Wędkarski Turniej Miast Bytów-Człuchów-Toruń

W sobotę 14 maja 2022, na jez. Miejskim Dużym w Człuchowie rozegrano zawody wędkarskie o dość niecodziennej formule. W zawodach udział wzięło po 10 zawodników z kół PZW z Bytowa, Człuchowa i Torunia. Łącznie 30 zawodników rywalizowało w klasyfikacji drużynowej i indywidualnej, a całe zawody stanowiły wędkarski turniej miast. Gospodarzem imprezy było Koło PZW w Człuchowie.

Zawodnicy rywalizowali w dwóch sektorach, A i B, w dwóch turach, po 2 godziny każda. Obowiązywała punktacja sektorowa, zgodnie z przepisami sportowymi PZW. Punktowano ryby zgodnie z wymiarami i okresami ochronnymi. Każdy gram złowionej ryby to 1 mały punkt. Do każdego sektora rozlosowano po 5 zawodników z każdej drużyny. Kapitanami drużyn byli: Koła PZW  z Bytowa Piotr Kluk – Prezes Koła, Koła PZW z Człuchowa Karol Dziemiańczyk – Prezes Koła, Koła PZW z Torunia Zdzisław Zarembski – Wiceprezes Koła PZW z Torunia.

Zawodnicy wystartowali o 9.15. Od samego początku, we znaki dawał się bardzo silny boczny wiatr, który skutecznie utrudniał życie wędkarzom. Pomimo tych przeciwności, w siatkach zawodników lądowały kolejne ryby. Były to głównie ukleje i płocie. Po dwóch godzinach rywalizacji podliczono wyniki na półmetku. W sektorze A zwyciężył Mateusz Malecki z Człuchowa, a w sektorze B Andrzej Świtoń, także z Człuchowa. Po pierwszej turze przeprowadzono nowe losowanie stanowisk, i zawodnicy łowiący początkowo na stanowiskach od 1 do 15 zajęli stanowiska od 16 do 30, i odwrotnie. Druga tura wyglądała podobnie jak pierwsza, z tym że wiatr nieco się uspokoił. Nadal w siatkach wędkarzy dominowały ukleje, a rzadziej łowiono płocie, pojedyncze leszczyki, krąpie, okonie i wzdręgi. Podobnie jak w I turze, zwycięzcami sektorów zostały te same osoby, Mateusz Malecki w sektorze B i Andrzej Świtoń w sektorze A.  Dwa pierwsze miejsca w klasyfikacji indywidualnej były więc oczywiste. Najpiękniejszą i najciekawszą rybę zawodów złowił Krzysztof Barabasz z Bytowa. Złowiona przez niego w II turze płoć miała aż 31 cm!

Po zawodach wszyscy uczestnicy rywalizacji udali się na zasłużony, solidny posiłek. Następnie odbyło się uroczyste podsumowanie imprezy, wręczenie pamiątkowych pucharów, dyplomów, medali i nagród rzeczowych.  Koledzy z Torunia uraczyli wszystkich zawodników, jak przystało na Toruń, słodkimi upominkami w postaci pierników i nie tylko. Z ramienia Burmistrza Człuchowa, w ceremonii uczestniczył pan Henryk Krusiński – Przewodniczący Komisji Kultury, Edukacji i Sportu Rady Miejskiej w Człuchowie.

               Wyniki w klasyfikacji drużynowej przestawiały się następująco:

1 miejsce : Koło PZW w Człuchowie 103 pkt. sektorowe;

2 miejsce : Koło PZW w Bytowie 175,5 pkt. sektorowych;

3 miejsce : Koło PZW PKP Toruń 201,5 pkt. sektorowego.

Wszystkie drużyny otrzymały pamiątkowe puchary i dyplomy.

               Wyniki w klasyfikacji indywidualnej przedstawiały się następująco:

1 miejsce: Andrzej Świtoń PZW Człuchów, 2 pkt. sektorowe, 8710 gram;

2 miejsce: Mateusz Malecki PZW Człuchów, 2 pkt. sektorowe, 8640 gram;

3 miejsce: Krzysztof Duniec PZW Człuchów, 4 pkt. sektorowe;

4 miejsce: Tomasz Kowcun PZW Człuchów, 7 pkt. sektorowych, 6940 gram;

5 miejsce: Bartosz Borek PZW Bytów, 7 pkt. sektorowych, 5390 gram;

6 miejsce: Zdzisław Lewandowski PZW Toruń, 8 pkt. sektorowych.

Jak widać gospodarze „ nie byli zbyt gościnni”.  Zawodnicy – laureaci z pierwszej szóstki zawodów otrzymali medale (1-3), dyplomy i nagrody rzeczowe, ufundowane przez wszystkie uczestniczące koła.

Najlepsza trójka zawodników z Bytowa:

1: Bartosz Borek 2: Paweł Grobelny 3: Dorian Bieske

Najlepsza trójka zawodników z Torunia:

1: Zdzisław Lewandowski 2: Sławomir Kalinowski 3: Bogumił Pośpiech

Najlepsza trójka zawodników z Człuchowa jest powieleniem najlepszej trójki całych zawodów.

Trzech najlepszych zawodników z każdego koła otrzymało pamiątkowe dyplomy i upominki ufundowane przez Urząd Miejski w Człuchowie.

Warto dodać, że w składzie drużyny z Bytowa znalazła się także jedna zawodniczka. Patrycja Jasnoch walczyła dzielnie, i ostatecznie z 14 punktami sektorowymi zajęła 14 miejsce. 

Zawody należy uznać za niezwykle udane. Poza wymiarem sportowym chodzi także o wymianę doświadczeń i integrację. Uczestniczące w zawodach koła, bardzo wysoko oceniły organizację imprezy przez gospodarzy. Z pewnością, tego typu zawody to również promocja naszego miasta i regionu.

Koło PZW w Człuchowie reprezentowali: Karol Dziemiańczyk, Krzysztof Duniec, Mateusz Malecki, Andrzej Świtoń, Tomasz Królak, Tomasz Kowcun, Paweł Jeżewski, Szczygielski Piotr, Szymański Łukasz i Tadeusz Kuczyński. Dokładnie taki sam skład jak na turnieju miast przed rokiem.

Zawody przebiegały bardzo sprawnie także dzięki dobrej ekipie sędziowskiej. Sędzią głównym był Mirosław Pryba a sędzią wagowym Przemysław Szerszeń.

Za rok, turniej miast odbędzie się w Bytowie, gdyż formuła tej imprezy jest taka, że każde koło uczestniczące jest kolejno gospodarzem zawodów. Nie wykluczamy w przyszłości włączenia do rywalizacji kolejnych kół. Tak się złożyło, że wszystkim miastom uczestniczącym w wędkarskim turnieju miast, prawa miejskie zostały nadane przez Krzyżaków. Być może pójdziemy dalej tym tropem.