W oczekiwaniu na taaaaką rybę |
Te ryby wróciły do wody |
Zarybianie sumem jeziorowym |
Zawody z okzaji Dnia Dziecka |
Robimy to w celu kontroli zachowania ryb i możliwości poboru wody do analizy zawartości tlenu. W przypadku braku tlenu ryby gromadzą się przy powierzchni wody w otworach. Konieczny jest regularny pomiar zawartości tlenu w wodzie mierzony za pomocą specjalnych zestawów lub sond tlenowych.
W przypadku braku tlenu jedynym sensownym rozwiązaniem jest wprowadzenie tlenu pod warstwę lodu. Jest to metoda bardzo droga i kłopotliwa, ale jedyna w miarę skuteczna. W tym celu do wykutych przerębli wprowadzamy wąż tlenowy z końcówką zaopatrzoną w specjalny dyfuzor i poprzez wąż zadajemy tlen z butli do przerębli.
Inną, mniej skuteczną i nieco ryzykowną metodą jest przepompowywanie wody z jednej przerębli do innych za pomocą pompy wodnej. Stosując tą metodę należy zwracać uwagę na to aby ssak pompy był płytko zanurzony w wodzie i aby nie naruszyć osadów dennych.Przyjęte do tej pory powszechne metody wykuwania przerębli i umieszczania w nich słomy i trzciny nie są skuteczne.
Na przyduchy narażone są najczęściej niewielkie zbiorniki wodne (szczególnie bezodpływowe) zawierające mało rozpuszczonego tlenu. W naszym przypadku to głownie jez. Buszewo i jez. Miejskie Małe.
Wszelkie niepokojące spostrzeżenia prosimy zgłaszać niezwłocznie telefonicznie do Zarządu Koła !!!