START  |  GALERIA  |  KONTAKT  |  LINKI 


Sonda
Jaką metodę połowu stosujesz najczęściej?

Spinningowa
Spławikowa
Muchowa
Pickerowa
Inna gruntowa


Informacje
 • UMW Olsztyn
Wybrane z galerii

buszewo
Jezioro Buszewo
Nasza młodzież
Młodzieżowa Szkółka w akcji
Patrol SSR
Szef SSR na patrolu
Podlodowe 2009
Zawody Podlodowe luty 2009

SponsorzyPH HobbyPrint Vision

Wesołych Świat

WALNE ZEBRANIE CZŁONKÓW

Dodano: 02.12.2016
Zarząd Koła PZW w Człuchowie, zaprasza na Walne Zebranie Członków Koła, które odbędzie się w dniu:
29 stycznia 2017 roku , I termin: godz. 15.30 , II termin: godz. 16.00 w sali widowiskowej Miejskiego Domu Kultury w Człuchowie.
Zebranie będzie miało charakter sprawozdawczo-wyborczy. Prosimy o przybycie i czynny udział. Dla wszystkich przybyłych na zebranie przewidziany został upominek. Zapraszamy

UWAGA!!! NOWE GODZINY OTWARCIA BIURA

Dodano: 02.12.2016
Szanowne Koleżanki i Koledzy.
W roku 2017 biuro Koła PZW w Człuchowie przy ul. Słowackiego 3 będzie czynne tylko we wtorki, w godzinach od 12.00 do 18.00. W przypadku, gdy wtorek przypada w dzień ustawowo wolny, biuro czynne będzie w najbliższy dzień roboczy. W czwartki biuro będzie nieczynne. W okresie międzyświątecznym, biuro czynne będzie we wtorek 27.12.2016 roku.

Sandacze z Jez. Urzędowego (Szpitalnego)

Dodano: 02.12.2016
Szanowne Koleżanki i Koledzy. Już 7 lat z rzędu wprowadzamy do wód jez. Urzędowego materiał zarybieniowy sandacza. Otrzymujemy pojedyncze sygnały o złowieniu ryb z tego gatunku. Chcemy jednak monitorować jego aklimatyzację i rozwój sandacza w naszej wodzie. W tym celu prosimy o każdorazowe zgłoszenie przypadku złowienia sandacza o wymiarze pow. 50 cm poprzez informację mailową na adres dziemianczykrm@op.pl, wraz ze zdjęciem ryby i podaniem jego długości. Będzie to dla nas cenna informacja. W przypadku braku możliwości zrobienia zdjęcia, prosimy choćby o informację telefoniczną. Łowca największego udokumentowanego wizualnie sandacza na jez. Urzędowym lub innym z zespołu jezior człuchowskich, zostanie wyróżniony nagrodą specjalną podczas walnego zebrania członków.

Uwalniamy duże drapieżniki

Dodano: 02.12.2016
Zarząd Koła apeluje do swoich członków i użytkowników naszych wód o zwracanie wolności dużym drapieżnikom. Nie ma oczywiście przymusu, ale będzie to przejawem troski o stan naszych wód. Im więcej drapieżników, tym czystsze nasze wody, a ryby zdrowsze i większe. Poza tym, duży drapieżnik posiada dobre geny, które będzie mógł przekazać w kolejnym tarle. Apelujemy zatem o uwalnianie szczupaków pow. 90 cm i okoni pow. 40 cm. Każde udokumentowane na zdjęciu uwolnienie takiego drapieżnika i zgłoszenie tego faktu poprzez maila na adres dziemianczykrm@op.pl, będzie uhonorowane podczas walnego zebrania członków koła.

Szkolenie strażników SSR

Dodano: 4.11.2016
Szkolenie SSR 2016 W dniu 29 października br. w siedzibie Koła PZW w Człuchowie, odbyło się szkolenie dla strażników Społecznej Straży Rybackiej Rejonu Człuchowskiego. Szkolenie prowadził Karol Dziemiańczyk i Krzysztof Duniec. Omówiono min. aspekty prawne funkcjonowania SSR oraz zagadnienia praktyczne z taktyki prowadzenia kontroli. Poruszono także kwestie współpracy pomiędzy poszczególnymi grupami. Z inicjatywy kol. Krzysztofa Duńca, rozpoczęte zostały prace nad stworzeniem rejonowej mapy zagrożeń w zakresie kłusownictwa. Szkolenie odbyło się w miłej i bardzo merytorycznej atmosferze. W szkoleniu udział wzięło 22 strażników i przedstawiciel Komendy Powiatowej Policji w Człuchowie.
(zdjęcia)

VII Ogólnopolskie Zawody Spinningowe Parami z Łodzi

Dodano: 14.09.2016
OZS 2016 W tym roku, Koło PZW w Człuchowie już po raz siódmy było organizatorem Ogólnopolskich Zawodów Spinningowych Parami z Łodzi. Zawody odbyły się na jez. Rychnowskim. Na starcie stanęło 41 załóg, czyli 82 zawodników, głównie z Polski północnej, z Człuchowa i okolic, ale był zawodnik nawet z Cieszyna. Zawody poświęcone były pamięci Mariana Kandziaka, wieloletniego Prezesa i Wiceprezesa ZO PZW w Słupsku, któremu Ziemia Człuchowska zawsze była bliska. Połów ryb trwał 5 godzin. Załoga mogła zająć dowolne stanowiska w obrębie jeziora Rychnowskiego. Punktowane były szczupaki pow. 50 cm i okonie pow. 18 cm. Nad prawidłowym przebiegiem zawodów czuwały ekipy sędziowskie, które po sygnalizacji przez załogę złowienia punktowanej ryby dokonywały pomiaru i ryba wracała do wody. Pracą sędziów kierował Prezes Koła.
(czytaj dalej)

VIII Rejonowa Spartakiada Młodzieży 2016

Dodano: 14.09.2016
RSM 2016 10 września br. , na stawach w Jaromierzu odbyła się VIII Rejonowa Spartakiada Młodzieży w Wędkarstwie Spławikowym. Stawy udostępnił Zbigniew Śmiechowski – Prezes Koła Łowieckiego „DARZ BÓR”, którego to myśliwi aktywnie włączyli się w organizację imprezy. Na starcie stanęło 11 drużyn za szkół podstawowych i gimnazjalnych, szkółek wędkarskich i Kół PZW rejonu człuchowskiego. Zawody rozgrywano w klasyfikacji drużynowej i indywidualnej. Zawody rozgrywano na dwóch stawach. Na każdym ze stawów łowił jeden z członków danej drużyny. Dla każdego łowiska była odrębna klasyfikacja. Na wynik drużyny składały się dwa wyniki indywidualne. Do zdobycia było zatem 6 pucharów indywidualnych i trzy puchary drużynowe.
(czytaj dalej)

Wyjazdowe posiedzenie Zarządu Okręgu

Dodano: 14.09.2016
OZS 2016 W dniach 2-4 września odbyło się posiedzenie wyjazdowe Zarządu Okręgu PZW w Słupsku. Gospodarzem spotkania było Koło w Człuchowie. Spotkanie zorganizowano na terenie jednego z podczłuchowskich ośrodków. Przesympatyczna atmosfera i merytoryczna dyskusja.
W piątek odbyło się ognisko i grill integracyjny, podczas którego poruszono nie mniej merytorycznych tematów jak na posiedzeniu właściwym.
Sobota, to dzień bardzo pracowity. Odbyło się posiedzenie Zarządu poszerzonego o Komisję Rewizyjną, Okręgowy Sąd Koleżeński oraz prezesów kół. W spotkaniu uczestniczył Burmistrz Czarnego Piotr Zabrocki. Podczas spotkania wręczono odznaczenia państwowe i związkowe. Spośród naszych członków kol. Karol Dziemiańczyk i Marek Myszka zostali odznaczeni odznaką: "Zasłużony dla rolnictwa", nadaną przez ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi ( rybołówstwo, a zatem i wędkarstwo jest gałęzią rolnictwa). Ponadto kol. Jan Kuczyński uhonorowany został „Medalem za zasługi w rozwoju wędkarstwa” nadanym przez ZGPZW.
(czytaj dalej)

XI Zawody o Puchar Wójta Gminy Człuchów

Dodano: 08.08.2016
XI ZoPWGC W tym roku, już po raz jedenasty Koło PZW w Człuchowie przy współpracy z Urzędem Gminy w Człuchowie, było organizatorem zawodów wędkarskich „O Puchar Wójta Gminy Człuchów”. Te bardzo kameralne z uwagi na pojemność łowiska zawody, cieszą się od lat dużą popularnością wśród wędkarzy. Punktowane były karpie pow. 35 cm, liny pow. 30 cm, karasie pow. 25 cm i amury pow. 40 cm. I tak było w tym roku. Tegoroczne zawody odbyły się w dniach 5/7 sierpnia 2016r. Na starcie stanęło 12 zawodników. Na więcej nie pozwoliły warunki łowiska. Bardzo udany start zanotował Edward Michałowski, łowiąc jeszcze w piątek karpia o masie 1,93 kg. W sobotę rano, wysoko poprzeczkę zawiesił Mateusz Kolter łowiąc amura o masie 8,21 kg. Pod wieczór Mateusz złowił jeszcze karpia o masie 2,00 kg. W niedzielę rano walkę z prowadzącym nawiązał Karol Dziemiańczyk, łowiąc amura o masie 6,82 kg. Ostatecznie, kropkę nad „i” postawił Mateusz Kolter doławiając jeszcze dwa karpie o masie 1,81 i 1,92 kg i przypieczętował losy rywalizacji. O godzinie 11 w niedzielę odbyło się podsumowanie wyników i uroczyste wręczenie pucharów i nagród rzeczowych. Sponsorami zawodów był Urząd Gminy w Człuchowie i sklep wędkarski HOBBY. W ramach imprezy, w sobotę 6 sierpnia już tradycyjnie odbyły się też towarzyskie zawody strzeleckie z broni pneumatycznej. Strzelano z pistoletu i karabinka. Oto wyniki: 1m – Karol Dziemiańczyk 63 pkt, 2m – Dariusz Kochanowski 51 pkt, 3m – Łukasz Szeremeta 50 pkt.
(zobacz zdjęcia)

III Zawody Wędkarskie Służb Mundurowych

Dodano: 25.07.2016
Zawody Służb Mundurowych 2016 16 lipca 2016 roku, na jez. Miejskim Małym w Człuchowie odbyły się III Zawody Wędkarskie Służb Mundurowych „O Puchar Komendanta Powiatowego Policji w Człuchowie”. Zawody zorganizowano w ramach obchodów Święta Policji 2016. Współorganizatorami imprezy było Koło PZW w Człuchowie i NSZZP Zarząd Terenowy w Człuchowie. Na starcie stanęło 12 dwuosobowych drużyn: po jednej drużynie z KPP w Chojnicach, KPP w Bytowie, KPP w Złotowie, KPP w Człuchowie, NSZZP w Człuchowie, Referatu II Konwojowo-Ochronnego zs w Człuchowie, 52 Batalionu Remontowego w Czarnem, 11 Batalionu Ewakuacji Sprzętu w Czarnem, Związku Emerytów i Rencistów Policji w Człuchowie , Zakładu Karnego w Czarnem, Aresztu Śledczego w Chojnicach oraz Naleśnictwa Człuchów. Połów ryb odbywał się w dwóch turach po dwie godziny każda. Liczyły się wszystkie ryby, zgodnie z wymiarami ochronnymi i okresem ochronnym. Zawody sędziował profesjonalny skład sędziowski pod wodzą Krzysztofa Duńca. Zawody otworzył uroczyście mł.insp. Jan Kościuk – Komendant Powiatowy Policji w Człuchowie. Pierwszą turę zawodów zdecydowanie wygrała druzyna z KPP w Złotowie. Na drugim miejscu znalazła się drużyna KPP w Chojnicach, a na trzecim uplasowali się przedstawiciele gospodarzy z KPP w Człuchowie. Indywidualnie prowadził Sebastian Korzeniowski z KPP Złotów przed Łukaszem Bieskiem z KPP Chojnice i Grzegorzem Urbańskim z KPP w Złotowie. Druga tura potwierdziła wyniki pierwszej tury. W klasyfikacji drużynowej na pierwszych trzech miejscach nic się nie zmieniło. Podobnie w klasyfikacji indywidualnej. Poziom sportowy zawodów był bardzo wysoki. Poławiano głownie leszcze, krąpie i ukleje.
(zobacz zdjęcia)

Towarzyskie Zawody Pickerowe 2016

Dodano: 25.07.2016
Picker 2016 17 lipca br., odbyły się kolejne zawody Koła PZW w Człuchowie zaliczane do Grand Prix 2016. Tym razem były to zawody pickerowe. Zawody przeprowadzono na jez. Barkowo Małe. Na starcie stanęło 25 zawodników, głównie z Koła PZW w Człuchowie, ale i licznie reprezentowane były Koła PZW w Czarnem i Miastku oraz inne. Zawody rozgrywano w dwóch 2,5 godzinnych turach. Zawodnicy podzieleni na dwa sektory zajęli przeciwległe brzegi i przystąpili do połowu. Pierwszą turę w sektorze A wygrał Bogusław Mazalon, a w sektorze B Krzysztof Duniec. Druga tura mocno pomieszała klasyfikację i ostatecznie pierwsza szóstka wygląda następująco:
1 m - Przemysław Spalik (junior) z Miastka z 4 pkt sektorowymi;
2m – Andrzej Świtoń z Człuchowa z 5 pkt sektorowymi ;
3m – Mirosław Węglowski z Czarnego z 5,5 pkt sektorowymi;
4m – Adam Alfs z Miastka z 6 pkt sektorowymi;
5m – Bogusław Mazalon z Czarnego z 6 pkt sektorowymi;
6m – Karol Dziemiańczyk, PZW Człuchów z 7 pkt sektorowymi.
Wśród wędkarskich zdobyczy dominowała płoć i wzdręga, choć nie brakowało ciekawostek. Zdarzały się liny i leszcze. Ryby brały jednak wyjątkowo chimerycznie, przez co ostateczne wyniki nie były rewelacyjne. W trakcie przerwy pomiędzy turami miał miejsce wspólny posiłek, a na zakończenie uroczyste podsumowanie zawodów. Wręczono nagrody, które w tej dyscyplinie wędkarskiej jaką jest picker, od wielu lat sponsorują Państwo Januszewscy – prowadzący sklep wędkarski w Człuchowie. Zawody sędziował Mirosław Pryba, a asystowali Jerzy Wróż i Mateusz Kolter. W klasyfikacji ogólnej Grand Prix na samodzielne prowadzenie wysunął się Karol Dziemiańczyk. Na drugim miejscu znajduje się Krzysztof Duniec, a na trzecim Andrzej Świtoń. Kolejna impreza z cyklu GP już 21 sierpnia na jez. Miejskim Dużym – Spławikowe Zawody Parami z Łodzi.
(zobacz zdjęcia)

Uchwała dotyczącą ograniczeń w użytkowaniu silników spalinowych na jeziorach człuchowskich.


Dodano: 30.06.2016


Koleżanki i Koledzy wędkarze.
Z miłą chęcią mogę dziś zakomunikować Państwu, żę Rada Powiatu Człuchowskiego, na sesji w dniu 30 czerwca br. podjęła uchwałę dotyczącą ograniczeń w użytkowaniu silników spalinowych na człuchowskich jeziorach. Tym razem uchwała jest w pełni zgodna z tym, o co w imieniu człuchowskich wędkarzy wnioskowałem. W rezultacie, wszelkie ograniczenia w korzystaniu z silników spalinowych dotyczą tylko i wyłącznie skuterów wodnych wszelkiego typu oraz łodzi napędzanych silnikami o mocy pow. 40 KM. Zatem małe silniki spalinowe można użytkować bez ograniczeń. Skutery i duże łodzie w okresie od 1 czerwca do 30 września mogą być użytkowane tylko w godz. 10-18, i to 50 metrów od brzegu i kąpielisk. Natomiast na jez. Miejskim Małym, w tym okresie nie można w ogóle użytkować takiego ciężkiego sprzętu pływającego. Dziękujemy radnym powiatowym za zrozumienie zagadnienia i o przychylenie się do naszych wniosków.

Prezes Koła
Karol Dziemiańczyk
(Treść uchwały nr XXII/144/2016)

II Karpiowe Mistrzostwa Okręgu Słupskiego PZW

Dodano: 04.07.2016
II KMO 2016Koło PZW w Człuchowie, wraz z Człuchowskim Klubem Karpiowym byli organizatorami II Karpiowych Mistrzostw Okręgu Słupskiego PZW. Zawody były jednocześnie eliminacjami do Mistrzostw Polski w Wędkarstwie Karpiowym – PCM 2016. Zawody rozpoczęto 23 czerwca o godz. 12.00 i wędkowano do niedzieli, 26 czerwca do godz. 14.00. Rozpoczęcie rywalizacji poprzedziła odprawa startowa, losowanie stanowisk, wręczenie pamiątkowych koszulek. W otwarciu rywalizacji uczestniczył Prezes ZO PZW w Słupsku Teodor Rudnik. Na starcie stanęło 15 dwuosobowych ekip.
(czytaj dalej)

XI Zawody Wędkarskie o Puchar „Wójta Gminy Człuchów”

Dodano: 29.06.2016

Koło PZW w Człuchowie zaprasza na otwarte Towarzyskie Zawody Wędkarskie o Puchar „Wójta Gminy Człuchów”, które odbędą się w dniach 5-7 sierpnia 2016 roku na jez. Buszewo.

 • zbiórka uczestników o godz. 17.00 w dniu 5 sierpnia 2016 na parkingu przy jeziorze,
 • punktowane ryby: amur powyżej 40 cm, karp powyżej 35 cm, lin powyżej 30 cm, karaś powyżej 25 cm, po 1 punkt za każdy gram złowionej ryby,
 • dozwolone metody: spławikowa i gruntowa, na dwie wędki jednocześnie, na przynęty naturalne.
 • połów ryb: ciągły,
 • zawody rozgrywane są na żywej rybie,
 • wybór miejsca wędkowania odbywa się drogą losowania.
 • wpisowe na zawody - 50zł
 • zapisy i opłaty wpisowe w sklepie wędkarskim p. Kazimierza Januszewskiego do dnia 15 lipca 2016,
 • w sobotę przewidziany obiad a w niedzielę śniadanie,
 • dla każdego uczestnika zawodów przewidziany upominek,
 • w sobotę przewidziane towarzyskie zawody strzeleckie,
 • zawody potrwają do godz. 11.00 dnia 07.08.2016.

  LICZBA MIEJSC OGRANICZONA!!!!!!

  Szczegóły regulaminu i komunikat w/s nagród na odprawie startowej.

Spinningowe Mistrzostwa Koła 2016

Dodano: 20.06.2016
SMK 2016 19 czerwca na jez. Gostudno rozegrano kolejne zawody wędkarskie zaliczane do punktacji Grand Prix 2016, było to Spinningowe Mistrzostwa Koła PZW w Człuchowie. Na starcie zarejestrowano 31 zawodników. Połów ryb trwał nieprzerwanie przez 5 godzin, a punktowano szczupaki i sandacze pow. 50 cm oraz okonie pow. 18 cm. Pogoda dopisała, choć nie koniecznie pod względem wędkarskim. Nie zanotowano żadnego punktowanego szczupaka. Mimo to, wyniki nie były najgorsze. Złowiono łącznie 40 punktowanych okoni. Największy okaz złowiony przez Krzysztofa Duńca miał ponad 31 cm długości.

Klasyfikacja:
1 m Krzysztof Duniec – 9 okoni , 1020 pkt;
2 m Karol Dziemiańczyk - 4 okonie, 320 pkt;
3 m Tomasz Królak – 4 okonie, 320 pkt;
4 m Ryszard Lubiński – 1 okoń 270 pkt;
5 m Patryk Wana – 3 okonie, 250 pkt;
6 m Mirosław Winiarski – 3 okonie, 230 pkt.

