XI Ogólnopolskie Zawody Spinningowe Parami z Łodzi

Jezioro Rychnowskie w Człuchowie, już po raz jedenasty było areną zmagań spinningistów w ramach Ogólnopolskich Zawodów Spinningowych Parami z Łodzi. Zawody tradycyjnie odbyły się w drugą niedzielę września., choć nieco w innych warunkach niż zwykle, bo z zachowaniem reżimu sanitarnego. Na starcie rekordowa liczba 57 załóg, czyli 112 zawodników, gdyż dwie ekipy były jednoosobowe. Zawodnicy przyjechali głównie z Polski północnej, choć były ekipy nawet z Warszawy. Organizatorem zawodów było Koło PZW w Człuchowie.

Niedziela 13 września był dość ciepłym jak na tą porę roku, słonecznym, bezdeszczowym, ale wietrznym dniem. Niepokojące były natomiast duże skoki ciśnienia atmosferycznego. Choć jez. Rychnowskie słynie z dużych okazów drapieżników, to podczas zawodów mogło być różnie. Jak się jednak później okazało, obawy o wyniki były niepotrzebne.

Wystartowali o 8 rano. Pierwsze raporty z wody o złowionych szczupakach napłynęły już po kilku minutach. Dzięki trzem łodzią sędziowskim, które obsługiwały zawody, złowione ryby były niezwłocznie mierzone, fotografowane i wypuszczane na wolność. Jury zawodów miało przez to bieżący podgląd na aktualną sytuację na wodzie. W ciągu 6 godzin trwania zawodów, złowiono 28 punktowanych szczupaków pow. 45 cm i 68 punktowanych okoni pow. 20 cm. Do tego całe mnóstwo tych, którym zabrakło nieco do regulaminowej długości. Kilkanaście załóg nie „punktowało”.

Największego szczupaka zawodów złowił zawodnik z ekipy nr 7 Paweł Sójka mieszkaniec gm. Człuchów. Szczupak mierzył sobie 71,1 cm. Największym natomiast złowionym okoniem okazał się niespełna 32 cm okaz, złowiony przez Mateusza Rozentalskiego z Człuchowa. Branie nastąpiło zaraz po starcie. Jak na jez. Rychnowskie nie były to jakieś niesamowite okazy, no ale tego dnia największe.

Rywalizacja zakończyła się o godz. 14.00. Następnie wszyscy uczestnicy zjedli wspólny posiłek i odbyło się oficjalne podsumowanie wyników, wręczenie nagród honorowych i rzeczowych oraz upominków. W podsumowali uczestniczył Wójt Gminy Człuchów Paweł Gibczyński, Prezes ZO PZW w Słupsku Zdzisław Ardzijewski oraz Prezes WOPR Władysław Strojk.

Klasyfikacja końcowa:

1 miejsce : Kacper Dowksza i Michał Wójcik z Człuchowa z wynikiem 4300 pkt;

3 szczupaki i 1 okoń

2 miejsce : Marian Kuźniak i Wojciech Jażdżewski z Koczały i Człuchowa z wynikiem 4120 pkt;

27 okoni

3 miejsce : Grzegorz Lupa i Dariusz Lupa z Człuchowa z 3850 pkt;

3 szczupaki

4 miejsce : Jarosław Machciński i Piotr Białek z Debrzna z wynikiem 2930 pkt;

3 szczupaki i 2 okonie

5 miejsce : Krzysztof Cysewski i Mateusz Rozentalski z Człuchowa z wynikiem 1920 pkt;

1 szczupak i 1 okoń ( największy okoń zawodów )

6 miejsce : Paweł Sójka i Piotr Grzelak z gm. Człuchów 1850 pkt.

1 szczupak ( największa ryba zawodów )

Warto dodać, że zawodnicy miejscowi stanowili mniejszość, ale zajęli zdecydowaną większość punktowanych miejsc. Proszę, co znaczy znajomość terenu. Nie mniej jednak, zawody cieszą się co raz to większą popularnością. O ocenie tych zawodów świadczy m.in. liczba zawodników. To największa w naszym powiecie impreza wędkarska i zarazem najlepsza promocja naszych wód i regionu.

Wszyscy uczestnicy imprezy otrzymali pamiątkowe czapeczki z okazji 70-lecia Koła PZW w Człuchowie a spośród wszystkich uczestników rozlosowano 10 dodatkowych nagród rzeczowych. Uroczyste zakończenie było także okazją do wręczenia wyróżnień.

Zawody rozegrano przy wsparciu finansowym Gminy Człuchów i Miasta Człuchów. Ponadto sponsorami byli : Ośrodek Sportu i Rekreacji w Człuchowie, sklep wędkarski HOBBY w Człuchowie i Drukarnia PrintVision. W organizacji współpracował człuchowski WOPR, który użyczył organizatorom swojej bazy.

Zawody sędziowali:

sędzia główny: Karol Dziemiańczyk

sędzia techniczny: Andrzej Świtoń

sędziowie: Łukasz Kleist, Łukasz Szeremeta, Maciej Pawłowski, Tomasz Królak, Maciej Wdowczyk i Tomasz Masiak

zabezpieczenie medyczne: Łukasz Szeremeta

wsparcie organizacyjne: Anna Malecka, Helena Duniec, Łukasz Szymański i Piotr Szczygielski.

Niewątpliwie dobra praca ekipy sędziowskiej i organizacyjnej przełożyła się na pozytywną ocenę całej imprezy.

Za rok XII edycja zawodów.


Start zawodników - godz. 8:00