XIII Ogólnopolskie Zawody Spinningowe Parami z Łodzi

Koło PZW w Człuchowie, już po raz trzynasty było organizatorem Ogólnopolskich Zawodów Spinningowych Parami z Łodzi. Na starcie zarejestrowano 47 dwuosobowych załóg. Zawodnicy przyjechali głównie z Polski północnej. Większość załóg stanowiły ekipy spoza naszego regionu. Niedziela 11 września początkowo była pochmurna i lekko padało, ale po południu się rozpogodziło. Zawodnicy nie mogli narzekać na warunki atmosferyczne. Łowiło się przyjemnie.

Wystartowali o 8.00. Pierwsze raporty z wody o złowionych szczupakach napłynęły tuż po starcie. Dzięki trzem łodzią sędziowskim, które obsługiwały zawody, złowione ryby były niezwłocznie mierzone, fotografowane i wypuszczane na wolność. Jury zawodów miało przez to bieżący podgląd na aktualną sytuację na wodzie. W ciągu 6 godzin trwania zawodów, złowiono 13 punktowanych szczupaków pow. 45 cm i dokładnie 100 punktowanych okoni pow. 20 cm. Co ciekawe, tyle samo okoni „padło” rok wcześniej.  Do tego wiele niepunktowanych, i to zarówno okoni jak i szczupaków.

Największego szczupaka zawodów złowił zawodnik z ekipy nr 30 Oskar Dowksza z Człuchowa. Szczupak mierzył sobie 67,0 cm. Największym natomiast złowionym okoniem okazały się dwa okonie o długości 35,3 cm. Złowili je Tomasz Duszyński z Kościerzyny i Dawid Ziółkowski z Białego Boru. Jak na to jezioro nie były to wielkie okazy, ale tego dnia największe.

Rywalizacja zakończyła się o godz. 14.00. Następnie odbyło się oficjalne podsumowanie wyników, wręczenie nagród honorowych i rzeczowych oraz upominków. W podsumowaniu uczestniczył Burmistrz Człuchowa Ryszard Szybajło, Wójt Gminy Człuchów Paweł Gibczyński , Burmistrz Debrzna Wojciech Kallas, Przewodniczący Rady Gminy Przechlewo Leszek Łozowicki , Zastępca Wójta Gminy Przechlewo Jan Gajo oraz Prezes WOPR Władysław Stroik. Na zakończenie, wszyscy udali się na zasłużony, ciepły posiłek. Wszyscy uczestnicy imprezy otrzymali  pamiątkowe gadżety.

Klasyfikacja końcowa:

1 miejsce : Dawid Ziółkowski z Białego Boru i Marcin Roszko ze Szczecinka z imponującym wynikiem 4970 pkt;1 szczupak i 20 okoni.

2 miejsce : Michał Wójcik i Oskar Dowksza z Człuchowa z wynikiem 3010 pkt;1 szczupak i 8 okoni.

3 miejsce : Kamil Baczyński i Henryk Koselczuk z Więcborka z 2800 pkt;15 okoni.

4 miejsce :Szymon Olter i Ireneusz Duszyński z Kościerzyny  z wynikiem 2570 pkt;14 okoni.

5 miejsce : Piotr Białek i Michał Jagusz z Debrzna z wynikiem 2400 pkt;14 okoni.

6 miejsce : Wojciech Karkut i Mariusz Darczyk z Miłocic z wynikiem  2100 pkt; 2 szczupaki.

7 miejsce : Mateusz Malecki i Henryk Malecki z Przechlewa z wynikiem 1820 pkt.

8 miejsce : Marek Myszka i Kazimierz Januszewski z Człuchowa z wynikiem 1550 pkt.

9 miejsce : Paweł Milewczyk i Grzegorz Brejski z Człuchowa z wynikiem 1350 pkt.

10 miejsce : Bogusław Mazalon i Przemysław Mazalon z Czarnego z wynikiem 1200 pkt.

Wyniki powyżej 1000 punktów zanotowały jeszcze ekipy: Lech Dyjas i Andrzej Zelewski z Czarnego, Tomasz Jakubowiak i Łukasz Trofimowicz ze Słupska oraz Leon Lew Kiedrowski i Rafał Barutowicz z Chojnic. Wszyscy oni zdobyli po 1100 pkt i zajęli wspólnie 11 miejsce. 23 ekipy nie złowiły punktowanych ryb. Nie mniej jednak zawody należy uznać za udane. W tym roku, po raz pierwszy zastosowano nowy, progresywny system naliczania punktów za okonie, promujący duże sztuki tego gatunku.

Specjalny dyplom dla najmłodszego uczestnika zawodów otrzymał 6-cio letni  Emil Lew Kiedrowski.

Zawody rozegrano przy wsparciu finansowym Gminy Człuchów,  Miasta Człuchów, Miasta Debrzno, Gminy Przechlewo oraz firmy Goodvalley Polska. Ponadto sposnorami byli : Ośrodek Sportu i Rekreacji w Człuchowie, sklep wędkarski HOBBY w Człuchowie, Piekarnia Aneta Jagusz z Debrzna i Drukarnia PrintVision. W organizacji współpracował człuchowski WOPR, który użyczył organizatorom swojej bazy.

Zawody sędziowali:

sędzia główny: Karol Dziemiańczyk

sędzia techniczny: Andrzej Świtoń

sędziowie: Łukasz Kleist, Łukasz Szeremeta, Łukasz Szymański, Mirosław Pryba, Piotr Frankowski, Maciej Wdowczyk i Tomasz Masiak

zabezpieczenie medyczne: Łukasz Szeremeta.

Niewątpliwie dobra praca ekipy sędziowskiej i organizacyjnej przełożyła się na pozytywną ocenę całej imprezy. Ogólnopolskie Zawody Spinningowe rozgrywane cyklicznie na jez. Rychnowskim, to największa impreza wędkarska naszego regionu, a jej popularność stale rośnie.