Ponadto jeszcze 7 wędkarzy złowiło punktowane ryby. Zwyięzca zawodów otrzymał tyuł Mistrza Koła, a zdobywcy miejsca drugiego i trzeciego odpowiednio Wicemistrza Koła i II Wicemistrza Koła. Zawody sędziował Maciej Wdowczyk w asyście Łukasza Szeremety. Sponsorami imprezy byli Urząd Miejski w Człuchowie i sklep wędkarski HOBBY z Człuchowa. W klasyfikacji Grand Prix nastąpiły znaczące zmiany. Prowadzący dotychczas Łukasz Biesek spadł na trzecią lokatę. Na pierwsze miejsce wysunęli się Krzysztof Duniec i Karol Dziemiańczyk, z taką samą ilością punktów. Olejne zawody z cyklu Grand Prix to Towarzyskie Zawody Pickerowe już 17 lipca.
(zobacz zdjęcia)

Wędkarski Dzień Dziecka 2016

Dodano: 01.06.2016
WDD 2016 Tradycją już jest, że Koło PZW w Człuchowie z okazji Dnia Dziecka organizuje zawody wędkarskie dla dzieci. W tym roku w organizacji zawodów aktywnie pomagali także myśliwi, zrzeszeniu w kole łowieckim „Darz Bór”. Zawody odbyły się 28 maja br. na stawach w Jaromierzu, na posesji u Państwa Śmiechowskich.
Zawody rozgrywano w trzech kategoriach wiekowych, do lat 9, do lat 13 i do lat 17. Najmłodsi łowili godzinkę, starsi półtora godziny, a najstarsi 2 godziny.
(czytaj dalej)

Nasz członek brązowym medalistą Mistrzostw Okręgu

Dodano: 15.05.2016
Mirosław Ścibisz, członek naszego koła i zarazem członek zarządu zajął III miejsce na Morskich Mistrzostwach Okręgu Słupskiego z kutra.
Oto wyniki:
1. Bernat Juliusz 631 pkt.
2. Ogorzelski Janusz 435 pkt.
3. Ścibisz Mirosław 371 pkt.
4. Głuch Andrzej 322 pkt.
5. Mikuła Piotr 320 pkt.
6. Kwiatkowski Ryszard 279 pkt.

Uchwała Nr 128

Dodano: 15.05.2016
W nowym Regulaminie Amatorskiego Połowu Ryb  zniesiono prawo do wędkowania współmałżonka w ramach limitu i opłaty małżonka. Informujemy jednak, że dzięki Uchwale nr 128 Zarządu Okręgu PZW w Słupsku, na naszych wodach nadal możliwe będzie udostępnienie jednej wędki swojemu współmałżonkowi, pod warunkiem posiadania przez niego karty wędkarskiej, bez konieczności wnoszenia  opłat. To dobra wiadomość.  Oczywiście możliwe to będzie wyłącznie przy metodach połowu dopuszczających połów na dwie wędki. Zatem wyklucza się min. spinning i muchę.  Warto tu podkreślić, że mowa jest tylko o współmałżonkach. Konkubinat ani inna forma partnerstwa nie wchodzi w zakres uchwały. 

Prezes Koła
mgr Karol Dziemiańczyk

tekst uchwały:

UCHWAŁA Nr 128
Zarządu Okręgu PZW w Słupsku z dnia 13 lutego 2016r
w sprawie: zakresu i zasad stosowania ulg i zwolnień w składce okręgowej w 2016r

Na podstawie § 46 pkt 8 i 10 Statutu PZW, Zarząd Okręgu PZW w Słupsku uchwala co następuje:
1. Członek PZW ma prawo udostępnić współmałżonkowi, posiadającemu kartę wędkarską, jedną ze swoich wędek do wędkowania, w granicach przysługującego mu stanowiska i limitu połowu, bez konieczności uiszczania przez współmałżonka składki okręgowej na ochronę i zagospodarowanie wód i bez konieczności wstępowania współmałżonka do PZW. Powyższe ma wyłącznie zastosowanie przy wędkowaniu dopuszczającym łowienie na dwie wędki.

2. Współmałżonek obowiązkowo musi posiadać kartę wędkarską.


VI Zawody Parami z Łodzi "Szczupak 2016"

Dodano: 09.05.2016
Szczupak 2016 Już po raz szósty z rzędu w dniu 1 maja br. na jeziorze Krępsko odbyły Towarzyskie Zawody Spinningowe Parami z Łodzi „Szczupak 2016”. Patronat nad zawodami objął Wójt Gminy Rzeczenica Tomasz Ginda. Organizatorem imprezy było Koło PZW w Człuchowie, współorganizatorem Gospodarstwo Rybackie JA-WA. Znacząco dorzucił się Urząd Gminy w Rzeczenicy. Na starcie stanęło 64 zawodników, tworzących 32 dwuosobowe załogi. Ryby powławiano przez 6 godzin, a punktowano szczupaki powyżej 50 cm i okonie powyżej 18 cm.
(czytaj dalej)

Spławikow Mistrzostwa Koła 2016

Dodano: 09.05.2016
Spławik 2016 Spławikowe Mistrzostwa Koła PZW w Człuchowie zainaugurowały tegoroczny cykl Grand Prix dla człuchowskich wędkarzy. Zawody rozegrano 17 kwietnia br. na jez. Miejskim Małym. Na starcie stanęło 25 wirtuozów spławika. Rywalizacja była naprawdę zacięta. Wielu wędkarzy trenowało na wiele tygodni przed zawodami. Zawody rozgrywano w dwóch turach, po 2,5 godzina każda. I turę rozegrano w strugach ulewnego deszczu. Drugiej turze towarzyszyły porywy wiatru, tak więc warunki nie były łatwe, a i wyniki zróżnicowane. Poławiano głównie płocie i krąpie. Złowono łącznie ponbad 115 kg ryb.

Wyniki:
1 miejsce – Łukasz Biesek 4 pkt. sektorowe
2 miejsce – Kazimierz Januszewski 4,5 pkt. sektorowego
3 miejsce – Kacper Dowksza 8 pkt. sektorowych
4 miejsce – Mateusz Malecki 8,5 pkt. sektorowego
5 miejsce – Jerzy Duniec 13 pkt. sektorowych
6 miejsce – Karol Dziemiańczyk 14 pkt. sektorowych

Zawody Sędziował zespół pod przewodnictwem sędziego kl. okręgowej Mariana Lewandowskiego. Zawody sponsorowali: Urząd Miejski w Człuchowie i sklep wędkarski HOBBY z Człuchowa. Podsumowanie zawodów było okazją do wręczenia legitymacji i odznak naszym członkom, którzy ukończyli szkolenie dla sędziów klasy podstawowej i okręgowej, które odbyło się w Człuchowie w dniu 9 kwietnia br.

(zobacz zdjęcia)

Wiosenne zarybienia

Dodano: 23.03.2016
Zarybienia16 marca, w piękne słoneczne popołudnie odbyło się pierwsze w tym roku zarybienie. Do jez. Rychnowskiego trafiło 350 kg szczupaka - tarlaka. Ryby doskonałej jakości, pełne ikry, którą złożą już w naszym jeziorze. Największe sztuki miały masę nawet do 4 kg. Przeciętnie 1 - 2 kg. Zarybiano głównie z łodzi, ale również z brzegu. Dziękujemy wędkarzom za udział w zarybieniu, a WOPR-owi za gościnę.

(zobacz zdjęcia)

"Dzień Wędkarza"

Dodano: 19.03.2016
Dzień wędkarza Z okazji przypadającego na dzień 19 marca "Dnia Wędkarza" życzymy wszystkim milośnikom wędkarstwa Taaaaaaakich ryb i satysfakcji z naszego pięknego hobby.
Zarząd Koła PZW Człuchów

Jubileuszowe Walne Zebranie Członków PZW Człuchów

Dodano: 15.02.2016
WZC 201624 stycznia br. na człuchowskim zamku odbyło się Walne Zebranie Członków Koła PZW w Człuchowie, połączone z obchodami 65-lecia powstania naszego Koła. Uroczysta sceneria, sala pełna ludzi a do tego znamienici goście uczyniły z tego zebrania naprawdę magiczne widowisko. Ponadto, w ramach obchodów odbyła się prezentacja książki autorstwa Karola Dziemiańczyka i Macieja Wdowczyka pt. „Człuchowskie Jeziora – dla wędkarzy i nie tylko”.
Na zebranie przybyli min.: Aleksander Mrówczynki – poseł na Sejm RP, Ryszard Szybajło – Burmistrz Człuchowa, Adam Marciniak – Wójt Gminy Człuchów, Elzbieta Józefowska – Przewodnicząca Rady Miejskiej w Człuchowie, Jan Kościuk – Komendant Powiatowy Policji w Człuchowie, Teodor Rudnik – Prezes ZO PZW w Słupsku, dyrektorzy i szefowie instytucji współpracujących, prezesi kół rejonu człuchowskiego i z Miastka, prezesi zaprzyjaźnionych stowarzyszeń, człuchowscy historycy i wielu innych znamienitych gości. W komplecie przybył też cały skład Posterunu PSR w Kościerzynie.
Na początek, Prezes Karol Dziemiańczyk zaprezentował działalność zarządu Koła w 2015 roku, wręczono puchary za GRAND PRIX 2015 i „Rybę Roku 2015” oraz przedstawił rys historyczny Koła począwszy od 1950 roku.
Na zebraniu obecni byli działacze Koła z dawniejszych lat, w tym wieloletni Prezes i członek Koła od momentu jego powstania Jarosław Drążek. Działaczom wręczono odznaki 65-lecia. Następnie odbyło sie uroczyste wręczenie odznaczeń i wyróżnień. Medal za zasługi dla Polskiego Związku Wędkarskiego otrzymał Wójt Gminy Człuchów Adam Marciniak. Srebną odznaką PZW odznaczeni zostali: Gappa Leszek ,Masiak Tomasz i Szeremeta Łukasz. Medal pamiątkowy z okazji nadania sztandaru otrzymał Gappa Aleksander – Starosta Człuchowski. Ponadto wręczono odznaczenia zasłuzony członek Koła PZW w Człuchowie, „Złote Rybki 2015”, które przypadły: Burmistrzowi Ryszrdowi Szybajło oraz Jackowi Kabatek. Dyplomy Uznania przypadły firmie CYKORIA SA, Zbigniewowi Śmiechowskiemu, Zdzisławowi Kaczkowskiemu i Rafałowi Siłuszek.
Po ceremonii dekoracji odbyła się prezentacja pierwszej książki o człuchowskich jeziorach. Po zebraniu, każdy uczestnik otrzymał egzemplarz książki. Na zakończenie licznie przybyli goście składali gratulacje, życzenia i wręczali okolicznościowe upominki.
To było naprawdę dobre zebranie. (zobacz zdjęcia)

Zmiany w Regulaminie Amatroskiego Połowu Ryb

Dodano: 17.01.2016
Od 1 stycznia 2016 roku obowiązuje nowy Regulamin Amatorskiego Połowu Ryb. Sporo istotnych zmian, min. wymiar ochronny węgorza, brak możliwości odstąpienia jednej wędki współmałżonkowi, zmiana regulacji dotyczących opiekli nad łowiącymi małoletnimi, i inne. Prosimy o zapoznanie się z regulaminem.
(Regulamin Amatorskiego Połowu Ryb 2016)

Szkolenie strażników Społecznej Straży Rybackiej

Dodano: 06.12.2015
Szkolenie strażników SSR24 października br., w siedzibie Koła PZW w Człuchowie odbyło się szkolenie dla strażników Społecznej Straży Rybackiej Rejonu Człuchowskiego. W szkoleniu uczestniczyli strażnicy z Człuchowa, Czarnego, Debrzna, Przechlewa i Koczały. Koordynacją szkolenia zajął się wiceprezes Krzysztof Duniec. W zajęciach uczestniczyli też przedstawiciele Państwowej Straży Rybackiej z Kościerzyny i przedstawiciel Policji. Uczestnicy zajęć zostali zapoznani z aspektami prawnymi oraz praktycznymi wskazówkami w zakresie zwalczania kłusownictwa. Ponadto, wszyscy przeszli praktyczne przeszkolenie z zakresu pierwszej pomocy medycznej. Na zakończenie wspólny grill i wręczenie nowego umundurowania.

(zobacz zdjęcia)

VI Ogólnopolskie Zawody Spinningowe Parami z Łodzi

Dodano: 14.09.2015
X Zawody o Puchar WójtaW tym roku, Koło PZW w Człuchowie już po raz szósty było organizatorem Ogólnopolskich Zawodów Spinningowych Parami z Łodzi. Zawody odbyły się na jez. Rychnowskim. Na starcie stanęło 30 załóg, głównie z Polski północnej, z Człuchowa i okolic. Zawody poświęcone były pamięci Mariana Kandziaka, wieloletniego Prezesa i Wiceprezesa ZO PZW w Słupsku, któremu Ziemia Człuchowska zawsze była bliska. Kol. Kandziak odszedł od nas w ubiegłym roku ...

(czytaj dalej)

Spartakiada Młodzieży 2015

Dodano: 10.09.2015
Spartakiada Młodzieży 20155 września br. na malowniczych stawach w Jaromierzu odbyła się VII Rejonowa Spartakiada Młodzieży w Wędkarstwie Spławikowym. Stawy udostępniono dzięki gościnności Zbigniewa Śmiechowskiego – Prezesa Koła Łowieckiego „DARZ BÓR”. Na starcie stanęło 13 drużyn za szkół podstawowych i gimnazjalnych, szkółek wędkarskich i Kół PZW rejonu człuchowskiego. Zawody rozgrywano w klasyfikacji drużynowej i indywidualnej. Klasyfikacja indywidualna rozgrywała się na dwóch stawach. Na każdym ze stawów łowił jeden z członków danej drużyny. Dla każdego łowiska była odrębna klasyfikacja. Na wynik drużyny składały się dwa wyniki indywidualne. Do zdobycia było zatem 6 medali indywidualnych i trzy puchary drużynowo. Zawodnicy łowili w jednej turze trwającej 2 godziny, na wylosowanych stanowiskach. Na pierwszym stawie będącym sektorem A łowiono głównie karasie srebrzyste. Drugi staw bedący sektorem B, miał całkiem inny charakter. Tu dominowała płoć i to drobna. Przy panujących warunkach w sektorze B trudno było o dobry wynik. Ogółem zawodnicy złowili około 20 kg ryb.

Wyniki:
Drużynowo:
1 m – Gimnazjum w Przechlewie II w składzie Kalinowski Adrian i Musolf Oskar z 3 pkt. sektorowymi;
2 m – Koło PZW w Człuchowie w składzie Jan Stoltmann i Wojciech Dziemiańczyk z 5 pkt. sektorowymi;
3 m – Koło PZW w Czarnem w składzie Płaszczykowski Mateusz i Orłowski Jan z 10 pkt. sektorowymi

Kolejne miejsca zajęły: Gimnazjum Człuchów I, Gimnazjum Polnica I, Szkoła Podstawowa Stołczno II, Gimnazjum Przechlewo I, ZPOW Człuchów II, Szkoła Podstawowa Polnica, ZPOW Człuchów I, Szkoła Podstawowa Stołczno I, Gimnazjum Człuchów I, Gimnazjum Polnica II.

Indywidualnie:
Sektor A
1 m – Kalinowski Adrian z Gminazjum w Przechlewie II
2 m – Gliszczyński Filip ze Szkoły Podstawowej w Stołcznie II
3 m – Płaszczykowski Mateusz z Koła PZW w Czarnem

Sektor B
1 m – Dziemiańczyk Wojciech z Koła PZW w Człuchowie
2 m – Musolf Oskar z Gimnazjum w Przechlewie II
3 m – Stoltmann Karol z Gimnazjum w Polnicy I

Wszyscy zawodnicy otrzymali upominki, a najlepsi nagrody rzeczowe, puchary i dyplomy. Serdeczne podziękowania dla sponsorów: pana Zbigniewa Śmiechowskiego , Urzędu Gminy w Człuchowie, Urzędu Miasta w Człuchowie oraz sklepu wędkarskiego HOBBY oraz sędziów i opiekunów drużyn, a przede wszystkim dla samych zawodników. Zawody sędziowali: Marek Myszka, Andrzej Świtoń, Janek Kuczyński. Zawodnikom towarzyszyli liczni kibice. Kolejna impreza tego typu już za rok.
(zobacz zdjęcia)

Spławikowe Zawody Parami z Łodzi

Dodano: 21.08.2015
Spławikowe Zawody Parami z Łodzi16 sierpnia 2015 na jez. Miejskim Dużym odbyły się kolejne zawody Koła PZW w Człuchowie, zaliczane do klasyfikacji Grand Prix 2015. Tym razem były to Spławikowe Zawody Parami z Łodzi. Zawodnicy poławiali ryby w dwuosobowych załogach. Punktowano wszystkie gatunki zgodnie z wymiarami ochronnymi. Na starcie stanęło 20 zawodników, tworzących 10 załóg. Punktualnie o 8.00 sędzia główny zawodów Marek Myszka dał sygnał do startu. O 12.00 połow zakończono. Dominującymi gatunkami poławianych ryb były płocie i ukleje. Złowione ryby przekazano na szlachetny cel.

Klasyfikacja:
1m – Bartosz Smoleń i Łukasz Biesek 12.000 pkt;
2m – Antoni Siwiak i kacper Dowksza 11.520 pkt;
3m – Ryszard Lubiński i Krzysztof Duniec 11.400 pkt.

Po zważeniu odbyło sie uroczyste podsumowanie zawodów i wspólne grillowanie. Zawody te były jednoczesnie ostatnimi z cyklu Grand Prix, choć nie ostatnimi w ogóle w tym roku. Do końca ważyły się losy miejsc na podium. Ostatecznie swoje zwycięstwo przypieczętował Bartosz Smoleń. Na drugie miejsce „wskoczył” Łukasz Biesek a trzecie miejsce na podium zajął Karol Dziemiańczyk, który w tych zawodach był czwarty. Uroczyste podsumowanie GP odbędzie się zimą, podczas Walnego Zebrania Członków. Najbliższa impreza wędkarska to VI Ogólnopolskie Zawody Spinningowe parami z Łodzi, które odbędą sie 13 września na jez. Rychnowskim. Zapraszamy.
(zobacz zdjęcia)

X Zawody Wędkarskie o Puchar Wójta Gminy Człuchów

Dodano: 19.08.2015
X Zawody o Puchar WójtaW tym roku, już po raz dziesiąty Koło PZW w Człuchowie przy współpracy z Urzędem Gminy w Człuchowie, było organizatorem zawodów wędkarskich „O Puchar Wójta Gminy Człuchów”. Te bardzo kameralne z uwagi na pojemność łowiska zawody, cieszą się od lat dużą popularnością wśród wędkarzy. Od samego początku tj. od 2006 roku zawody miały charakter połowów nocnych – gruntowych i rozgrywane są na jez. Buszewo w gm. Człuchów. Punktowane ryby to karpie pow. 35 cm, liny pow. 30 cm, karasie pow. 25 cm i amury pow. 40 cm. I tak było w tym roku.
(czytaj dalej)

Spławikowe Zawody Rejonu Człuchowskiego PZW

Dodano: 03.08.2015
SZRS 20152 sierpnia na jez. Miejskim Małym w Człuchowie odbyły się Spławikowe Zawody Wędkarskie Rejonu Człuchowskiego PZW. Organizatorami imprezy są kolejno wszystkie koła rejonu człuchowskiego, w tym roku było to Koło w Człuchowie. Prawo startu w zawodach miały trzyosobowe drużyny – reprezentanci poszczególnych kół. Zawody rozgrywano w klasyfikacjidrużynowej i indywidualnej. Zawody trwały cztery godziny, a o zwycięstwie decydowała masa złowionych ryb – zgodnie z wymiarami ochronnymi. Na starcie stanęły reprezentacje wszystkich sześciu kół rejonu czluchowskiego: z Czarnego, Człuchowa, Debrzna, Koczały, Konarzyn i Przechlewa. Poławiano głównie ukleje, krąpie i leszcze. Rywalizacja była bardzo zacięta i losy zwycięstwa ważyły sie do samego końca. Złowione ryby przekazano Towarzystwu Opieki nad Zwierzętami w celu dokarmiania zwierząt. Po zawodach odbyło się uroczyste zakończenie i wspólny posiłek na przystani PZW nad jez. Miejskim Dużym. Zawody sędziowali Jan Kuczyński i Andrzej Świtoń.

