wykluczeniem z zawodów.
- Organizatorzy proszą o zachowanie ciszy oraz posprzątanie stanowiska po zawodach.
- Organizator nie ponosi odpowiedzialności za straty w sprzęcie i wyposażeniu zawodników, straty materialne dokonane przez uczestników, a także za wszelkie wypadki losowe. W czasie trwania zawodów, zawodnicy zobowiązani są do zachowania sprawności psychofizycznej. Zabrania się holowania ryb i używania wędziska podczas burzy.
- Wszelkie pozostałe informacje i zasady rywalizacji zostaną przekazane startującym na miejscu przez Organizatora.
- Skład Komisji Sędziowskiej Zawodów, zostanie przedstawiony w dniu rozpoczęcia zawodów.
- Wszelkie sytuacje sporne po uprzednim zgłoszeniu, rozstrzygają sędziowie, a podjęta przez nich decyzja jest ostateczna.
- W razie nie zastosowania się do regulaminu zawodów, drużyna może zostać upomniana(żółta kartka), a następnie wykluczona z zawodów (czerwona kartka), bez prawa do zwrotu opłaty startowej i innych poniesionych kosztów.
- Komunikat w sprawie nagród rzeczowych zostanie podany podczas rozpoczęcia zawodów.
- Akceptacja regulaminu jest jednoznaczna z wyrażeniem zgody na przetwarzanie zdjęć i danych osobowych zawodników przez Organizatora oraz Patronów Medialnych i Sponsorów.
Ramowy harmonogram zawodów
Czwartek
godz. 10.00 - 10.30 rejestracja drużyn - stanowisko 11 (miejsce wskazane na mapce)
godz. 10.30 – 11.00 odprawa startowa, losowanie stanowisk
godz. 11.00 - wyjazd drużyn na stanowiska, rozkładanie stanowisk, sondowanie dna
godz. 13.00 - rozpoczęcie zawodów (nęcenie, zarzucanie zestawów)
godz. 15.00 – 22.00 - obchód sędziowski
Piątek
7.00 – 22.00 - obchód sędziowski
13.30 - obiad wydawany na stanowisku nr 11
Sobota
7.00 – 22.00 - obchód sędziowski
13.30 - obiad wydawany na stanowisku nr 11
Niedziela
godz. 7.00 - 12.00- obchód sędziowski
godz. 12.00 - zakończenie zawodów
godz. 13.00 - ogłoszenie oficjalnych wyników i wręczenie nagród przy stanowisku nr 11