Klasyfikacja indywidualna (pierwsza szóstka ):
1m – Kacper Kukliński – PZW Przechlewo / 6240 pkt./
2m – Mateusz Dorawa – PZW Konarzyny / 5770 pkt. /
3m -Marek Masloch – PZW Konarzyny / 5700 pkt. /
4m -Karol Dziemiańczyk – PZW Czluchów / 5590 pkt. /
5m- Mateusz Kolter – PZW Człuchów / 5280 pkt. /
6m – Edward Pytlos – PZW Debrzno / 4770 pkt /

Klasyfikacja drużynowa:
1m - Koło PZW w Konarzynach
2m- Koło PZW w Człuchowie
3m - Koło PZW w Przechlewie
4m- Koło PZW w Debrznie
5m- Koło PZW w Czarnem
6m - Koło PZW w Koczale
(zobacz zdjęcia)

II Zawody Wędkarskie Służb Mundurowych

Dodano: 19.07.2015
Zawody Służb Mundurowych11 lipca 2015 roku, na jez. Miejskim Małym w Człuchowie odbyły się II Zawody Wędkarskie Służb Mundurowych „O Puchar Komendanta Powiatowego Policji w Człuchowie”. Zawody zorganizowano w ramach obchodów Święta Policji 2015. Współorganizatorami imprezy było Koło PZW w Człuchowie i NSZZP w Człuchowie. Na starcie stanęło 13 dwuosobowych drużyn: po jednej drużynie z KPP w Chojnicach, KPP w Bytowie, KPP w Złotowie, KPP w Człuchowie, NSZZP w Człuchowie, Straży Miejskiem w Człuchowie, Straży Gminnej w Człuchowie, Straży Miejskiej w Debrznie, Wojskowej Komendy Uzupełnień w Człuchowie, 52 Batalionu Remontowego w Czarnem, Związku Emerytów i Rencistów Policji w Człuchowie i dwie ekipy z Zakładu Karnego w Czarnem.
(czytaj dalej)

Towarzyskie Zawody Pickerowe "Drgająca szczytówka"

Dodano: 05.07.2015
Picker_20155 lipca br., w iście afrykańskim klimacie odbyły się kolejne zawody Koła PZW w Człuchowie zaliczane do Grand Prix 2015. Tym razem były to zawody pickerowe, tzn. poławiano metodą gruntową, a brania wskazuje delikatna zazwyczaj drgająca szczytówka.
Zawody przeprowadzono po raz pierwszy na jez. Wandzińskim. Na starcie staneło 24 zawodników, głównie z Koła w Człuchowie. Z uwagi na pogodę, organizator podjął decyzję że zawody rozegrane zostaną w dwóch turach po 2 godziny każda, a nie jak wstępnie planowano po 2,5 godziny każda. Patrząc na zawodników podczas zakończenia, decyzja ta wydaje się słuszna.
Zawodnicy podzieleni na dwie grupy zajęli przeciwległe brzegi i przystąpili do połowu. Po pierwszej turze prowadził Biesek Łukasz przez Alfsem Adamem. Druga tura mocno pomieszała klasyfikację i ostatecznie pierwsza szóstka wygląda następująco:
1 m - Alfs Adam z Miastka z 3 pkt sektorowymi;
2m – Dowksza Kacper z 4 pkt sektorowymi ;
3m – Smoleń Bartosz z 4 pkt sektorowymi;
4m – Biesek Łukasz z Chojnic z 6 pkt sektorowymi;
5m – Duniec Krzysztof z 7 pkt sektorowymi;
6m – Malecki Mateusz z 9 pkt sektorowymi.
Wśród wędkarskich zdobyczy dominowała płoć i wzdręga, choć w pierwszej turze nie brakowało ciekawostek. Łukasz Biesek złowił ok. 3 kg jesiotra, a Robert Kwasigroch „zaliczył” szczupaka i okazałego karasia. Po zawodach miał miejsce wspólny posiłek i uroczyste podsumowanie zawodów. Wręczono nagrody, które w tej dyscyplinie wędkarskiej jaką jest picker, od wielu lat sponsorują Państwo Januszewscy – prowadzący sklep wędkarski w Człuchowie. Zawody sędziował Maciej Wdowczyk a asystował Leszek Gappa. W klasyfikacji ogólnej Grand Prix prowadzenie zachował Bartosz Smoleń. Na drugie miejsce awansował Karol Diemiaczyk, a na trzecie Łukasz Biesek. Kolejna impreza z cyklu GP już 18 sierpnia na jez. Miejskim Dużym – Spławikowe Zawody Parami z Łodzi.
(zobacz zdjęcia)

Karpiowe Mistrzostwa Okręgu Słupskiego PZW

Dodano: 04.07.2015
KMO 2015W dniach 26-28 czerwca br., na malowniczo położonym jez. Wandzińskim w gm. Człuchów odbyły się I Otwarte Mistrzostwa Okręgu Słupskiego PZW w Wędkarstwie Karpiowym. Ranga zawodów była wysoka, gdyż zwycięstwo w zawodach, poza tytułem Mistrza Okręgu dawało także prawo do startu w finale Mistrzostw Polski w Wędkarstwie Karpiowym: Polish Carp Masters, który odbędzie się w dniach 7-12 września na zbiorniku „Dębowa” w Reńskiej Wsi (woj. Opolskie). Pierwsza trójka finału ma prawo do uczestnictwa w finale Mistrzostw Świata w Wędkarstwie Karpiowym. Organizatorem Mistrzostw Okręgu było Koło PZW w Człuchowie i działający w ramach Koła Człuchowski Klub Karpiowy.
(czytaj dalej)

Spinningowe Mistrzostwa Koła PZW Człuchów 2015

Dodano: 22.06.2015
Spinningowe Mistrzostwa Koła 201514 czerwca 2015 na jez. Gostudno w gm. Człuchów odbyły się kolejne zawody z cyklu Grand Prix 2015. Tym razem człuchowscy wędkarze ubiegali się o tytuł spiningowego Mistrza Koła. Zawody były zarazem memoriałem, poświęconym pamięci działacza wędkarskiego Roberta Kalikowskiego. Na starcie stanęło 21 wytrawnych spinningistów. Wystartowano o 6.30 i przez 5 godzin był czas na złowienie punktowanych ryb, a punktowano szczupaki i sandacze pow. 50 cm i okonie pow. 18 cm. Ogółem złowiono 29 punktowanych okoni. Szczupaków i sandaczy nie zanotowano. Spośród 21 spinningistów, tylko 9 miało zaliczone punktowane okonie.
Zawody wygrał Bartosz Smoleń, łowiąc 12 okoni i zdobywając 1470 pkt. Tym samym został aktualnym Mistrzem Koła w wędkarstwie spinningowym. Wicemistrzem Koła został Karol Dziemiańczyk, łowiąc 7 punktowanych okoni i zobywając 1080 pkt. Trzeci był Ryszard Lubiński z trzema okoniami i 550 pkt. Kolejne miejsca zdobyli Jerzy Duniec (2 okonie, 320 pkt), Waldemar Piechowski (1 okoń, 160 pkt), a szósty był Krzysztof Okonek (1 okoń, 120 pkt). Wyniki były mocno zróżnicowane, a kluczem do sukcesu okazał się dobór przynęty spiningowej i lokalizacja ryb. Zawody sędziował Marian Lewandowski – sędzia główny i Janusz Chszczonowicz.
Sponsorzy: Miasto Człuchów i sklep wędkarski HOBBY w Człuchowie. W klasyfikacji ogólnej Grand Prix prowadzenie zachował Jerzy Duniec, ale exequo z Bartoszem Smoleniem. Trzeci jest Karol Dziemiańczyk. Kolejna impreza z cyklu GP 5 lipca – zawody pickerowe. Załączone fotografie: Janusz Chszczonowicz.
(zobacz zdjęcia)

Dzień Dziecka na Przystani PZW

Dodano: 11.06.2015
Dzień Dziecka 2015W dniu 1 czerwca br. Koło Polskiego Związku Wędkarskiego w Człuchowie wraz ze Strażą Miejską w Człuchowie zorganizowało Dzień Dziecka dla pierwszaków z I b SP im. Przyjaciół Ziemi w Człuchowie. Było łowienie ryb, wykład o rybach, pływanie motorówką, wspólny grill i wykład o bezpieczeństwie nad wodą. Ponadto pokaz ratownictwa i udzielania pierwszej pomocy. Wspaniała zabawa. Dzieciaki były zachwycone. W imprezie brali też udział rodzice no i oczywiście wspaniała wychowawczyni tej klasy Pani Mariola Dyl. Zajęcia prowadził Karol Dziemiańczyk we współpracy z Janem Kuczyńskim, Łukaszem Szeremetą i Leszkiem Gappa.
(zobacz zdjęcia)

Dzień Dziecka z wędką 2015

Dodano: 11.06.2015
Dzień Dziecka 2015Zarząd Koła PZW w Człuchowie, jak co roku z okazji Dnia Dziecka zorganizował zawody wędkarskie dla dzieci. W tym roku zawody odbyły się 31 maja na stawach w Jaromierzu, na posesji u Państwa Śmiechowskich. W organizacji i zabezpieczeniu logistycznym pomaglali myśliwi, zrzeszeni w kole łowieckim „Darz Bór”. Zawody rozgrywano w trzech kategoriach wiekowych, do lat 9, do lat 13 i do lat 17. Najmłodsi łowili niespełna godzinke, starsi półtora godziny, a najstarsi 2 godziny. Wśród poławianych ryb zdecydowanie dominował karaś srebrzysty i płoć. Sporadycznie brał okoń. Niektórzy mieli okazję zmierzyć się z prawdziwymi okazami. Łącznie sklasyfikowano 46 zawodników.
W najmłodszej grupie wygrał Hubert Białek z 865 pkt, łowiąc łącznie 9 ryb. Drugie miejsce zajął Mikołaj Śmiechowski z 820 pkt. Trzeci był Pawel Myszka z 740 pkt.

W kategorii do lat 13 zwyciężył Wojciech Dziemiańczyk z 2345 pkt, druga była Emilka Januszewska z 1015 pkt a trzecie miejsce z 930 pkt. zajął Szymon Grys.

Wsród najstarszych zwycięzył Tomasz Każmierczak z 3220 pkt, drugi był Mateusz Kolter z 2410 pkt, a trzecie miejsce z 2360 pkt zajął Kamil Brandowski.

Na koniec odbył sie poczęstunek dla wszystkich, ufundowany przez gospodarza łowiska. Wręczono nagrody rzeczowe, upominki i dyplomy i co najważniejsze – puchary. W zawodach oprócz samych zawodników, uczestniczyło kilkudziesięciu kibiców – rodziców i opiekunów młodych wędkarzy. Impreza stwarzała wrażenie rodzinnego pikniku. Nagrodę specjalną, ufundowaną przez Zbigniewa Śmiechowskiego „ Za najwiekszą rybę” wywalczył Wojciech Dziemiańczyk. Na 5 metrowego „bata” z żyłką 0,10 mm na przyponie wyholował prawdziwy okaz szczupaka. Ryba ważyła prawie 1,2 kg. Hol był bardzo emocjonujący i w każdej chwili mógł zakończyć sie przegryzieniem zestawu przy pomocy 700 zębów, którymi dysponuje szczupak. Zimna krew młodego wędkarza i doświadczenie, pozwoliły na bezpieczne wyholowanie drapieżcy. Sporym okazem mógł też pochwalić się Michał Wójcik z najstarszej grupy, bowiem złowił on karpia pełnołuskiego o wadze 1,1 kg. Inna nagrodę specjalną ufundowaną przez Krzysztofa Duńca „dla najambitniejszego zawodnika” otrzymał Michał Myszka. Zawodnik ten, łowiąc w najmłodszej grupie wiekowej nie złowił żadnej ryby. Jego dosłowna rozpacz z tego powodu, trwała dobre pół godziny, stąd decyzja darczyńcy. Serdeczne podziekowania dla wszystkich sponsorów, a w szczegolności dla pana Zbigniewa Śmiechowskiego. Dziękujemy także Burmistrzowi Człuchowa Ryszardowi Szybajło i Wójtowi Gminy Człuchów Adamowi Marciniakowi, panu Kazimierzowi Januszewskiemu, panu Leszkowi Kaczamarkowi i Krzysztofowi Duniec. Dziekujemy wszystkim sędziom i osobom zaangażowanym w przygotowanie logistyczne.
Do zobaczenia za rok.
(zobacz zdjęcia)


V Zawody Parami z Łodzi "Szczupak 2015"

Dodano: 04.05.2015
WZC 20151 maja br. na jeziorze Krępsko odbyły się już po raz piąty, Towarzyskie Zawody Spinningowe Parami z Łodzi „Szczupak 2015”. Patronat nad zawodami objął Wójt Gminy Rzeczenica Tomasz Ginda. Ogranizatorem imprezy było Koło PZW w Człuchowie, współorganizatorem Gospodarstwo Rybackie JA-WA. Znacząco dorzucił się też Urząd Gminy w Rzeczenicy. Na starcie stanęło 56 zawodników, tworzących 28 dwuosobowych załóg z całego Pomorza. Ryby powławioano przez 6 godzin, a punktowano szczupaki powyżej 50 cm i okonie powyżej 18 cm.

(czytaj dalej)

Spławikowe Mistrzostwa Koła PZW Człuchów 2015

Dodano: 04.05.2015
SMK 201519 kwietnia na jez. Miejskim Małym w Człuchowie, odbyły się Spławikowe Mistrzostwa Koła. Impreza otwiera zmagania człuchowskich wędkarzy o Grand Prix 2015. Na starcie stanęło 26 zawodników, tyle ile można było pomieścić na tym łowisku.
Pierwsza 2,5 godzinna tura zaczęła się o 8.00. Po podliczeniu pierwszej tury prowadził Andrzej Stoltmann z wynikiem prawie 6,5 kg, drugi był Karol Dziemiańczyk z ponad 6 kilogramowym wynikiem, a trzeci Jerzy Duniec z niespełna 5 kilogramami.
Druga tura okazała się jednak decydująca. Zaczęła się o 12.15. Ryby brały już mniej ochoczo i delikatnie. W czolowce nastąpiło przetasowanie.
Po podliczeniu wyników drugiej tury tegorocznym mistrzem w spławiku został Jerzy Duniec z 9 pkt. sektorowymi. Wicemistrzem został Mateusz Kolter (junior) z 10 punktami sektorowym, a trzecie miejsce przypadło Łukaszowi Biesek z 11 punktami.
Kolejne miejsca zajęli: 4 Bartosz Smoleń z 12 pkt., 5 Karol Dziemiańczyk z 13 pkt. 6 Andrzej Świtoń z 14 pkt. Jak widać w czołówce było bardzo ciasno. Wśród poławianych ryb tym razem dominowała płoć. Pogoda ku zdziwieniu wszystkich dopisała. Dopisali też kibice. W przerwie między turami uczestnicy spożyli pyszny bigos. Sponsorami zawodów był Urząd Miejski w Człuchowie i sklep wędkarski HOBBY w Człuchowie. Zawody sędziowali Maciej Wdowczyk i Łukasz Kleist. Tym samym, wygrywając pierwsze zawody, Jerzy Duniec zapewnił sobie prowadzenie w Grand Prix 2015.

(zobacz zdjęcia)

Niezwykły połów

Dodano: 26.03.2015
KrabRybacy z Gospodarstwa Rybackiego JA-WA odnotowali niecodzienny połów. W dniu 25 marca br. na jez. Szczytno wyłowili kraba. O swoim niecodziennym połowie powiadomili Prezesa Koła PZW w Człuchowie. To rzeczywiście niecodzienny gość w wodach naszego regionu. Jest to gatunek o nazwie krab wełnistoręki (wełnistoszczypcy). Pochodzi z Azji, a w Europie pojawił się na początki XX wieku, a w Polsce po raz pierwszy stwierdzony w 1928 roku. W Polsce spotykany w wodach Zalewu Wiślanego i Zalewu Szczecińskiego, oraz sporadycznie w innych wodach. ...

(Więcej informacji)

Sprostowanie treści zezwolenia na 2015r.

Dodano: 24.02.2015

dot. zezwolenia na rok 2015  

S P R O S T O W A N I E

W "Zezwoleniu na 2015 r. na amatorski połów ryb wędką” wydanym przez Zarząd Okręgu PZW w Słupsku pod pozycją „WODY NIZINNE ZO PZW SŁUPSK ” 1. JEZIORA - znajduje się nieuprawniony zapis o treści „Uwaga: na wodach nizinnych w okresie od 1.03. do 30.04. obowiązuje zakaz połowu metodą spinningową i metodą na żywca”, napisany pogrubioną czcionką. Takiego zapisu nie ma w przedmiotowym zezwoleniu zatwierdzonym przez Zarząd Okręgu PZW w Słupsku Uchwałą Nr 66 z dnia 25 października 2014 roku w sprawie zatwierdzenia Zezwolenia na amatorski połów ryb wędka na 2015 r.
W związku z powyższym z dniem 14 lutego 2015 roku Zarząd Okręgu PZW w Słupsku unieważnia i uchyla ten zapis, który jest wynikiem chochlika drukarskiego.  

z up. Zarządu Okręgu PZW w Słupsku
Marek Szczepański
Wiceprezes ds. Organizacyjnych


I Karpiowe Mistrzostwa Okręgu Słupskiego PZW

Dodano: 31.01.2015
WZC 2015W dniach 26 - 28 czerwca 2015r odbędą się I Mistrzostwa Okręgu Słupskiego PZW w Wędkarstwie Karpiowym. Impreza będzie miała miejsce na jez. Wandzińskim. Ogranizatorem zawodów jest Koło PZW Człuchów i Człuchowski Klub Karpiowy. Zwycięzka drużyna uzyskuje prawo startu w Mistrzostwach Polski w Wędkarstwie Karpiowym - PCM 2015, które odbędą się we wrześniu w Reńskiej Wsi na zbiorniku Dębowa. Wszystkich zainteresowanych prosimy o zapoznanie się z regulaminem zawodów.

(Regulamin zawodów)

WALNE ZEBRANIE CZŁONKÓW KOŁA PZW CZŁUCHÓW

Dodano: 31.01.2015
WZC 2015 18 stycznia 2015 w Miejskim Domu Kultury w Człuchowie, odbyło się Walne Zebranie Członków naszego Koła. W zebraniu uczestniczyli goście: Starosta Człuchowski Aleksander Gappa, Wójt Gminy Człuchów Adam Marciniak i Prezes ZO PZW w Słupsku Teodor Rudnik. Zebranie przebiegało bardzo merytorycznie. Padło wiele ciekawych wniosków. W przerwie, wędkarze podziwiali wystawę zorganizowaną przez "człuchowski Społeczniak" pt. Nasze Jeziora- Nasza Sprawa. Wręczono wyróżnienia i odznaczenia. Każdy uczestnik zebrania otrzymał pamiątkowy gadżet. Na koniec odbyło się losowanie nagród. Zebraniu towarzyszyła prezentacja multimedialna.
(zobacz zdjęcia)

Szczupak 2014

Dodano: 14.10.2014
Szczupak 2013 12 października br. na malowniczym jeziorze Krępsko odbyły się już po raz czwarty Towarzyskie Zawody Spinningowe Parami z Łodzi „Szczupak 2014”. Patronat nad zawodami objął Wójt Gminy Rzeczenica Lech Zwoliński. Organizatorem imprezy było Koło PZW w Człuchowie, współorganizatorem Gospodarstwo Rybackie JA-WA.
Na starcie stanęło 54 zawodników, tworzących 27 dwuosobowych załóg. Ryby powyławiano przez 6 godzin, a punktowano szczupaki powyżej 50 cm i okonie powyżej 18 cm. ...
(czytaj dalej)

Spotkanie z dziećmi z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego

Dodano: 22.09.2014
Spotkanie z Dziećmi z domu dzieckaW dniu 18.09.2014 na jez. Wandzińskim odbyło się spotkanie z dziećmi ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego z Człuchowa. Organizatorem spotkania była firma Provident z siedzibą w Chojnicach, Człuchowski Klub Karpiowy wraz z PZW Człuchów oraz Straż Miejska w Człuchowie. W pierwszym etapie wycieczki dzieci zwiedziły ośrodek EKO "Szkoła Życia" w Wandzinie po czym przyjechały na jez. Wandzińskie gdzie zostały zorganizowane dla nich "grupowe" zawody wędkarskie. ...
(czytaj dalej)

V Ogólnopolskie Zawody Spinningowe Parami z Łodzi

Dodano: 16.09.2014
V OZS Koło PZW w Człuchowie, już po raz piąty z rzędu przystąpiło do organizacji Ogólnopolskich Zawodów Spinningowych Parami z Łodzi. Zawody tradycyjnie odbyły się na jez. Rychnowskim w Człuchowie a wyniki okazały się bardzo imponujące.
14 września na starcie stanęło 37 dwuosobowych załóg, głównie z Polski północnej. O godzinie 8, po odprawie sędziowskiej przeprowadzonej przez Prezesa Koła, a zarazem sedziego glównego zawodów Karol Dziemiańczyka padł sygnał do rozpoczęcia zawodów. No i wystartowali...
(czytaj dalej)

Rejonowa Spratakiada Młodzieży 2014

Dodano: 09.08.2014
Spartakiada Młodzieży 20147 września br. , na malowniczych stawach w Jaromierzu odbyła się VI Rejonowa Spartakiada Młodzieży w Wędkarstwie Spławikowym. Stawy udostępnił nam Zbigniew Śmiechowski – Prezes Koła Łowieckiego „DARZ BÓR”. Na starcie stanęło 11 drużyn za szkół podstawowych i gimnazjalnych, szkółek wędkarskich i Kół PZW rejonu człuchowskiego i miasteckiego. Zawody rozgrywano w klasyfikacji drużynowej i indywidualnej.
Zawodnicy łowili w jednej turze trwającej 2,5 godziny, na wylosowanych stanowiskach. Łowiono głównie karasie srebrzyste, ale i zdarzały się okonie, płocie, wzdręgi i całkiem pokaźne karpie. Ogółem zawodnicy złowili około 60 kg ryb. Większość z nich została przekazana do dyspozycji człuchowskiego domu dziecka. Największe wypuszczono.

Wyniki:
Drużynowo:
1 m – Koło PZW w Człuchowie w składzie Jan Stoltmann i Wojciech Dziemiańczyk z 9 pkt. sektorowymi;
2 m – Gimnazjum w Miastku w składzie Sztobnicki Adam i Sztobnicki Dawid z 12 pkt. sektorowegi;
3 m – Gimnazjum w Przechlewie I w składzie Friede Mateusz i Musolf Oskar z 15 pkt. Sektorowymi;
Kolejne miejsca przypadły dla Gimnazjum w Barkowie, Gimnazjum w Przechlewie II, Szkole Podstawowej w Stołcznie, Szkole Podstawowej w Świerznie, Koło PZW w Czarnem, Gimnazjum w Człuchowie, ZPOW Człuchów I, ZPOW Człuchów II.

Indywidualnie:
1 m – Chałupczak Patryk z Gminazjum w Barkowie z 5580 pkt.
2 m – Sztobnicki Dawid z Gimnazjum w Miastku z 5150 pkt.
3 m – Jan Stoltmann z Koła PZW w Człuchowie z 4720 pkt.
4 m – Musolf Oskar z Gimnazjum w Pryechlewie I z 4430 pkt.
5 m – Wiśniewski Mateusz ze Szkoły Podstawowej w Świerznie z 4200 pkt.
6 m – Dziemiańczyk Wojciech z Koła PZW w Człuchowie z 3710 pkt.
7 m – Miazga Jakub z Koła PZW w Czarnem z 3490 pkt.
8 m – Wnuk-Lipiński Michał z Gimnazjum w Przechlewie II z 3260 pkt.
9 m – Grys Szymon ze Szkoły Podstawowej w Stołcznie z 3010 pkt.
10 m – Sztobnicki Adam z Gimnazjum w Miastku z 2540 pkt.

Wszyscy zawodnicy otrzymali upominki, a najlepsi nagrody rzeczowe, puchary i dyplomy. Serdeczne podziękowania dla sponsorów: pana Zbigniewa Śmiechowskiego , Urzędu Gminy w Człuchowie, sklepów wedkarskich HOBBY i KRAM oraz sędziów i opiekunów drużyn, a przede wszystkim dla samych zawodników. Zawody sędziowali: Marek Myszka, Andrzej Świtoń, Janek Kuczyński. Zawodnikom towarzyszyli liczni gapie i kibice. Kolejna impreza tego typu już za rok.
(zobacz zdjęcia)

Spinningowe Mistrzostwa Okręgu 2014

Dodano: 09.08.2014
Spinningowe Mistrzostwa Okręgu 2014W dniach 30/31 sierpnia br. na jez. Rychnowskim, rozegrano Spinningowe Mistrzostwa Okręgu Słupskiego PZW. W wyniku dwudniowej rywalizacji najlepszym spinningistą 2014 roku okazał się Mirosław Ścibisz z Koła PZW Człuchów. To nie koniec sukcesów. Drugi z naszych reprezentantów Krzysztof Duniec zajął trzecie miejsce. To największy sukces naszych spinningistów w historii Mistrzostw Okręgu. O wyrównanym i zaciętym pojedynku niech świadczy fakt, że zdobywcy pierwszych trzech miejsc mieli po 5 punktów sektorowych a zdobywcy kolejnych czterech miejsc po 6. Różnica pomiędzy pierwszym a siódmym miejscem wynosiła zatem 1 punkt, co w praktyce nierzadko oznaczało jednego okonka. Gratulacje.
Podziękowania dla kol. Janusza Chszczonowicza za udostępnienie zdjęć.
(zobacz zdjęcia)

Spinningowe Mistrzostwa Koła 2014

Dodano: 27.08.2014
Spinningowe Mistrzostwa Koła 201424 sierpnia br. Na jez. Rychnowskim rozegrano ostatnie już zawody z cyklu Grand Prix Koła PZW w Człuchowie roku 2014. Były to Spinningowe Mistrzostwa Koła. Na starcie stanęło 18 zawodników. W zależności od wyników tych zawodów szanse na zwycięstwo w cyklu GP zachowało jeszcze trzech zawodników. Rywalizacja zapowiadała się więc zaciekle. Ryby natomiast były nieco w odmiennych nastrojach. Zmiana pogody, ulewny deszcz i skok ciśnienia spowodował, że branaia wymiarowych ryb nastepowały tylko w pierwszych dwóch godzinach wędkowania. I to nie było ich za wiele. Ogółem, po 5 godzinach spinningowania okazało się, że wymiarowe ryby, tj. okonie pow. 18 cm i szczupaki pow. 50 cm, zanotowało tylko 7 zawodników. Złowiono 1 szczupaka i 22 okonie. Ponadto kilka niewymiarowych szczupaków i kilkaset okoni. Wyniki końcowe zawodów:
1 m – Andrzej Stoltman z 1010 pkt (8 okoni)
2m – Paweł Elert z 750 pkt (1 szczupak 54,2 cm)
3 m – Krzysztof Duniec z 490 pkt (4 okonie)
Zawody sędziowali Maciej Wdowczyk i Jan Kuczyński.
Klasyfikacja GP do tych zawodów wyglądała następująco: prowadził Mateusz Malecki z 38 pkt (prowadził od początku sezonu notując 3 zwycięstwa i jedno trzecie miejsce), drugi był Krzysztof Duniec z 34 pkt., a trzeci Ryszard Lubiński z 29 pkt. W klasyfikacji GP za poszczególne zawody można było zdobyć od 10 do 1 pkt, za miejsca od 1 do 10. Po Mistrzostwach Spinningowych klasyfikacja na czele uległa zmianie i tak:
1 m – Krzysztof Duniec z 42 pkt.
2 m – Mateusz Malecki z 38 pkt.
3 m – Ryszard Lubiński z 29 pkt.
4 m – Edmund Stoltman z 28 pkt.
5 m - Andrzej Stoltman z 23 pkt.
6 m – Karol Dziemiańczyk z 19 pkt.
Uroczyste podsumowanie GP odbedzie się podczas najbliższego Walnego Zebrania Członków Koła.
(zobacz zdjęcia)

Towarzyskie Zawody Strzeleckie

Dodano: 27.08.2014
Towarzyskie Zawody Strzeleckie 22 sierpnia br. na przystani PZW w Człuchowie odbyło się spotkanie integracyjne Związku Żołnierzy Wojska Polskiego. Współorganizatorem spotkania było Koło PZW w Człuchowie, zrzeszające kilku członków ZŻWP. W ramach spotkania odbyły się zawody strzeleckie. Panie rywalizowały o Puchar Komendanta WKU w konkurencji karabinek pneumatyczny. Wynik rywalizacji:
1 m – Barbara Sieczkowska z 38 pkt.
2 m – Katarzyna Dziemiańczyk z 37 pkt.
3 m – Magdalena Golec z 35 pkt.
4 m – Edyta Szeremeta z 21 pkt.

Panowie rywalizowali w dwóch konkurencjach, tj. karabinek pneumatyczny i pistolet pneumatyczny. W karabinku najlepsi okazali się Karol Zblewski, Eugeniusz Fredyk i Karol Dziemiańczyk. W pistolecie najlepsi byli Karol Dziemiańczyk, Tomasz Golec i Łukasz Szeremeta. Po podsumowaniu wyników w w dwóch konkurencjach, najlepsi w rywalizacji o Puchar Komendanta WKU Człuchów okazali się:
1m – Karol Dziemiańczyk z 76 pkt.
2 m – Tomasz Golec z 70 pkt.
3 m – Łukasz Szeremeta z 68 pkt.

Spotkanie przebiegało w miłej atmosferze i zakończyło się wspólnym biesiadowaniem przy dźwięku akordeonu. (zobacz zdjęcia)

Spławikowe Zawody Parami z Łodzi

Dodano: 27.08.2014
SZPzŁ15 sierpnia na jez. Miejskie Duże odbyły się kolejne zawody wędkarskie czluchowskiego koła PZW, zaliczane do punktacji Grand Prix 2014 tj. Spławikowe Zawody Parami z Łodzi. Na starcie staneło 13 dwuosobowych załóg. Połów ryb trwał przez 4 godziny. Wsród poławianych ryb o dziwo dominowała ukleja. Płoci i leszczy jak na lekarstwo. Oto wyniki końcowe:
1m – Andzrzej i Edmund Stoltman 10845 pkt.
2m – Duniec Krzysztof i Lubiński Ryszard 9625 pkt.
3m – Malecki mateusz i Duniec Jerzy 7645 pkt.
4m – Siwiak Antoni i Kacper Dowksza 7110 pkt.
5m – Waldemar i Pawel Piechowski 5850 pkt.
6m – Tadeusz i Zugmunt Kuczyński 4175 pkt.
(zobacz zdjęcia)

I Zawody Wędkarskie Służb Mundurowych

Dodano: 19.07.2014
I ZSM 201419 lipca br. na jez. Miejskim Małym w Człuchowie odbyły się I zawody wędkarskie służb mundurowych „O Puchar Komendanta Powiatowego Policji w Człuchowie”. Zawody zorganizowano w związku z obchodami „Święta Policji”. Organizatorami zawodów była Komenda Powiatowa Policji w Czluchowie, NSZZP Zarząd Terenowy w Czluchowie i Koło PZW w Człuchowie.
Na starcie stanęło dziewięć dwuosobowych ekip, wśród nich zawodnicy reprezentujący KPP w Człuchowie, NSZZP ZT w Człuchowie, KPP w Chojnicach, Komenda Powiatowa PSP w Człuchowie, Straż Miejska w Człuchowie, 52 brem w Czarnem, 11 bes w Czarnem, SEiRP w Czluchowie i WKU Człuchów.
Podczas zawodów dopuszczalny był połów ryb metodą spławikową, na jedną wędkę jednocześnie. Punktowano ryby zgodnie w wymiarami ochronnymi. Za każdy gram przyznawano jeden punkt. Klasyfikowano zarówno indywidulanie, jaki i drużynowo.
Pogoda była iście plażowa. Żar lał sie z nieba, pomimo to rywalizacja była bardzo zacięta i ciekawa. Po pierwszej dwugodzinnej turze pierwsza trojka indywidualnie wyglądala nastepująco: 1 – Łukasz Janikowski z KPP Chojnice z 4025 pkt, 2 – Roman Wójcik z PSP z 3735 pkt, 3 – Karol Dziemiańczyk z KPP Czluchów z 3720 pkt. Drużynowo prowadzenie objęło KPP Chojnice przed strażakami. Trzecie miejsce zajmowała SM Człuchów. Druga tura przyniosła zmiany w klasyfikacji i przestasowanie wyników. Ostatecznie zwyciężył Karol Partyka z KPP w Chojnicach, który po pierwszej turze był 4, drugie miejsce obronił Roman Wójcik z PSP Człuchów, a trzecie Karol Dziemiańczyk z KPP Człuchów. Drużynowo KPP Chojnice okazały się niezwyciężone. Na drugie miejsce wyszła drużyna SM w Człuchowie, a trzecie miejsce przypadło KP PSP w Człuchowie. Łącznie podczas zawodów złowiono 70 kg ryb, głównie uklei, krąpi i leszczy. Sporadycznie trafiały się płocie, okonie i wzdręgi.
Po zawodach nastąpiło uroczyste podsumowanie wyników, wręczenie pucharów i upominków oraz dyplomów. Puchary wręczał Komendant Powiatowy Policji w Człuchowie mł. insp. Jan Kościuk. Po oficjalnym podsumowaniu zawodów, już w grilowej atmosferze omówiono przebieg zawodów i zapowiedziano ich orgaznizację także za rok. Zawody sędziował Krzysztof Duniec, Andrzej Świtoń i Jan Kuczyński.

Klasyfikacja drużynowa:
1 – KPP Chojnice 12 pkt. sekt.
2 – SM Człuchów 21 pkt. sekt.
3 – KP PSP w Człuchowie 22 pkt.sekt.
4 – KPP w Czluchowie 26 pkt. sekt.
5 – 52 brem w Czarnem 43 pkt. sekt.
6 – NSZZP ZT w Człuchowie 44 pkt. sekt.
7 – SEiRP w Człuchowie 52 pkt. sekt.
8 – WKU Człuchów 59 pkt. sekt.
9 – 11 bes w Czarnem 63 pkt. sekt.

Klasyfikacja indywidualna:
1 – Karol Partyka z KPP w Chojnicach 5 pkt. sekt. ; 8215 pkt.
2 – Roman Wójcik z KP PSP w Człuchowie 5 pkt. sekt. ; 7465 pkt.
3 – Karol Dziemiańczyk z KPP w Człuchowie 7 pkt. sekt.; 7245 pkt.
4 – Łukasz Szeremeta z SM Czluchów 7 pkt. sekt.; 6670 pkt.
5 – Łukasz Janikowski z KPP Chojnice 7 pkt sekt.; 6660 pkt.
6 – Mirosław Kolanus z 52 brem w Czarnem 13 pkt. sekt. 4990 pkt.
(zobacz zdjęcia)


Picker 2014

Dodano: 12.07.2014
Picker 20146 lipca br. na jez Gostudno gm. Człuchów odbyły się kolejne zawody Koła PZW w Człuchowie, zaliczane do klasyfikacji Grand Prix 2014. Tym razem były to zawody w połowie ryb na metodę gruntową tzw pickera. W metodzie tej wskaźnikiem brań jest miękka szczytówka wędki. Nie jest to metoda zbyt popularna, a jest naprawdę atrakcyjna i typowo sportowa.
Na starcie stanęło 38 zawodników. Zawody rozgrywano w dwóch turach, po 2,5 godziny każda. Zaliczano wszystkie ryby nie objęte okresem ochronnym i o wymaiarach ochronnych. Z punktacji wyłączono ukleję. Dominowała zatem płoć i leszcz.

W wyniku zmagań wyłoniono laureatów:
1m – Adam Alfs z 3 pkt. sektorowymi;
2m – Wojciech Ulaszewski z 6 pkt. sektorowymi;
3m – Mateusz Malecki z 6 pkt. sektorowymi;
4m – Kazimierz Lipkowski z 7 pkt. sektorowymi;
5m- Krzysztof Duniec z 8 pkt. sektorowymi;
6m- Karol Dziemiańczyk z 8 pkt. sektorowymi.

W klasyfikacji GP prowadzenie utrzymał Mateusz Malecki. Wśród zawodniów było też 3 juniorów, którzy rywalizowali z wytrawnymi wędkarzami na zasadach ogólnych. Jeden z nich Jan Stoltman okazał się być łowcą najwiekszej ryby zawodów – ponad półtora kilogramowego leszcza. Pogoda i uczestnicy dopisali, choć pod koniec zawodów wędkarze doświadczyli prawdziwego oberwania chmury. Większość złowionych ryb przekazanych zostało Towarzystwu Opieki Nad Zwierzętami w celu dokarmiania podopiecznych bocianów. Sponsorem głównym zawodów był sklep wędkarski HOBBY z Człuchowa. Zawody sędziował Maciej Wdowczyk. Dziękujemy.
(zobacz zdjęcia)

IX Zawody o Puchar Wójta Gminy Człuchów

Dodano: 14.06.2014
Buszewo 2014Już po raz dziewiąty na jez. Buszewo odbyły sie zawody wędkarakie „O Puchar Wójta Gminy Czluchów”. Zawody rozegrano w dniach 6-8 czerwca. Na starcie stanęło 11 zawodników, bo niestety taka jest pojemność łowiska. Jak to zwykle na zawodach bywa, z pogodą nie było za ciekawie. O ile plażowicze się cieszyli, o tyle dla wędkarzy upalna pogoda oznaczała zastój w braniach, a do tego duże skoki cisnienia i zmienny wiatr. I tak też było.
Pierwszą rybą punktowana był 865 gramowy lin złowiony w sobotę rano przez Henryka Wdowczyka. Przez kilka godzin był samotnym liderem, a później współliderem, bo około godz. 12.00 w sobotę Krzysztof Rekowski złowił lina o identycznej masie. Rywalizację rozstrzygnęły jednak karpie. W niedzielna noc, Marek Myszka złowil karpia o masie 5,09 kg i wyszedł na prowadzenie. Na krótko przed końcem zawodów, Krzysztof Rekowski przypuścił atak na lidera łowiąc karpia o masie 3,835 kg i na tym połów punktowanych ryb zakończono.
Zwyciężył po raz trzeci z rzędu Marek Myszka z wynikiem 5090 pkt, drugi był Krzysztof Rekowski z wynikiem 4700 pkt i trzecie miejsce przypadło Henrykowi Wdowczykowi z wynikiem 865 pkt. Samo zwycięztwo Marka było przedmiotem towarzyskiego zakładu pomiedzy wedkarzami. Załozyli się, że jeżeli i w tym roku wygra to przegrany będzie niósł mu wędki ze stanowiska do samochodu. No i tak też było.
W sobotnie popołudnie tez już tradycyjnie rozegrano turniej strzelecki. Zwycieżył Dariusz Kochanowski przed Krzysztofem Rekowskim i Andrzejem Świtoniem. Za rok jubileuszowa X impreza z tego cyklu. Będzie ciekawie. Sponsorem zawodów był Urząd Gminy Człuchów, za co serdecznie dziekujemy.
(zobacz zdjęcia)

Wędkarski Dzień Dziecka

Dodano: 08.06.2014
Wędkarski Dzień Dziecka2014Zarząd Koła PZW w Człuchowie, jak co roku z okazji Dnia Dziecka zorganizował zawody wędkarskie dla dzieci. W tym roku zawody odbyły się 1 czerwca na stawach w Jaromierzu, na posesji u Państwa Śmiechowskich. W samej organizacji i zabezpieczeniu logistycznym pomaglali myśliwi, zrzeszeni w kole „Darz Bór”. Zawody rozgrywano w trzech kategoriach wiekowych, do lat 9, do lat 13 i do lat 17. Najmlodsi łowili niespełna godzinkę, starsi prawie półtora godziny a najstarsi 2 godziny. Wśród polawianych ryb zdecydowanie dominował karaś srebrzysty. Zdarzały sie nieduże płocie i sporadycznie karpie i lin. Niektórzy mieli okazję zmierzyć się z okazałymi karpiami, jednak wygrał karp.
W najmłodszej grupie wygrała Alicja Klekocińska z 1425 pkt. Drugie miejsce zajął Jakub Krawczyk z 1320 pkt. Trzeci był Pawel Myszka z 1200 pkt.
W kategorii do lat 13 zwyciężyła Marta Getter z 3125 pkt, drugi był Jakub Kałdun z 2125 pkt a trzecie miejsce z 1775 pkt zajał Filip Obłąk.
Wsród najstarszych zwycięzył Dominik Majchrzyk z 2530 pkt, drugi był Mateusz Kolter z 2515 pkt, a trzecie miejsce z 2225 pkt zajął Robert Zatorski.
Na koniec odbył sie poczęstunek dla wszystkich, ufundowany przez gospodarza łowiska. Wręczono nagrody rzeczowe, upominki i dyplomy, i co najważniejsze – medale. W zawodach udział wzięło ponad czterdzieścioro dzieci i drugie tyle kibiców. Serdeczne podziekowania dla wszystkich sponsorów, a w szczegolności dla pana Zbigniewa Śmiechowskiego. Dziękujemy także Burmistrzowi Czluchowa Ryszardowi Szybajło, panu Kazimierzowi Januszewskiemu, panu Zbigniewowi Socha, panu Leszkowi Kaczamarkowi i Maciejowi Macugowskiemu. Dziekujemy wszystkim sędziom i osobom zaangażowanym w przygotowanie logistyczne. Do zobaczenia za rok.
(zobacz zdjęcia)

Spławikowe Mistrzostwa Koła PZW Człuchów

Dodano: 25.05.2014
SMK 201418 maja 2014 na jez. Miejskim Małym odbyły się Spławikowe Mistrzostwa Koła PZW w Człuchowie. W obliczu nadciągającej burzy i ulewy, do zawodów przystąpiło mniej niż zwykle, bo 17 zawodników. Była to druga tegoroczna impreza wędkarska o tytuł „Wędkarza Roku 2014”. Pomimo niepokojących prognoz, zwody rozegrano bez przeszkód, w dwóch turach, po 2,5 godzina każda. Pierwszą turę wygrał zdecydowanie Kazimierz Januszewski. Złowił 8440 gram ryb i otrzymał tyleż właśnie punktów. Drugi był Mateusz Malecki z wynikiem 5215 pkt. a trzeci Duniec Krzysztof z 5030 pkt. Druga tura przyniosła wiele niespodzianek i radykalne przetasowanie w czołowce. Ostatecznie zwyciężył Mateusz Malecki , który zwyciężył drugą turę. Wicemistrzem Koła został Krzysztof Duniec a brązowym medalistą Edmund Stoltman. Kolejne miejsca zajeli: 4 – Ryszard Lubiński, 5- Karol Dziemiańczyk a 6 Kazimierz Januszewski. Zawody były na bardzo wysokim poziomie wędkarskim. Rywalizacja w człuchowskim kole PZW jest bardzo zacięta. Poławiano głownie ukleje, leszcze i krąpie. Złowiono około 85 kg ryb, co daje średnio 5 kg ryb na zawodnika. W przerwie zawodów konsumowano cieplutką grochówkę. W rywalizacji o tytuł „Wędkarza Roku” prowadzenie umocnił Mateusz Malecki, zwyciężając drugi raz w tym sezonie. Kolejna impreza z cyklu GP rozegrana zostanie 6 lipca na jez. Rychnowskim, i będą to zawody pickerowe.
(zobacz zdjęcia)

Zarybianie karpiem

Dodano: 25.05.2014
Zarybianie karpiem10 kwietnia br. w ramach zajęć z młodzieżą ze szkółki wędkarskiej ze Szkoły Podstawowej w Stłcznie odbyło się zarybienie miejscowego stawu kroczkiem karpia. W akcji uczestniczyly szczęścliwe dzieci wraz z pedagogami i dyrektor szkoły. Podopiczni kol. Myszki starannie wpuszczali rybki do wody, licząc na potencjalnie przyszła zdobycz. Rybki zakupiono ze środków Koła PZW w Człuchowie.
(zobacz zdjęcia)

Spławikowe Mistrzostwa Okręgu Słupskiego

Dodano: 25.05.2014
Spławikowe Mistrzostwa Okręgu Słupskiego11 maja 2014 na Stawku Łabędzim w Słupsku odbyły się Spławikowe Mistrzostwa Okręgu Słupskiego w kategoriach kobiet, juniorów i kadetów. Nasze Koło reprezentowało 3 zawodników. Przygotowania pod kierownictwem Marka Myszki trwały od kilku dni. Krzysztof Duniec, Janusz Chszczonowicz i Andrzej Stoltman udzielali cennych rad i nadzorowali przygotowanie zestawów i zanęt. Ostatecznie, podczas rywalizacji w skrajnie nieprzyjemnych warunkach atmosferycznych nasz reprezentant w kadetach Jan Stoltman zajął 3 miejsce. W kategorii juniorów trzecie miejsce zajął Mateusz Kolter. Dwa brązowe medale to dobry wynik. Na szczególne podziękowania zasługują zawodnicy, którzy włożyli mnóstwo energii w przygotowania i pomimo paskudnej aury nie poddali się.  Puchary i dyplomy dla laureatów wręczał wiceprezes ZO Marek Myszka.
(zobacz zdjęcia)

Prace zespołu naukowego

Dodano: 05.05.2014
Badanie człuchowskich jeziorW dniu 4 maja br. Odbyła się pierwsza sesja badawcza zespołu naukowego powołanego przy Kole PZW w Czluchowie. W skład zespołu weszli kol. Karol Dziemiańczyk – przewodniczący, kol. Marek Myszka, kol. Maciej Wdowczyk, kol. Łukasz Szeremeta i kol. Andrzej Świtoń. Podstawowym zadaniem zespolu jest monitoring stanu naszych wód. Jako podstawowe narzędzie badawcze posłuży zakupiony ze środków Koła specjalistyczny sprzęt. Zespół bedzie też korzystał z ogolnodostępnych publikacji. Podczas pierwszej sesji badawczej, kol. Karol Dziemiańczyk i Maciej Wdowczyk dokonali pomiaru zawartości tlenu, odczynu pH, temperatury oraz widzialności krążka Secchiego. Posiadane przez nas przyrządy dają możliwości pomiaru do 10 m głębokości. I tak też było. Z aptekarska dokładnością, dokonano pomiarów co 1 metr aż do 10, za wyjątkiem jez. Miejskiego Małego, gdzie maksymalna glębokość to 3 m. Wyniki pomiarów znajdą odzwierciedlenie w przygotowywanej pracy nt naszych jezior. Bedą dla wielu zaskoczeniem. Dziś powiemy tylko tyle, że nie jest dobrze, szczególnie z jez. Miejskim Małym i Miejskim Dużym. Kolejna sesja badawcza latem.
(zobacz zdjęcia)

Wiosenna akcja porządkowa

Dodano: 05.05.2014
Akcja porządkowa26 kwietnia na jez. Buszewo i na Przystani PZW odbyła się akcja porządkowa. W ramach akcji posprzątano brzegi i trzcinowiska oraz dokonano przeglądu pomostów pod kątem ich stanu technicznego. Ze śmieciami jest co raz lepiej. Zebrano ledwie 3 worki śmieci, podczas gdy w latach wczesniejszych po kilkanaście. Wsród śmieci dominują butelki i to wcale nie po mleku, plastikowe pudełka po robakach i inne. Wśród typowo niewędkarskich przedmiotów, na brzegu znaleziono prodiż. Po akcji odbyło się wspolne ognisko, w bardzo sympatycznej atmosferze. Szkoda tylko, że nie wszyscy poczuwają się do udziału w akcji.
(zobacz zdjęcia)

Nowe tablice

Dodano: 02.05.2014
Akcja porządkowa24 kwietnia, na wodach bedących pod opieką naszego Koła pojawily sie nowe tablice informacyjne. Tablice zawierają podstawowe informacje o jeziorze, regulaminie i danych opiekuna i użytkownika wody. Tablice stanęły na jez. Rychnowskim, Urzędkowym, Miejskim Dużym, Miejskim Małym, Buszewie i Polnickim. Mamy głęboką nadzieję, że tablice nie stana sie obiektem agresji za strony huliganów. Tablice stawiali kol. Marek i Leszek wraz z ekipą z Gminnego Przedsiębiorstwa Komunalnego, za co serdecznie dziękujemy.
(zobacz zdjęcia)

Spławikowy Puchar Wiosny 2014

Dodano: 29.04.2014
Spławikowy Puchar WiosnyZawody wędkarskie pt. „Spławikowy Puchar Wiosny” otworzyły zmagania człuchowskich wędkarzy zrzeszonych w Polskim Związku Wędkarskim o tytuł „Wędkarza Roku”. Zawody odbyły się 27 kwietnia 2014 na jez. Miejskim Małym. Do startu, ze względu na ograniczoną liczbę stanowisk, dopuszczono 23 zawodników.
Zawody rozegrano w dwóch 2,5 godzinnych turach. W przerwie pomiędzy turami ciepły posiłek. Pogoda zmienna, ale ostatecznie obyło się bez deszczu. Wiatr wschodni, zgodnie z wędkarskim powiedzonkiem „wiatr za wschodu, rybo chodu” nie wróżył najlepszych wyników.
Po pierwszej turze prowadził Kazimierz Januszewski z 4580 pkt ( 1 gram = 1 pkt ), drugi był Mateusz Malecki z 4510 pkt, a trzeci Krzysztof Duniec z 3950 pkt. Wśród ryb dominowała ukleja, choć zdarzały się stanowiska, na których można było połowić leszcze i płocie.
Druga tura zmieniła nieco klasyfikację , i tak ostateczna klasyfikacja wyglądała następująco:
1m – Malecki Mateusz, 2m – Januszewski Kazimierz, 3m – Lubiński Ryszard, 4m- Duniec Krzysztof, 5m – Krause Piotr (junior), 6m – Królak Tomasz.
Zawody sędziował Maciej Wdowczyk. Wśród sponsorów wymienić należy Burmistrza Człuchowa i sklep wędkarski HOBBY w Człuchowie. Kolejne zawody z cyklu GP 2014 już 18 maja: Spławikowe Mistrzostwa Koła.
(zobacz zdjęcia)

"Dzień Wędkarza"

Dodano: 12.03.2014
Dzień wędkarza Z okazji przypadającego na dzień 19 marca "Dnia Wędkarza"
Zarząd Koła Polskiego Związku Wędkarskiego w Człuchowie
życzy wszystkim milośnikom wędkarstwa udanego sezonu 2014, złowienia rekordowej ryby, jak najwiecej wypoczynku i sympatycznych chwil spedzonych nad wodą.

Podlodowe Mistrzostwa Koła

Dodano: 18.02.2014
Odznaczenie Prezesa16 lutego 2014 roku na jez. Rychnowskim odbyły się Mistrzostwa Koła PZW w Czluchowie w wedkarstwie podlodowym. Pomimo pewnych obaw zwiaząnych z panującą aurą, zawody rozegrano przy zachowaniu właściwego poziomu bezpieczeństwa. Grubość pokrywy lodowej wynosiła 21 cm.
Na starcie stanęło 30 zawodników. Dozwolony połów na jedna wędkę metodą dowolną. Po rozlosowaniu stanowisk, zawodnicy zaczeli od wykucia otworów i zanęcenia. Punktualnie o 10.00 wystartowali. Początek nie był zbyt obiecujący. Na kilku stanowiskach po kilka płoci. Wiele stanowisk bez ryby. Dopieru w drugiej części zawodów, gdy słoneczko schowało się za chmurki, ryba zaczęla intensywnie żerować. O 12.30 zakończono rywalizację i przystapiono do zliczania wyników.
Mistrzem koła z wynikiem 2320 pkt został Arkadiusz Kaczmarski. Wicemistrzem , z wynikiem 2280 pkt został Zygmunt Kuczyński, a trzecie miejsce z 2050 pkt przypadło Tadeuszowi Kuczyńskiemu. Dalsze lokaty zajęli: 4 miejsce Słomiński Zygmunt z 1750 pkt, 5 miejsce z 1010 pkt Zdzisław Dyl, a 6 miejsce zajał Edmund Stoltman z 864 pkt. Ośmiu zawodników nie złowiło ani jednej ryby. Bywa i tak. Ryba generalnie brała słabo i bardzo delikatnie. Dominowala zdecydowanie płoć i leszcz.
Po zawodach uroczyste wręczenie pucharów, dyplomów i nagród oraz cieplutka grochówka i kiełbaska. Zadowoleni byli wszyscy.
(zobacz zdjęcia)

Walne Zebranie Członków Koła PZW Człuchów

Dodano: 02.02.2014
Walne Zebranie 201226 stycznia 2014r, w sali widowiskowej Miejskiego Domu Kultury odbyło się Walne Zebranie Członków Koła PZW w Człuchowie. Wędkarze licznie stawili się na zebranie. Dopisali także goście. Zebranie zaszczycili Prezes ZO PZW w Słupsku Teodor Rudnik, Starosta Człuchowski Aleksander Gappa, Wójt Gminy Człuchów Adam Marciniak, Sekretarz UM Człuchów Maria Pazda, Komendant Powiatowy Policji w Człuchowie Jan Kościuk, Komendant Straży Miejskiej w Człuchowie Jacek Mroziewicz i wielu innych przedstawicieli organizacji wspierających. Na zebranie przybyła także delegacja zaprzyjaźnionego Koła PZW „Karaś” w Miastku.
(czytaj dalej)

Krzyże Zasługi dla naszych Kolegów

Dodano: 02.10.2013
Odznaczenie Prezesa28 września 2013 roku, w słupskim Ratuszu odbyło sie uroczyste wręczenie odznaczeń państwowych dla działaczy Okręgu Słupskiego PZW. W imieniu Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, odznaczenia wręczył wiceminister - Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Kazimierz Plocke. Wsród odznaczonych znalazło sie trzech działaczy Koła PZW w Człuchowie. Srebrnym Krzyżem Zasługi odznaczeni zostali: Karol Dziemiańczyk i Marian Lewandowski. Brązowym Krzyżem Zasługi odznaczony został Marek Myszka. Wsród gości oczywiście samorządowcy i działacze ZO z Prezesem Teodorem Rudnikiem na czele. W imieniu wyróżnionych podziękowania złożył Karol Dziemiańczyk.
(zobacz zdjęcia)

V Rejonowa Spartakiada Młodzieży

Dodano: 22.09.2013
Największa rybaW słoneczną sobotę, 21 września br. , na malowniczych stawach w Jaromierzu odbyła się V Rejonowa Spartakiada Młodzieży w Wędkarstwie Spławikowym. Stawy udostępnił nam Zbigniew Śmiechowski – Prezes Koła Łowieckiego „DARZ BÓR”. Na starcie stanęło 14 drużyn za szkół, szkółek i Kół PZW rejonu człuchowskiego i miasteckiego. Zawody rozgrywano w klasyfikacji drużynowej i indywidualnej.
Zawodnicy łowili dwa razy po 90 minut, na wylosowanych stanowiskach. Łowiono głównie karasie srebrzyste, ale i zdarzały się okonie, płocie, wzdręgi i lin...
(czytaj dalej)

IV Ogólnopolskie Zawody Spinningowe Parami z Łodzi

Dodano: 17.09.2013
Największy szczupak zawodów W tym roku, Koło PZW w Człuchowie, już po raz czwarty z rzędu przystąpiło do organizacji Ogólnopolskich Zawodów Spinningowych parami z Łodzi. Zawody tradycyjnie odbyły się na jez. Rychnowskim w Człuchowie a wyniki okazały się bardzo imponujące.
8 września na starcie stanęło 41 dwuosobowych załóg, głownie z Polski północnej. O godzinie 8.00, po odprawie sędziowskiej przeprowadzonej przez Prezesa Koła Karol Dziemiańczyka, sędzia główny Marian Lewandowski dał sygnał do rozpoczęcia zawodów. No i wystartowali. Przez 5 godzin polowali na szczupaki powyżej 50 cm i okonie powyżej 18 cm. Zawody rozgrywano na żywej rybie, i każda sztuka po zmierzeniu wróciła do wody. Nad prawidłowym przebiegiem zawodów czuwały trzy łodzie sędziowskie i sędziowie techniczni.
(czytaj dalej)

Spinningowe Mistrzostwa Koła

Dodano: 26.08.2013
Wędkarz Roku 2013 25 sierpnia br. na jez. Rychnowskim odbyły się Spinningowe Mistrzostwa Koła PZW w Człuchowie. Do rywalizacji o tytuł mistrza przystąpiło 22 spinningistów. Start o godzinie 6.30, zakończenie przewidziano po 5 godzinach. I tak też się stało. W tej niezbyt korzystnej dla wędkarstwa pogodzie (wschodni wiatr, słoneczna pogoda, wysoka temperatura i księżyc w pełni) nie liczono na nadzwyczajne polowy. Dlatego tez wędkarze wystartowali z przekonaniem o wielkiej wadze każdej ryby. A punktowano szczupaki powyżej 50 cm i okonie powyżej 18 cm. I tak też się stało. Punktowane ryby złowiło tylko 9 zawodników. Pozostali łowili również i to dużo, ale niestety niewymiarowych okoni.
Zawody zwyciężył Andrej Stoltmann łowiąc jednego szczupaka o długości 67 cm. Dało mu to 1350 pkt. Drugie miejsce zajał Maciej Macugowski łowiąc 8 dorodnych okoni. Wynik punktowy 1210. Trzeci, z 550 punktami był Jerzy Duniec. Złowił 5 okoni. Rozstrzygając mistrzostwa w spinningu, rozstrzygnięto jednocześnie rywalizację o tytuł „Wędkarza Roku 2013”. Został nim ostatecznie Jerzy Duniec. Koniec zmagań o Wędkarza Roku, nie oznacza końca sportowego sezonu wędkarskiego. Już 8 września na jez. Rychnowskim IV Ogólnopolskie Spinningowe Zawody Parami z Łodzi. 21 września na zbiornikach w Jaromierzu odbędzie się Rejonowa Olimpiada Młodzieży w Wędkarstwie Spławikowym a juz 22 września na jez. Rychnowskim, po raz pierwszy u nas: Spinningowe Mistrzostwa Okręgu.
(zobacz zdjęcia)

Spławikowe Zawody Parami z Łodzi

Dodano: 21.08.2013
Spławik z łodzi 2013 W pięknej letniej scenerii, 18 sierpnia br. na jez. Miejskim Dużym (potocznie nazywanym Łazienkowskim) rozegrano kolejne zawody organizowane przez Koło PZW w Człuchowie. Tym razem były to Spławikowe Zawody Parami z Łodzi.
O godz. 7.30, sędzia główny Marian Lewnadowski dał sygnał do rozpoczęcia zawodów. Na starcie stanęło 12, dwuosobowych załóg. Poławiano ryby metodą spławikową. Liczono 1 gram to 1 punkt. Liczono tylko ryby wymiarowe. Po 4 godzinach łowienia, załogi spłynęły na przystań, gdzie sędziowie dokonali stosownych podliczeń. Wyniki były zaskakująco dobre.
Zawody wygrała załoga w składzie Karol Dziemiańczyk i Andrzej Świtoń z wynikiem 12.890 pkt. Drugie miejsce przypadło załodze Edmund i Andrzej Stoltmann z wynikiem 10.160 pkt. A trzecie miejsce przypadło Krzysztofowi Duniec i Ryszardowi Lubińskiemu z 9.530 pkt. Pechowe, czwarte miejsce należało tym razem do Pawła i Waldemara Piechowskich. Wśród poławianych ryb dominowała zdecydowanie płoć i ukleja. 12 załóg złowiło łącznie 76 kg ryb, co daje średni wynik nieco ponad 6 kg na załogę. To dobra prognoza na przyszłość. To były kolejne, a zarazem przedostatnie zawody o tytuł wędkarza roku. Na pozycji lidera nastąpiła zmiana. Obecnie prowadzi Krzysztof Duniec, jednak wszystko rozstrzygnie się 25.08 podczas mistrzostw spinningowych.
(zobacz zdjęcia)

Zawody Wędkarskie z okazji XV Dni Gminy Cekcyn

Dodano: 05.08.2013
Cekcyn W dniu 04.08.2013 na akwenie jez. Wielkie Cekcyńskie odbyły się Zawody Wędkarskie z okazji XV Dni Gminy Cekcyn. Organizatorem imprezy wędkarskiej było Koło PZW w Cekcynie. Metodą połowu była metoda spławikowa. W zawodach uczestniczyli dwaj wędkarze z Koła PZW w Człuchowie. I tym razem również szczęście dopisało naszym. Zawody zwyciężył Krzysztof Duniec z wynikiem 7470 pkt. Drugie miejsce zajął Mateusz Malecki wynikiem 4390 pkt. To kolejny sukces tych wędkarzy, miejmy nadzieję, że dobra passa utrzyma się do końca sezonu.
(zobacz zdjęcia)

Rejonowe Zawody w Trójboju Wędkarskim

Dodano: 22.07.2013
Trójbój Wędkarski W dniu 21.07.2013 odbyły się Rejonowe Zawody w Trójboju Wędkarskim. Organizatorem zawodów było Koło PZW w Czarnem. Metodami połowu były metoda spławikowa, gruntowa i spinningowa.
W wyniku zaciętej rywalizacji drużynowo 1 miejsce zajęło Koło PZW Człuchów, 2 miejsce Koło PZW Koczała, 3 miejsce Koło PZW Przechlewo.
Indywidualnie w metodzie spławikowej zwyciężył Mateusz Malecki - PZW Człuchów, w metodzie gruntowej Krzysztof Duniec - PZW Człuchów, a w spinningowej Marian Kuźniak - PZW Koczała.
(zobacz zdjęcia)

Zawody z okazji 20-Lecia Koła PZW "Słupia"

Dodano: 22.07.2013
20-LECIE PZW SŁUPIA W dniu 20.07.2013 na jeziorze Głębokie koło Niepoględzia odbyły się zawody spławikowe z okazji 20-Lecia Koła PZW "Słupia". W zawodach brało udział 74 zawodników z całego Okręgu Słupskiego. Zawody wygrał Malecki Mateusz z Koła PZW Człuchów z wynikiem 10500 pkt. Drugie miejsce zajął Krzysztof Duniec z Koła PZW Człuchów z wynikiem 6700 pkt.
Gratulujemy naszym kolegom wspaniałego wyniku i życzymy wielu dalszych sukcesów w sportach wędkarskich.
(zobacz zdjęcia)

Picker 2013

Dodano: 17.07.2013
Picker 20137 lipca na jez. Rychnowskim odbyły się kolejne zawody wędkarskie Koła PZW w Człuchowie. Tym razem wędkarze mierzyli się w lekkiej metodzie gruntowej, jaką bez wątpienia jest metoda pickerowa. Wskaźnikiem brań jest tu drgająca szczytówka.
Na starcie stanęło 20 zawodników. Połów ryb trwał dwa razy po 2,5 godziny, a zawodnicy zajmowali miejsca w wyniku losowania. Zawodnicy rywalizowali o Puchar Prezesa Koła. Nagrody jak co roku w zawodach pickerowych ufundował właściciel sklepu wędkarskiego HOBBY w Człuchowie pan Kazimierz Januszewski.
Po dwóch turach wyłoniono laureatów:

1m – Krzysztof Duniec z 3 pkt. sektorowymi i 8670 pkt małych;
2m – Alfs Adam z 7 pkt. sektorowymi i 6420 pkt małych;
3m – Ryszard Lubiński z 11 pkt. sektorowymi i 5380 pkt małych.

Największą rybę zawodów, leszcza o masie 1350 g złowił Sebastian Kaczorowski z Miastka. Wśród poławianych ryb zdecydowanie dominował leszcz i płoć. Sędzią głównym zawodów był kol. Mirosław Pryba. Były to trzecie zawody z cyklu rywalizacji o tytuł „Wędkarza Roku 2013”. Prowadzi nadal Jerzy Duniec przed Mateuszem Maleckim.
(zobacz zdjęcia)

Wędkarski Świat Dziecka

Dodano: 30.06.2013
Wędkarski Świat Dziecka Koło PZW w Człuchowie we współpracy z panem Zbigniewem Śmiechowskim i Zespołem Placówek Opieuńczo-Wychowawczych w Człuchowie zorganizowało po raz pierwszy imprezę wędkarską pt. Wędkarski Świat Dziecka, udowadniając w ten sposób, że dzień dziecka może być nie tylko 1 czerwca. Na pięknych i rybnych stawach w Jaromierzu należących do p. Śmiechowskiego do rywalizacji o puchar Gospodarza Koła PZW w Człuchowie stanęło 17 zawodników. Młodzież wyposażono w sprzęt będący w dyspozycji szkółek wędkarskich. Całość podzielono na dwie grupy. Podczas gdy jedna , pod okiem instruktorów łowiła ryby, druga korzystała z niecodziennej możliwości obcowania z dziką zwierzyną. Tak więc i połowili, i zobaczyli. Dla wszystkich uczestników przewidziany był słodki poczęstunek i napoje. Po zawodach odbyło się wspólne grillowanie. Wśród poławianych ryb dominował karaś srebrzysty, ale i trafiały się piękne wzdręgi, płocie drobne okonie. Ostateczne wyniki przedstawiały się następująco:

1 miejsce – Jakub Kajetańczyk 1920 pkt;
2 miejsce – Klaudia Szymańska 1900 pkt;
3 miejsce– Paweł Kajetańczyk 1760 pkt.

Tuż za podium, na nielubianym, 4 miejscu uplasowała się Oliwia Wiśniewska z 1680 pkt. Wszyscy zawodnicy otrzymali drobne upominki, a najlepsi puchary i dyplomy oraz drobne nagrody rzeczowe. Nagrodę specjalna dla zdobywczyni 4 miejsca ufundował i wręczył gospodarz kola Andrzej Świtoń. Impreza była bardzo udana, zarówno pod względem wędkarskim, jak i organizacyjnym, edukacyjnym i integracyjnym. Poczyniliśmy już wstępne ustalenia w przedmiocie kontynuacji tego typu przedsięwzięć w przyszłym roku. Podziękowania dla wszystkich instruktorów i opiekunów no i przede dla wszystkim sponsorów. (zobacz zdjęcia)

VIII Zawody o Puchar Wójta Gminy Człuchów

Dodano: 22.06.2013
Zawody o Puchar Wójta W dniach 14/16 czerwca na jez. Buszewo odbyły się już ósme z kolei zawody wędkarskie „O Puchar Wójta Gminy Człuchów”. Jak zwykle zawody te przyciągały swoim niepowtarzalnym klimatem. W tym roku zawody wzbogacono także o przerywnik w postaci zawodów w strzelaniu z broni sportowej. Zaczęło się w piątek. Pierwszy karp „padł” tuż przed północą. Złowił go Andrzej Świtoń. Do rana dołowił jeszcze dwa o łącznej masie 6,6 kg. Nie próżnował też Marek Myszka, który w sobotę rano złowił dwa karpie, w tym jednego o masie 6,18 kg i tym samym objął prowadzenie. ...
(czytaj dalej)

Wędkarski Dzień Dziecka 2013

Dodano: 03.06.2013
Wędkarski Dzień Dziecka 2013 Jak co roku tak i w tym, 1 czerwca na jez. Miejskim Małym w Człuchowie człuchowskie Koło PZW zorganizowało zawody wędkarskie dla najmłodszych wędkarzy. Dzieci startowały w trzech kategoriach wiekowych. Dla zwycięzców przewidziano medale i upominki, a dla każdego uczestnika słodki poczęstunek i drobiazgi przydatne wędkarzowi.

Wyniki zawodów:

W kategorii do 17 lat
1m Kolter Mateusz - 2540 pkt, 2m Krause Piotr - 2160 pkt, 3m Zatorski Robert - 1690 pkt.

W kategorii do 13 lat
1m Dowksza Kacper - 2880 pkt, 2m Krause Wiktoria - 2130 pkt, 3m Stoltman Jan - 1840 pkt.

W kategorii do 9 lat
1m Dowksza Oskar - 1470 pkt, 2m Piechowski Karol - 809 pkt, 3m Januszewska Emilia - 709 pkt

Startowało łącznie 32 zawodników. Zawody sędziował Krzysztof Duniec.


Spławikowe Mistrzostwa Koła 2013

Dodano: 03.06.2013
Spławikowe MK26 maja br. w iście jesiennej scenerii rozegrano Spławikowe Mistrzostwa Koła PZW w Człuchowie. Na starcie staneło 20 zawodników. Tak jak pogoda kapryśna, tak i brały ryby. Do tego ulewny deszcz, siarczysty wiatr i chłód dały sie wędkarzom mocno we znaki. Wszechobecna zazwyczaj ukleja, tym razem zawiodła. Leszcz i krąp brały, ale nie czesto i nie każdemu. Po dwóch 2,5 godzinnych turach, wyłoniono laureatów.

1m - Mateusz Malecki 4 pkt sektorowe;
2m - Jerzy Duniec 7 pkt sektorowych;
3m - Krzysztof Duniec 7 pkt sektorowych;

4m - Mateusz Kolter (junior) 12,5 pkt sektorowego;
5m - Ryszard Lubiński 14,5 pkt sektorowego;
6m - Andrzej Świtoń 15 pkt sektorowych.

Na szczególna uwagę zasługuje wysokie miejsce naszego juniora. Były to drugie zawody z cyklu rywalizacji o miano "Wędkarza Roku 2013". Z 19 pkt. prowadzi Jurek Duniec. Po piętach, z 18 pkt. depcze mu Mateusz Malecki. Kolejne zawody z cylku to zawody pickerowe.

Egzamin na kartę wędkarską

Dodano: 23.05.2013
Absolwenci 22 maja br. w człuchowskim ośrodku Ochotniczych Hufców Pracy odbyło się szkolenie z zakresu wedkarstwa oraz życia i biologii ryb. Szkolenie adresowane było dla wychowanków ośrodka, pragnacych zdobyć uprawnienia do samodzielnego wedkowania. Wszystko to w ramach współpracy pomiędzy PZW a OHP i dla młodzieży całkowicie bezpłatnie.
Po szkoleniu teoretycznym odbyłl sie egzamin, po którym wszyscy, choć nie bez trudu, otrzymali zaświadczenia o zdaniu egzminu. Większość z uczestników szkolenia miało już mniej lub bardziej do czynienia z wędkarstwem. Brakowało tylko podstaw teoretycznych no i wiedzy na temat obowiązujących przepisów. Wyróżniajacym się uczestnikiem szkolenia był Adrian Śledź. Wszyscy uczestnicy otrzymali drobne upominki.
Takie szkolenie, to ubogacenie oferty ośrodka OHP a dla nas wedkarzy dalsza popularyzacja wędkarstwa i kształtowanie postaw proekologicznych. W przyszłym roku jesli bedą chetni to prawdopodobnie powtórzymy szkolenie.
Szkolenie i egzaminy prowadzili Prezes Koła Karol Dziemiańczyk i Wiceprezes ds Ochrony Wód Krzysztof Duniec.
W podobnej formie popularyzujemy wedkarstwo w szkołach na terenie Gminy Człuchów. Tam w ramach szkółek wędkarskich przeegzaminowaliśmy juz kilkudziesięciu młodych adeptów wedkarstwa. Specjalny program edukacyjny realizowany jest we wspólpracy z Gminą przez Wiceprezesa Marka Myszkę.

Szczupak 2013

Dodano: 15.05.2013
Szczupak 2013 Już po raz trzeci wielu wytrawnych spinningistów zmierzyło się z majowymi szczupakami na jeziorze Krępsko. W tym roku bój toczył się o pucha Wójta Gminy Rzeczenica. 5 maja 2013 na starcie stanęło 68 zawodników tworzących 34 załogi z terenu całego Pomorza.
Zawody otworzył Prezes Koła PZW w Człuchowie a zarazem sędzia główny zawodów Karol Dziemiańczyk. Człuchowskie PZW było głównym organizatorem zawodów. Z ramienia gospodarza wody a zarazem współorganizatora w otwarciu zawodów uczestniczył Czesław Gostomski – Dyrektor spółki JA-WA.


(czytaj dalej)

Spławikowy Puchar Wiosny

Dodano: 04.05.2013
Spławikowy Puchar Wiosny 201328 kwietnia 2013, na jez. Miejskim Małym w Człuchowie odbyły się spławikowe zawody wędkarskie w dyscyplinie spławikowej. Spławikowy Puchar Wiosny otwiera zarazem rywalizacje o tytuł „Wędkarza Roku 2013”. Ryby poławiano w dwóch turach, po 2,5 godziny każda. Do rywalizacji przystąpiło 18 zawodników. Wśród poławianych ryb juz tradycyjnie dominowała ukleja, ale złowiono też sporo płoci, leszczy i krąpi.

Ostatecznie czołowa klasyfikacja wyglądała następująco:
1m – Jerzy Duniec , 4 pkt. sektorowe i 10.830 gram złowionych ryb;
2m – Kazimierz Januszewski, 5 pkt. Sektorowych i 11.450 gram złowionych ryb;
3m – Mateusz Malecki
, 5 pkt. Sektorowych i 10.630 gram złowionych ryb.

(zobacz zdjecie)

Spławikowe Mistrzostwa Okręgu Słupskiego

Dodano: 04.05.2013
Spławikowe Mistrzostwa Okręgu28 kwietnia 2013, na Stawie Łabędzim w Słupsku odbyły się Mistrzostwa Okręgu juniorów i kadetów w dyscyplinie spławikowej. Koło PZW w Człuchowie reprezentowało 3 zawodników, w kategorii juniorów: Mateusz Kolter i Piotr Krause, a w kategorii kadetów Kacper Dowksza. Po całodniowej rywalizacji człuchowscy wędkarze wywalczyli trzy medale. W kategorii juniorów wicemistrzem okręgu został Mateusz Kolter a brązowy medal przywiózł Piotr Krause. W kategorii kadetów, wicemistrzostwo okręgu wywalczył Kacper Dowksza. Dobre wyniki naszej młodzieży to min. zasługa ekipy trenerskiej tj. Kolegów Marka Myszki, Krzysztofa Duńca i Janusza Chszczonowicza.


Akcja profilaktyczna

Dodano: 25.03.2013
Zima 201316 marca na jez. Buszewo, grupka wędkarzy podjęła profilaktyczną akcje natleniania wody. Choć nie widać jeszcze wyraźnych objawów przyduchy, lepiej dmuchać na zimne. Przy okazji sprawdzono pomosty i porozmawiano o rybach. Niektórzy, podjeli próbę (skuteczną) złowienia okonia, co świadczy, że tlenu w wodzie jeszcze nie brakuje.


(zobacz zdjecie)

Podlodowe Mistrzostwa Koła 2013

Dodano: 26.02.2013
Podlodowe MK 201324 lutego 2013 na jez. Rychnowskim, odbyły się Podlodowe Mistrzostwa Koła PZW Człuchów. Na starcie stanęło 50 zawodników. Połów ryb trwał 2,5 godziny. Dopuszczalna była metoda spławikowa lub mormyszka. Grubość lodu na poziomie 18 cm, gwarantowała bezpieczeństwo, jednak i tak wszyscy zawodnicy byli wyposażeni w sprzęt asekuracyjny.
Po podsumowaniu wyników wyłoniono laureatów:
Mistrzem Koła został Zygmunt Kuczyński z wynikiem 4290 pkt. Wicemistrzem został Zbigniew Zmitrewicz zdobywając 4050 pkt a brązowy medal zdobył Dariusz Stolpa z wynikiem 4040 pkt. Dalsze miejsca zajęli: 4 – Zygmunt Słomiński 3810 pkt, 5 – Andrzej Świtoń 3110 pkt, 6 - Ryszard Lubiński 3020 pkt, 7 - Mateusz Malecki 2910 pkt, 8 - Henryk Wdowczyk 2700 pkt, 9 – Arek Stolpa 2580 pkt, 10 – Henryk Styczeń 2560 pkt.
Rywalizacja była bardzo wyrównana i do końca ważyły się losy medalowych miejsc. Poławiano głownie płoć, choć i zdarzały się leszcze i pojedyńcze okonie. Medalistom przysługuje prawo reprezentacji Koła w przyszłorocznych mistrzostwach okręgu. Po uroczystym podsumowaniu wyników, wszystkich zaproszono na grochówkę i kiełbaskę.
(zobacz zdjecia)

Będzie więcej kaczek

Dodano: 20.02.2013
KaczkiCzłuchowscy wędkarze zrzeszeni w Kole PZW w Człuchowie nie tylko łowią ryby, ale także dbają o innych mieszkańców jezior. Na jez. Buszewo wędkarze zbudowali dwa gniazda lęgowe dla kaczek. Wysokość i niedostępność z brzegu ma uchronić jaja ptaków i ich potomstwo przed łakomymi drapieżnikami jak norki, lisy i jenoty. Konstrukcja uniemożliwi im dostanie się do gniazda. Gniazda pozyskaliśmy dzięki współpracy z Kołem Łowieckim „DARZBÓR” i jego prezesem Zbigniewem Śmiechowskim. Widok pływających stad kaczek, cieszy oko wędkarzy podczas wędkowania. Niestety, obserwujemy jak regularnie ginie młode potomstwo tych sympatycznych ptaków. Jeśli gniazda się „sprawdzą” w przyszłym roku postaramy się o większą ilość gniazd.
(zobacz zdjecie)

Walne Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze Koła PZW

Dodano: 02.01.2013
Walne Zebranie 201215 grudnia 2012 w Miejskim Domu Kultury w Człuchowie odbyło się Walne Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze Koła PZW w Człuchowie. Z ramienia Zarządu okregu zebranie obslugiwał Wiceprezes ZO kol. Andrzej Duszkiewicz. Pozdrowienia dla członków przesłały władze miasta i gminy ale i tym razem wyjątkowo życzenia otrzymaliśmy od Sekretarza Stanu w Minosterstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi pana Kazimierza Plocke.
(czytaj dalej)

III Ogólnopolskie Zawody Spinningowe Parami z Łodzi

Dodano: 17.09.2012
Spinning 2012Już po raz trzeci na jez. Rychnowskim odbyły się Ogólnopolskie Zawody Spinningowe Parami z Łodzi. 9 września na starcie stanęło 84 zawodników, tworzących 42 załogi. Połów ryb trwał 5 godzin. Punktowano szczupaki powyżej 50 cm i okonie powyżej 18 cm. Punktowane ryby złowiło ponad połowa załóg. Największego szczupaka wyholował Dariusz Lupa z Człuchowa. Ryba mierzyła 73,8 cm. Największy, bo prawie 30 cm okoń, „padł” ofiarą Mariana Smolińskiego z Człuchowa.
W klasyfikacji ogólnej, zawodnicy z Człuchowa okazali sie bezkonkurencyjni, zajmując dwa pierwsze miejsca. Nic dziwnego. Znają to łowisko doskonale, ale do zwycięstwa potrzeba jeszcze umiejętności, wyczucia i trochę szczęścia. Oto laureaci:
1. miejsce - Wdowczyk Henryk i Ciemiński Ryszard z Człuchowa – 2540 pkt. (dwa szczupaki i okoń)
2. miejsce – Kalikowski Robert i Tomasz Masiak z Człuchowa – 1930 pkt. (dwa szczupaki)
3. miejsce – Miłkowski Roma i Tomczyk Jerzy ze Starogardu Gdańskiego – 1730 pkt. (same okonie)
Po zawodach uroczyste podsumowanie i obiad. Za rok kolejna edycja.
Szczególne podziękowania dla Wójta Gminy Człuchów i Burmistrza Człuchowa oraz człuchowskiego WOPR-u, Osir-u a także sponsorów indywidualnych. Wszystkie ryby po zmierzeniu z zachowaniem należytej ostrożności wróciły do wody. Łącznie złowiono kilkanaście punktowanych szczupaków i koło setki punktowanych okoni.
(zobacz zdjęcia)

Spinningowe Mistrzostwa Koła

Dodano: 20.08.2012
Spinning MK 201226 sierpnia na jez. Rychnowskim rozegrano Spiningowe Mistrzostwa Koła. Mistrzem, po raz drugi z rzędu został kol. Paweł Elert łowiąc szczupaka o dlugości 59,4 cm. Drugi był Jerzy Stawiarz ze szczupakiem 52,3 cm. Trzecie miejsce zajał kol. marek Myszka z dwoma okoniami.
Dodatkowo, zawodnicy ujawnili kłusowniczy żaczek, który już nigdy więcej nie trafi na nasze wody, a właściciela zapraszamy po odbiór.

(zobacz zdjęcia)

Rejonowe Zawody Spławikowe

Dodano: 11.08.2012

RZS 2012 5 sierpnia na jez. Miejskie Małe w Człuchowie rozegrano Spławikowe Zawody Wędkarskie Rejonu Człuchowskiego PZW. Na starcie stawiły się trzyosobowe reprezentacje wszystkich kół rejonu tj. Czarnego, Debrzna, Koczały, Przechlewa, Konarzyn i Człuchowa. Zawody rozgrywano w klasyfikacji indywidualnej i drużynowej. Polów ryb odbywał się w trzech 1,5 godzinnych turach. Po pierwszej turze, na prowadzeniu było Koło PZW w Przechlewie. Indywidualnie turę wygrał Mateusz Malecki z PZW Człuchów. Druga tura to zwycięstwo wędkarzy z Debrzna a indywidualnie Marka Maslocha z PZW Konarzyny. W trzeciej turze zdecydowanie zwyciężyli wędkarze człuchowscy, a indywidualnie, co było dużą niespodzianką Agata Rybak z PZW Przechlewo – jedyna kobieta w gronie zawodników.

Ostatecznie w klasyfikacji drużynowej, kolejność po trzech turach przedstawiała się następująco:

1 miejsce – PZW Człuchów ( Krzysztof Duniec, Mateusz Malecki i Kazimierz Januszewski );
2 miejsce – PZW Debrzno ( Józef Graczyk, Kamil Łepek i Sebastian Łepek );
3 miejsce – PZW Przechlewo ( Agata Rybak, Wojciech Rybak, Roman Litka ).

Indywidualnie zwyciężyli:
1 miejsce – Krzysztof Duniec z PZW Człuchów;
2 miejsce – Mateusz Malecki z PZW Człuchów;
3 miejsce – Marek Masloch z PZW Konarzyny;
4 miejsce – Sebastian Łepek z PZW Debrzno;
5 miejsce – Agata Rybak z PZW Przechlewo;
6 miejsce – Wojciech Rybak z PZW Przechlewo.

Medale w klasyfikacji indywidualnej i puchary w klasyfikacji drużynowej wręczali: Przewodniczący rady Rejonu Człuchowskiego PZW Karol Dziemiańczyk, zarazem sędzia główny zawodów oraz Marek Myszka, Prezes Koła w Człuchowie, które było gospodarzem imprezy. Łącznie, 18 zawodników złowiło podczas zawodów okolo 150 kg ryb, głównie uklei i leszcza. Ryby po zważeniu wróciły do wody.

(zobacz zdjęcia)

Dzieci na przystani PZW Człuchów

Dodano: 11.08.2012

RZS 20124 sierpnia na przystań PZW w Człuchowie nad jez. Miejskie Małe, przybyła 12 osobowa grupa dzieci z człuchowskiego domu dziecka. Wraz ze swoją wychowawczynią, panią Eweliną Czech dzieci miały okazję połowić ryby i podziwiać krajobrazy naszego miasta podczas rejsu łodzią patrolową straży rybackiej. To pierwsze spotkanie było na tyle obiecujące, że z pewnością będą kolejne i być może nawiążemy stałą współpracę na tym polu z domem dziecka w Człuchowie. Dzieci bardzo uważnie słuchały rad instruktorów i dzięki temu złowiły sporo ryb, które z kolei mogły sobie zabrać na kolację.

(zobacz zdjęcia)

Picker 2012

Dodano: 25.07.2012
RZS 2012 15 lipca na jez. Duży Okoń gm. Człuchów rozegrano Towarzyskie Zawody Wędkarskie Koła PZW w Człuchowie „Picker – Drgająca Szczytówka”. Wody na zawody „użyczyło” gospodarstwo rolne z Nieżywięcia. Pierwotnie zawody planowano na 1 lipca, jednak ze względów pogodowych, zgromadzone 1 lipca gremium tłumnie zgodziło się na przełożenie zawodów o dwa tygodnie. Silne wyładowania atmosferyczne, nie gwarantowały należytego bezpieczeństwa.
Metoda połowu – picker, to specyficzna metoda połowu gruntowego, podczas którego brania ryby sygnalizuje uginająca się szczytówka. To bardzo sportowa i emocjonująca metoda, której popularyzacji w naszym rejonie podjął się Kazimierz Januszewski, właściciel sklepu wędkarskiego, od kilkunastu lat będąc głównym sponsorem tej imprezy.
(czytaj dalej)

Festyn na przystani PZW Człuchów

Dodano: 18.05.2012
Festyn 2012 15 czerwca 2012, na przystani PZW odbył się piknik „Z wędka w tle”, zorganizowany dla klasy IIIB Szkoły im Przyjaciół Ziemi w Człuchowie. W festynie udział wzięło niemal 40 uczniów klasy i ich rodzeństwa oraz tyle samo opiekunów i organizatorów.
Wśród atrakcji, na pewno wymienić należy rejs łodzią patrolową SSR z Krzysiem Duńcem jako sternikiem, konkurencja rzutowa, którą prowadził kol. Andrzej Świtoń, grill, zabawy i trampolina, którą rozstawił i udostępnił pan Jacek Radkowiak. Każdy z rodziców lub opiekunów przygotował coś od siebie do jedzenia, tak że „wyżerka” była przednia.
Z ramienia PZW, całość koordynował kol. Karol Dziemiańczyk, który otworzył festyn, przywitał gości i zaszczepiał ducha wędkarstwa. Poza dziećmi, które na rejs łodzią otrzymali specjalne bilety, z przejażdżki skorzystały także mamy i tatusiowie.
W zawodach rzutowych najlepsza a klasy IIIB okazała się być Ada Iskra. W międzyczasie, chętni rozegrali mecz piłki nożnej. Po kilku godzinach biesiady i zabawy, wszyscy uczestnicy rozeszli się do domów, z ogromna wolą powtórzenia takiej imprezy.
(zobacz zdjęcia)

VII Zawody o Puchar Wójta Gminy Człuchów

Dodano: 15.06.2012
Dzień Dziecka 2012 W tym roku już po raz siódmy z kolei, na jez. Buszewo rozegrano zawody wędkarskie „O Puchar Wójta Gminy Człuchów”. Organizatorem imprezy jest Koło PZW Człuchów, przy wsparciu finansowym Gminy Człuchów. Impreza cieszyła się zawsze duża popularnością i zazwyczaj brakowało na nią wolnych miejsc.
tym roku podobnie, z tym że po raz pierwszy zawody trwały nie 2, a 3 dni. Strat w takiej imprezę wymagał solidnego przygotowania i hartu ducha. Trzy dni ciągłego łowienia, przy zmiennych warunkach pogodowych, w dzień i w nocy , to nie taka łatwa sztuka. Z uwagi na „pojemność” łowiska, liczba zawodników była ograniczona ...
(czytaj dalej)

Wędkarski "Dzień Dziecka" 2012

Dodano: 10.06.2012
Dzień Dziecka 2012 Dnia 2 czerwca 2012r, tradycyjnie jak co roku odbyły sie zawody wędkarskie z okazji „Dnia Dziecka”. Pomimo naprawdę niesprzyjającej pogody, na start o godz. 9.00 stawiło się 35 dzieci i młodzieży. Jak pierwsze do rywalizacji przystąpiły najmłodsze i średnie dzieci w kategoriach wiekowych do lat 9 i 13. Z uwagi na pogodę, dzieci łowiły ryby przez 1 godzinę. W najmłodszej kategorii startowały 11 dzieci, a w kategorii do lat 13 – 8 dzieci. Po godzinie połowu podsumowano wyniki w tych kategoriach ...

(czytaj dalej)

Spławikowe Mistrzostwa Koła 2012

Dodano: 18.05.2012
Szczupak 2012 13 maja br. na jez. Miejskim Małym rozegrano Spławikowe Mistrzostwa Koła PZW w Człuchowie. Zawody rozegrano w dwóch trzygodzinnych turach. Poławiano jak zwykle głównie ukleje, krąpiki i leszczyki, choć padły i liny.

Wyniki: 1m – Krzysztof Duniec 2pkt. sektorowe, 2m – Kazimierz Januszewski 3 pkt. sektorowe, 3m – Mateusz Malecki 3 pkt. sektorowe, 4m – Henryk Frymark 4 pkt. sektorowe, 5m – Edmund Stoltmann 7 pkt. sektorowych, 6m – Paweł Piechowski 8 pkt. sektorowych, 7m – Antoni Siwiak 8 pkt. sektorowych, 8m – Ryszard Lubiński 9 pkt. sektorowych.

Ogółem startowało 18 zawodników. Pogoda w kartkę. W przerwie między turami zawodnicy zjedli obiadek. (zobacz zdjęcia)

Towarzyskie Zawody Spinningowe "Szczupak 2012"

Dodano: 03.05.2012
Szczupak 2012 89 zawodników z różnych zakątków Pomorza i nie tylko, tworzących 45 załóg stanęło na starcie II Spinningowych Zawodów Parami z Łodzi, rozgrywanych na jeziorze Krępsko. Organizatorami zawodów było Koło PZW w Człuchowie, wraz z gospodarzem łowiska spółką JA-WA. O godz. 7.15 sędzia główny zawodów Karol Dziemiańczyk przeprowadził odprawę startową , po czym o 7.30 dał znak do rozpoczęcia zawodów. Już na samym wstępie jedna z załóg ugrzęzła przy pomoście. Niewielka łódka podczas wsiadania do niej przechyliła się, nabrała wody i ... (czytaj dalej)

"Podlodowy Okoń"

Dodano: 29.02.2012
Podlodowy OkońPo Podlodowych Mistrzostwach Koła PZW w Człuchowie, jezioro Rychnowskie było miejscem rozgrywania kolejnych zawodów wędkarskich. 26 lutego odbyły się Towarzyskie Zawody Podlodowe, których celem były okonie. Organizatorem zawodów był Wędkarski Klub Spinningowy „DORADO”, działający przy PZW. Metoda połowu dowolna. Można było użyć błystki podlodowej, mormyszki lub wędki ze spławikiem. Także wybór miejsca na wędkowanie należał do wędkarza.
Zawody otwarto o 9.00. Po krótkiej odprawie zawodnicy weszli na taflę. Mimo kilku dni odwilży i deszczy, grubość pokrywy lodowej wynosiła powyżej 18 cm, a miejscami powyżej 20 cm. Mimo to, wszyscy bez wyjątku wyposażeni byli w sprzęt asekuracyjny: linki, kombinezony wypornościowe, kapoki, szpilki i inne. Było to warunkiem dopuszczenia do zawodów. Sędzia główny Wojtek Jażdżewski wnikliwie się temu przyglądał.
Czas powrotu zawodników przewidziano na 13.15. Po dotarciu do punktu sędziowskiego okazało się, że punktowane ryby tj. okonie powyżej 18 cm zaliczyło 10 spośród 22 zawodników. W tych zawodach należało upolować okonia. Inne ryby były po prostu przyłowem i nie liczyły się w klasyfikacji, choć łapano ich naprawdę sporo.
Po podliczeniu wyników wyłoniono laureatów:
I miejsce Urban Andrzej ze Starogardu Gdańskiego suma punktów 720;
II miejsce Stańczyk Jacek z Mielna suma punktów 380;
III miejsce Szefler Janusz ze Starogardu Gdańskiego suma punktów 360.

Najlepszym człuchowianinem w zawodach okazał się Kazimierz Januszewski z wynikiem 240 pkt, co dało mu 6 miejsce.
Największą rybą zawodów był okoń mierzący 31,7 cm, złowiony przez Jacka Stańczyka. Ogółem złowiono 14 punktowanych okoni, w tym 4 sztuki powyżej 30 cm. Po wręczeniu pucharów, dyplomów i nagród rzeczowych , zawodnicy zjedli grochówkę i rozjechali się do domów. Większość z nich miała do przejechania sporo kilometrów. Z pewnością będą mile wspominać pobyt w Człuchowie i zapowiadają że tu wrócą.
(zobacz zdjęcia)

Podlodowe Mistrzostwa Koła 2012

Dodano: 22.02.2012
Podlodowe Mistrzostwa Koła 2012Zgodnie z zapowiedzią, 19 lutego na jez. Rychnowskim rozegrano Mistrzostwa Koła PZW w Człuchowie w wędkarstwie podlodowym. Na starcie stanęło aż 52 zawodników. Warunki atmosferyczne w miarę dobre, temperatura lekko dodatnia, mżawka.
Po losowaniu stanowisk zawodnicy rozeszli się na swoje miejsca i w pierwszej kolejności wykonali po 3 przeręble. Tyle tylko można było. Następnie nęcenie i o 9.45 start. Przez 2,5 godziny uwaga łowiących skupiała się na swoich wędkach. Można było łowić metodą spławikową lub na mormyszkę, z tym że na jedna wędkę jednocześnie. Wśród przynęt dominowały białe robaczki, pinki i larwy ochotki, choć niektórzy mieli przynęty żywe - sobie tylko znane.
Po sygnale kończącym rywalizację, zespół sędziowski pod wodzą kol. Macieja Wdowczyka rozpoczął ważenie ryb na stanowiskach. Okazało się że każdy zawodnik złowił coś. Zawodnik z ostatniej lokaty miał 817 pkt, czyli gram a z pierwszej lokaty 4440 gram. Zdecydowana większość wędkarzy zeszła z lodu z wynikiem 2-3,5 kg. Wśród poławianych ryb w większości to były plocie. Tylko na 2-3 stanowiskach pojawiły się leszcze.
Klasyfikacja (pierwsza dziesiątka): 1m – Edmund Stoltmann 4440 pkt; 2m – Arek Stolpa 4220 pkt; 3m – Krzysztof Duniec 4120 pkt; 4m – Mateusz Malecki 3970 pkt; 5m – Jan Burchardt 3800 pkt; 6m – Zygmunt Słomiński 3490 pkt; 7m – Jerzy Duniec 3480 pkt; 8m – Kazimierz Januszewski 3380 pkt; 9m – Ryszard Lubińsski 3220 pkt; 10m- Jan Kuczyński 3180 pkt.
Najbardziej zaskakującym wynikiem jest drugie miejsce i tytuł wicemistrza dla Arka Stolpy. To młody wędkarz, wychowanek człuchowskiej szkółki wędkarskiej. To miłe i dobrze rokujące na przyszłe lata. Pokonać pięćdziesięciu seniorów, wytrawnych wędkarzy podlodowych to nie lada sztuka.
Podsumowując, przez 2,5 godziny złowiono 150 kg ryb, tj w przybliżeniu 3000 płoci. Na lód weszło 52 wędkarzy wraz ze sprzętem, tj. Obciążenie lodu wynosiło ponad 6 ton.
Po wręczeniu medali, nagród rzeczowych i dyplomów, wszyscy uczestnicy zaproszeniu zostali na ciepłą grochówkę i kiełbaskę. Zawody należy uznać za niezwykle udane.
(zobacz zdjęcia)

Ruszyła Giełda Wędkarska

Dodano: 29.01.2012
W związku z dużym zainteresowaniem członków naszego Koła uruchomiliśmy Giełdę Wędkarską. Jej celem jest umożliwienie sprzedaży bądź wymiany sprzętu wędkarskiego nowego lub używanego, można również zamieścić ogłoszenie związane ze świadczeniem usług o tematyce wędkarskiej.
Dostęp do giełdy nastąpi po kliknięciu ostatniej pozycji z nazwą "GIEŁDA WĘDKARSKA" w bocznym Menu. W celu dodania ogłoszenia po wejściu na stronę giełdy należy najpierw dokonać rejestracji, po czym otrzymamy na podany przez nas adres e-mail dane potrzebne do zalogowania. Po zalogowaniu możemy dodawać ogłoszenia.
Ze względu na to że, giełda powstała z myślą o nas wędkarzach prosimy zamieszczać tylko ogłoszenia związane z wędkarstwem!

Walne Zebranie Sprawozdawcze Koła PZW Człuchów

Dodano: 27.01.2012
Walne Zebranie Członków PZW Człuchów - 2012201222 stycznia w sali widowiskowej MDK w Człuchowie odbyło się coroczne zebranie wędkarzy zrzeszonych w człuchowskim Kole PZW. Wędkarze przybyli tłumnie. Wszystkie miejsca były zajęte.
Na zebranie przybył Prezes ZO PZW w Słupsku Teodor Rudnik. Obecni byli także samorządowcy w osobach Burmistrza Człuchowa Ryszarda Szybajły i Sekretarza Gminy Człuchów Arkadiusza Kubalewskiego. Zebranie otworzył i prowadził Karol Dziemiańczyk. Przedstawił on sprawozdanie z działalności zarządu za 2011 rok. Podsumowując stwierdził, że był to kolejny rok rozwoju Koła.
(czytaj dalej)

W szeregach naszego Koła mamy 2 ichtiologów

Dodano: 25.11.2011
IchtiolodzyW miesiącu październiku swoje Dyplomy odebrali dwaj nasi koledzy z Koła PZW Człuchów. Karol Dziemiańczyk i Maciej Wdowczyk, którzy w dn. 2 lipca 2011r. obronili swoje prace i uzyskali tytul ichtiloga na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. Obaj zrobili to na ocenę bardzo dobrą.
Kol. Karol Dziemiańczyk napisal pracę pt.:
"Analiza limnologiczna i ichtiologiczna jez. Buszewo" (czytaj)
kol. Maciej Wdowczyk napisał prace pt.:
"Analiza śródleśnego zbiornika wodnego pod kątem prowadzenia gospodarki rybacko-wędkarskiej na przykładzie jeziora Polnickiego" (czytaj).
Promotorem pracy był prof.dr hab. Andrzej Martyniak. UWM to najlepsza uczelnia w Polsce, kształcąca na kierunki Ichtiologia. Gratulujemy serdecznie kolegom, a ich wiedza z pewnością przyda się w naszym Związku.

Rejonowe Zawody Spinningowe

Dodano: 23.10.2011
Rejonowe Zawody Spinningowe 2011Dnia 02.10.2011r. na jeziorze Dymno odbyły się Rejonowe Zawody Spinningowe.Organizatorem zawodów było kolo PZW Koczała. W zawodach wzięło udział 7 czteroosobowych drużyn z Rejonu Człuchowskiego. Pogoda dopisała jak widać w załączonych zdjęciach, jeżeli chodzi o ryby to było gorzej. Padło 5 punktowanych ryb – 2 szczupaki i 3 okonie.
Wyniki zawodów:
Miejsca indywidualne – I m Maroian Kuźniak, II m - Przemysław Ryhanicz, III m Dariusz Kochanowski, IV m Jerzy Duniec;
Drużynowo – I m koło Koczała, II m kolo Czarne, III m koło Człuchów (pierwsza drużyna), IV m koło Człuchów (druga drużyna).
(zobacz zdjęcia)

Jesienne zarybienia

Dodano: 17.10.2011
Jesienne zarybienia 201114 października do naszych wód trafiła kolejna partia zarybień ze środków ZO PZW w Słupsku. Do człuchowskich jezior trafiło prawie 400 kg narybku szczupaka, 400 kg kroczka lina, 400 kg kroczka karpia i kilkadziesiąt kilogramów karasia pospolitego. To poważny „zastrzyk” dla naszych wód. Szczupak zasilił głównie rybostan jez. Rychnowskiego, lin trafił do jez. Rychnowskiego ale i Urzędowego, Miejskiego Dużego i Miejskiego Małego, karp i karaś trafił do jez. Buszewo i Polnickiego. Dziękujemy wszystkim za pomoc w akcji zarybieniowej. Teraz pozostaje nam je chronić a za rok, lub dwa wpuszczone ryby przekroczą już wymiary ochronne.
(zobacz zdjęcia)

Rejonowe Zawody Młodzieży Szkolnej

Dodano: 17.10.2011
Rejonowe Zawody Spławikowe Młodzieży 201124 września na jez. Miejskie Małe w Człuchowie odbyły się już po raz drugi rejonowe zawody młodzieży szkolnej. Rybki poławiano metodą spławikową. Na starcie stanęło 10 drużyn reprezentujących min. Koła w Człuchowie, Debrznie, Koczale i Miastku oraz drużyny reprezentujące szkółki wędkarskie przy szkołach gimnazjalnych i podstawowych. Ryby poławiano w dwóch turach. Wśród zdobyczy dominowały ukleje, krąpie i leszcze.
Po podsumowaniu wyników okazało się, że najlepszą drużyną już po raz drugi została drużyna Koła PZW w Człuchowie w składzie Mateusz Kolter i Kacper Dowksza. Człuchowianie wręcz rozbili rywali łowiąc po ponad 4 kg ryb każdy. Drugie miejsce drużynowo zajęła ekipa z Gimnazjum w Debrznie w składzie Maciej Lisowski i Tomasz Lisowski. Na trzecim miejscu uplasowała se drużyna z Gimnazjum w Miastku w składzie Hubert Kowalewski i Kamil Sztobnicki. W klasyfikacji indywidualnej zwyciężył Kacper Dowksza (PZW Człuchów) przed Mateuszem Kolter (PZW Człuchów) i Kamilem Sztobnickim (Miastko). Wszyscy uczestnicy zawodów otrzymali poczęstunek, pamiątkowe dyplomy i upominki a najlepsi puchary, medale i nagrody rzeczowe. Co ciekawe, anonimowy „kibic” ufundował nagrodę dla zawodnika z najsłabszym wynikiem. Tak więc wszyscy rozjechali się zadowoleni i już zapowiedzieli swój udział w imprezie za rok. Do organizacji imprezy wykorzystano środki pochodzące z Miasta Człuchów i Gminy Człuchów.
(zobacz zdjęcia)

III Zawody Spławikowe z cyklu GP 2011

Dodano: 11.10.2011
18 września na jez. Miejskie Małe odbyły się trzecie a zarazem ostatnie zawody z cyklu Spławikowe GP 2011 Koła PZW w Człuchowie. Po dwóch 2,5 godzinnych turach wyłoniono laureatów:
1m – Jerzy Duniec 4 pkt. sektorowe;
2m – Krzysztof Duniec 5 pkt. sektorowych;
3m – Kazimierz Januszewski 5 pkt. sektorowych (mniejsza waga).

Tym wynikiem Kazimierz Januszewski zapewnił sobie zwycięstwo w całym cyklu Grand Prix. Wręczenie pucharów i podsumowanie na Walnym Zebraniu Członków.

II Ogólnopolskie Zawody Spinningowe

Dodano: 17.09.2011
Największy szczupak zawodów 11 września na jez. Rychnowskim juz po raz drugi rozegrano Ogólnopolskie Zawody Spinningowe Parami z Łodzi. Z roku na rok zawodników przybywa, a co najwazniejsze przybywa i ryb. To przede wszystkim efekt zarybień, ochrony wód, podwyższonych wymiarów ochronnych i brak sieci rybackich. W tym roku na starcie stanęło 74 zawodników tworzących 37 dwuosobowych załóg. Znacząca część zawodników pochodziła z Człuchowa, Czarnego, Przechlewa, Debrzna i Koczały, ale i nie zabrakło przybyszy z odleglych miejscowości. Byli wędkarze ze Słupska, Tychowa, Postomina, Gryfic, Miastka i innych miejscowości ....
(czytaj dalej)

Spinningowe Mistrzostwa Koła

Dodano: 06.09.2011
Spinningowe Mistrzostwa Koła 201128 sierpnia na jez. Rychnowskim odbyły się Spinningowe Mistrzostwa Koła PZW w Czluchowie. W szranki staneło 21 zawodników. Punktowano szczupaki powyżej 50 cm i okonie powyżej 18 cm. Po niespełna 5 godzinnej rywalizacji zaliczono 2 szczupaki i 8 okoni. Wiele szczupaków i okoni złowiono poniżej wymaganego wymiaru. Ostateczne rezultaty przedstawiały sie nastepująco:
I miejsce i tytul Mistrza Koła: Elert Paweł - (szczupak -56,5 cm) 850 pkt. II miejsce i tytuł I Wicemistrza Koła: Turzyński Tomasz: (szczupak - 54,5 cm) 750pkt, III miejsce i tytuł II Wicemistrza Koła: Stoltmann Edmund - Okoń 2 szt. - 240 pkt, IV Duniec Krzysztof - okoń - 160 pkt, IV Lubinski Ryszard - okoń - 160 pkt, VI Winiarski Andrzej - okoń - 130 pk,t VII Świton Andrzej - okoń - 120 pkt, VIII Kuczyński Zygmunt - okoń 120 pkt, IX Duniec Jerzy - okoń - 110 pkt.
Pozostali nie złowili ryby punktowanej. Na uwagę zasługuje fakt, że pierwsza trójka zawodów to praktycznie nowe osoby, które zdetronizowały panujących od kilku lat mistrzów.

Towarzyskie Zawody Karpiowe - jez. Wandzinskie

Dodano: 28.08.2011
Zawody Karpiowe - jez. Wandzińskie 2011W dniach 19-21 sierpnia 2011r. nad jeziorem Wandzińskim miało miejsce spotkanie miłośników karpiarstwa o charakterze Towarzyskich Zawodów Karpiowych zorganizowanych przez Człuchowski Klub Karpiowy przy PZW w Człuchowie. W szranki stanęło 12 drużyn, każda składająca się z dwóch zawodników. Impreza ściągnęła wielu wyśmienitych łowców, którzy z pozytywnym nastawieniem gotowi byli do holu dużych karpi pływających w "Wandzinku". O godzinie 16.00 wszystkie załogi meldują się na zbiórce przy zatoce jeziora od strony "Drzymałówki"....
(czytaj artykuł)

Towarzyskie Zawody o Puchar Wójta Gminy Człuchów

Dodano: 01.08.2011
Buszewo 2011W ostatni lipcowy weekend na jez. Buszewo odbyły się szóste z kolei nocne zawody wędkarskie o „Puchar Wójta Gminy Człuchów” i jak zwykle cieszyły się dużym zainteresowaniem.
Rozpoczęto o godzinie 18.00 w sobotę. Na starcie stanęło 17 zawodników z Koła PZW w Człuchowie (liczba zawodników ograniczona pojemnością łowiska). Zawodnicy przystąpili do połowu z bojowym nastawieniem. Na tym jeziorze regularnie poławiane są liny i karpie. Systematycznie jest zarybiane. Niestety, jak to na zawodach bywa „ryby o tym nie wiedzą”. Do zakończenia I tury tj godz. 01.30 tylko dwóch wędkarzy złowiło punktowane ryby (punktowano amury pow. 40 cm, karpie pow, 35 cm, liny pow. 30 cm i karasie pow. 20 cm). Po godzinnej przerwie aż do zakończenia zawodów tj godz. 10.30 sytuacja nie uległa już zmianie. O godz. 08.15 przed możliwością rozstrzygnięcia zawodów na swoja korzyść stanął kol. Karol Dziemiańczyk, zacinając kilkukilogramowego karpia. Po kilkuminutowym holu w trudnych warunkach (przez grążele) karp uwolnił się z haczyka.
Tak chimeryczne brania ryb spowodowane mogły być naglą zmiana ciśnienia, temperatury i ogólnie pogody. Ryby to bardzo czuły barometr. Każda zmiana, szczególnie radykalna negatywnie wpływa na żerowanie ryb.

Ostatecznie zwyciężył kol. Roman Szyler łowiąc lina o masie 940g. Drugi był kol. Janusz Dziemiańczyk z 350 gramowym karasiem pospolitym.
Nagrody ufundował Wójt Gminy Człuchów. Wszyscy zawodnicy otrzymali ciepły posiłek i pamiątkowe koszulki. Do zobaczenia za rok.

II Zawody Spławikowe z cyklu GP 2011

Dodano: 24.07.2011
II Zawody Spławikowe_GP 201117 lipca 2011 na jez. Miejskie Małe rozegrano II Zawody Spławikowe z cyklu GP. W zawodach wzięło udział 17 zawodników. Pogoda dopisała (nie padało) i nie miała ona wpływu na poławiane gatunki w których głównie dominowały ukleje i krąpie. W przerwie po 2,5 godzinnej turze zawodnicy dzielili się wrażeniami konsumując kiełbaskę z grilla. Zawody przebiegały w sympatycznej atmosferze. W czasie 5 godzin zawodnicy złowili 95kg ryb.
Wyniki zawodów:
1m – Malecki Mateusz, 2m – Januszewski Kazimierz, 3m Lubiński Ryszard, 4m – Stoltmann Edmund, 5m – Duniec Krzysztof, 6m – Kuczyński Jan, 7m – Mielnik Palo, 8m – Kuczyński Tadeusz, 9m – Duniec Jerzy, 10m – Jóźwikowski Michał, 11m – Kochanowski Dariusz, 12m – Stoltmann Andrzej, 13m – Szymanski Artur, 14m – Drobiński Zenon, 15m – Nitz Jan.
W/w zawodnicy przechodzą bez eliminacji do następnej tury GP. Zawody sędziowali kol. Maciej Wdowczyk i Mirosław Pryba. Sponsorem nagród jest Burmistrz miasta Człuchów.
(zobacz zdjęcia)

Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Dodano: 17.07.2011
Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 27 czerwca 2011 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie połowu ryb oraz warunków chowu, hodowli i połowu innych organizmów żyjących w wodzie, powierzchnia podrywki wynosi nie więcej niż 1 m x 1 m, a wielkość oczek nie może być mniejsza niż 5 mm.

Towarzyskie Zawody Pickerowe "Drgająca Szczytówka"

Dodano: 17.07.2011
Dnia 03 lipca na jez. Rychnowskim  rozegrano kolejne już zawody wędkarskie "Picker - drgająca szczytówka". Pomysłodawcą i całkowitym sponsorem tej imprezy jest sklep wędkarski Kazimierza Januszewskiego. Zawody rozegrano w dwóch dwugodzinnych turach. Pomimo zmieniających się warunkach pogodowych i słabych „brań” humor zawodnikom dopisał. Po podsumowano wyników i wyłoniono laureatów:
1 miejsce – Krzysztof Duniec - 5 pkt.
2 miejsce – Kazimierz Januszewski - 9 pkt.
3 miejsce – Mateusz Malecki - 10 pkt.

Dziękujemy sponsorom, sędziom i zawodnikom.

Sukces naszych karpiarzy

Dodano: 05.07.2011
Zawody Karpiowe Bobolice 2011W dniach 23-26 czerwca 2011r. członkowie Człuchowskiego Klubu Karpiowego - Dariusz Kęsik i Tomasz Kowcun zajęli II miejsce w Zawodach Karpiowych o Puchar www.sklep-karpiowy.pl Bobolice 2011.
W zawodach startowało 17 drużyn z całej Polski m.in. z Bydgoszczy, Warszawy, Siedlec, Słupska, Koszalina, Białogardu, Wałcza.
Nasi koledzy po ciężkiej, trwającej 4 dni walce ukończyli zawody łowiąc 29 karpi o łącznej wadze 135,91kg.
Serdecznie im gratulujemy i zapraszamy do przeczytania artykułu z przebiegu zawodów umieszczonego w zakładce Klubu Karpiowego.
(czytaj artykuł)

Międzyszkolne Zawody Spławikowe

Dodano: 23.06.2011
Wędkarski Świat Dziecka17 czerwca 2011 na jez. Miejskie Małe rozegrano Miedzy szkolne Zawody Spławikowe z cyklu „Wędkarski świat dziecka”. W zawodach wzięło udział 16 uczniów szkół gimnazjalnych z Polnicy, Barkowa i Człuchowa. Pogoda dopisała (nie padało) i nie miała wpływu na poławiane gatunki, w których dominowały leszcze, krąpie i ukleje.
Wyniki zawodów:
1m – Muciek Marcin – szkoła Barkowo, 2m – Wórkowski Łukasz - szkoła Polnica, 3m - Stanisławska Monika - szkoła Polnica , 4m – Sabatowski Krystian - szkoła Barkowo, 5m – Wróblewska Michalina - szkoła Polnica, 6m – Wórkowski Przemysław - szkoła Polnica. Zawody przebiegały w sympatycznej atmosferze. W czasie 1,5 godzin zawodnicy złowili 24kg ryb. Na zakończenie był wspólny grill, podczas którego można było podzielić się wrażeniami z zawodów.
(zobacz zdjęcia)

I Zawody Spławikowe z cyklu Grand Prix 2011

Dodano: 15.06.2011
I Zawodt Spławikowe GP 2011 6 czerwca 2011 na jez. Miejskie Małe rozegrano I Zawody Spławikowe z cyklu Spławikowe GP 2011 Koła w PZW w Człuchowie. W zawodach wzięło udział 25 zawodników. Zawody rozegrano w systemie dwuturowym, jednosektorowym. Każda tura po 2,5 godziny. Pogoda dopisała aż nadto, była upalna i miała wpływ na poławiane gatunki. W obu turach dominowały leszcze, krąpie i ukleje. Trafiały się też liny.
Ostateczne wyniki:
1m - Kazimierz Januszewski, 2m - Jan Kuczyński, 3m - Marek Myszka, 4m - Krzysztof Duniec, 5m – Poblo Mielnik, 6m – Edmund Stoltmann , 7m – Mateusz Malecki, 8m – Wiesław Szczepański, 9m - Jerzy Duniec, 10m – Dariusz Kochanowski, 11m - Karol Dziemiańczyk, 12m - Ryszard Lubiński, 13m - Andrzej Świtoń, 14m Dariusz Stolpa, 15m – Robert Kalikowski.
(pierwsza 15, dopuszczona do kolejnych zawodów 17 lipca bez eliminacji).
Zawody przebiegały w sympatycznej atmosferze. W czasie 5 godzin zawodnicy złowili 155kg ryb, które po zważeniu wróciły do wody. Na zakończenie był wspólny grill, podczas którego można było podzielić się wrażeniami z zawodów.
Zawody sędziowali: kol. Lewandowski Marian i Wdowczyk Maciej.
(zobacz zdjęcia)

Wędkarski Dzień Dziecka 2011

Dodano: 02.06.2011
Sprzątanie jez. Rychnowskiego Już tradycyjną pozycją w kalendarzu imprez wędkarskich Koła PZW w Człuchowie sa zawody z okazji „Dnia Dziecka”. W tym roku rozegrano je 28 maja na jez. Miejskim Małym. Dzieci rywalizowały w dyscyplinie spławikowej w trzech kategoriach wiekowych: do lat 9, do lat 13 i do lat 17. W zależności od kategorii wiekowej rybki łowiono odpowiedni 60, 90 i 120 minut. Pogoda , zawodnicy i ryby dopisały. Łowiono głownie ukleje i krąpie. Zdarzały się płocie, wzdręgi, leszcze a nawet lin. ...
(czytaj dalej)

Ruszyła Szkółka Wędkarska

Dodano: 22.05.2011
Sprzątanie jez. Rychnowskiego W dniu 25.05.2011r. odbyły się 1 zajęcia szkółki wędkarskiej przy Gimnazjum Gminnym Rychnowy Szkoła Barkowo. Miejscem zajęć była przystań wędkarska PZW Człuchów nad jez. Łazienkowskim. W zajęciach wzięło udział 12 uczniów, gdzie instruktorzy Marek Myszka, Jan Kuczuński i Krzysztof Duniec przeprowadzili pokaz praktyczny, który obejmował: budowę zestawu do metody spławikowej, przygotowanie łowiska, przygotowanie zanętyoraz techniki połowu ryb metodą spławikową.
(zobacz zdjęcia)

Zarybiamy nasze wody

Dodano: 22.05.2011
Zarybienia 2011 Od kwietnia zaczęła się intensywne zarybianie naszych wód. Dokonano zarybienia linem w ilości około 1 tony. W maju do wód jezior człuchowskich trafiło 70 tys. szt. narybku szczupaka i kilkadziesiąt kilogramów węgorza w wielkości od 10-20cm. W bieżącym miesiącu planowane jest jeszcze wpuszczenie narybku sieji do jez. Rychnowskiego. W okresie zarybieniowym szczególnym zaangażowaniem wykazali się członkowie SSR - K. Duniec, Ł. Szeremeta, M. Myszka, J. Kuczyński za co im serdecznie dziękujemy.
(zobacz zdjęcia)

Młodzież sprząta nasze jeziora

Dodano: 22.05.2011
Sprzątanie jez. Rychnowskiego W dniu 19 kwietnia 2011r. odbyło się sprzątanie brzegów jez. Rychnowskego. W sprzątaniu udział wzięła młodzież z Gimnazjum Gminnego z Rychnów, szkoła Polnica. Łącznie w akcji uczestniczyło około 70 osób. Po zakończeniu prac porządkowych odbył się poczęstunek w postaci grilla i napoji chłodzących. Pogoda dopisała. W sumie zebrano kilkadziesiąt worków smieci, które nie zmieściły się do dużego kontenera. Podziękowanie dla Wójta Gminy za pomoc w odebraniu zebranych śmieci.
(zobacz zdjęcia)

Przekazanie trąbki

Dodano: 03.05.2011
Przekazanie trąbki10 czerwca, w siedzibie Kola PZW w Człuchowie nastapiło symbloliczne przekazanie pięćdziesięcioletniej trąbki, ktora otwierała wiekszość zawodów koła. Prezes Koła Karol Dziemiańczyk z powodów zawodowych złożył na ręce zarządu rezygnację z funkcji, proponując jednoczesnie wiceprezesa Marka Myszkę na swoje miejsce. Zarząd przyjał rezygnację i zatwierdził powierzenie obowiązków prezsa przez Marka Myszkę, do czasów najbliższego Walnego Zebrania Członków Koła, w grudniu 2011.(czytaj list)

Towarzyskie Zawody Spinningowe "Szczupak 2011"

Dodano: 03.05.2011
Szczupak 2011 1 maja na jez. Krępsko rozegrano Towarzyskie Zawody Spinningowe Parami z Łodzi „Szczupak 2011”. Było to za razem otwarcie sezonu szczupakowego, gdyż 1 maja skończył się okres ochronny na ten gatunek. Organizatorem zawodów było Koło PZW w Człuchowie. Współorganizatorem imprezy był gospodarz łowiska Gospodarstwo Rybackie „JA-WA”.
Na starcie stanęło 64 zawodników, głównie z powiatu człuchowskiego, ale i były załogi ze Starogardu Gdańskiego, Chojnic, Krakowa, Bytowa, Torunia i innych miejscowości. Ryby łowiono przez 5 godzin. Po tym czasie wyłoniono laureatów. (czytaj dalej)...

Zarybiamy Nasze wody

Dodano: 22.04.2011
Zarybienia 2011 W ostatnim okresie Nasze wody zoasilone zostały sporą dawką zarybieniową. Do wód jez. Rychnowskiego trafiło kilkaset tysięcy malutkiej sielawy. Kilka dni później zespół jezior człuchowskich otrzymał potężną dawkę zarybieniową lina. Do 4 jezior trafiło 1000 kg materialu zarybieniowego w proporci jez. Rychnowskie 450 kg, jez. Urzędowe 250 kg, jez. Miejskie Małe 200 kg i jez. Miejskie Duże 100 kg. Ponadto do jez. Buszewo i Polnickiego trafiło 330 kg karpia. Sielawa, lin i 80 kg karpia to materiał zarybieniowy pochodzący z Okręgu. Wkrótce kolejne zarybienia. Jeszcze trochę i będzie widać niewymierne efekty. Pilnujmy zatem naszych wód przed kłusownictwem i nieuczciwymi wędkarzami.
(zobacz zdjęcia)

Koło w Człuchowie znowu Mistrzem

Dodano: 22.04.2011
16 kwietnia podczas posiedzenia ZO PZW w Słupsku z udziałem Prezesów Kół, dokonano podsumowania rywalizacji za 2010 rok. W kategorii powyżej 100 członków (waga ciężka) wygrało Nasze Koło. Dziekuję wszystkim dzialaczom i wędkarzom za wkład w ten Nasz wspólny sukces. W imieniu Koła puchar z rąk Prezesa Rudnika odebrał Wiceprezes Marek Myszka.
Bardzo dobrze wypadli także koledzy z Debrzna zajmując w tej samej kategorii 2 miejsce. Gratulujemy naszym sąsiadom.
Przypomnijmy tylo, że Nasze Koło jest w rywalizacji Kół nieprzerwanie na podium od 2005 roku.
Z wędkarskim pozdrowieniem
Prezes
(zobacz protokół)

Towarzyskie zawody spinningowe "Pstrąg 2011"

Dodano: 05.04.2011
Pstrąg 2011 Zgodnie z tradycją i harmonogramem, 3 kwietnia rozegrano na rz. Czernica Towarzyskie Zawody Spinningowe "Pstrąg 2011". Startowało 22 zawodników zrzeszonych w naszym Kole. Pogoda była po prostu super. Z rybami juz róznie, w każdym razie nie najgorzej. Po 5 godzinnej rywalizacji zwycięzcą okazał się kol. Karol Partyka łowiąc 2 potokowce - 38 i 33 cm. 2 miejsce zajął kol. Michał Biesiada z jednym 31 cm potokowcem na koncie. Poza tym złowiono kilka niewymiarów. Po zawodach wspólne ognisko i pieczenie kiełbasek. Dziekujemy kol. Andzrzejkowi Zelewskiemu z Koła w Czarnem za pomoc logistyczną. Do zobaczenia nad Czernicą za rok. Zawody sędziował Wiceprezes  Marek Myszka.

Szkłóka wędkarska w Gimnazjum nr 1 w Człuchowie

Dodano: 27.02.2011
Szkółka Wędkarska W czwartek 17 lutego br. w Gimnazjum nr 1 w Człuchowie prezes Karol Dziemiańczyk i wiceprezes Marek Myszka dokonali otwarcia szkółki wędkarskiej. To już czwarta szkółka prowadzona przez nasze Koło. Opiekunem szkółki jest nauczyciel pan Zdzisław Kaczkowski. W prowadzeniu zajęć pomogać będą nasi instruktorzy. Na razie w szkólce jest 11 uczniów, ale z pewnością adeptów przybędzie. Życzymy powodzenia.


Podlodowe Mistrzostwa Koła 2011

Dodano: 09.02.2011
K_DuniecPodlodowe Mistrzostwa Koła PZW w Człchowie, otworzyły sportową rywalizację wękarzy w 2011 roku. Dnia 6 lutego na jez. Rychnowskim o tytuł "Zimowego Mistrza" rywalizowało 38 wękarzy zrzeszonych w Kole PZW Człuchów. Mimo, iż wcześniejsze dni nie napawały optymizmem jeżli chodzi o pogodę to poranek 6 lutego był miłym zaskoczeniem. Około 10 stopni ciepła, umiarkowany wiatr i słoneczko spowodowały, że 3 godzinny połów ryb był niezwykle przyjemny. Grubość pokrywy lodowej wynoszącej średnio 19cm gwarantował bezpieczeństwo.
Jak i pogoda, tak i ryba dopisała. Wszyscy uczestnicy zawodów "zaliczyli" jakieś punkty, a w czołówce było naprawdę ciasno. Poławiano głównie płocie, choć sporadycznie udało się złowić okonka, a nawet miętusa. Dopuszczona była metoda spławikowa i mormyszka.  Po 3 godzinach wyłoniono czołówkę:
1m - Zygmunt Słomiński 3760 pkt (ubiegłoroczny mistrz), 2m- Krzysztof Duniec 3760 pkt, 3m - Leszek Horobiowski 3500 pkt, 4m - Edmund Stoltmann 3460 pkt, 5m - Dariusz Kochanowski 3460 pkt, 6m - Roman Szyler 3410 pkt, 7m - Jacek Lubiński 3360 pkt, 8m - Styczeń Henryk 3240 pkt, 9m - Kuczyński Zygmunt 3140 pkt, 10m - Kazimierz Januszewski 3100 pkt, 11m - Ryszard Cichocki 2990 pkt, 12m - Ryszard Lubiński 2900 pkt, 13m - Andrzej Stoltmann 2750 pkt, 14m - Henryk Wdowczyk 2740 pkt, 14m - Krzysztof Lisowski 2740 pkt.
Najlepsi otrzymali dyplomy, medale i nagrody rzeczowe.  Łącznie złwiono około 100kg ryb. Po zawodach wszyscy skorzystali z zaproszenia na grochówkę z kiełbaską
Kolejną wędkarską imprezą będą marcowe zawody spinningowe "Pstrąg 2011" na rzece Czernica. Już dziś zapraszamy.
(zobacz zdjęcia)

Informacja o nowych przepisach

Dodano: 02.01.2011
Już wkrótce początek nowego sezonu wędkarskiego. Oprócz warunków atmosferycznych warto również prześledzić zmiany jakich dokonano w polskim prawie w związku z wejściem w życie z dniem 27.11.2010 roku, Ustawy o Rybactwie Śródlądowym. Zanim zgłębimy wszystkie szczegóły, pamiętajmy, że w trakcie wędkowania obowiązkowo należy posiadać ...
(czytaj dalej)

Walka z przyduchą

Dodano: 30.12.2010
walka z przyduchą Z prawdziwa przyduchą mieliśmy do czynienia w ubiegłym roku. W tym sytuacja wyglądać może podobnie, dlatego też już zaczynamy pewne przedsięwzięcia, aby „dmuchać na zimne”. W związku z tym rozpoczęliśmy napowietrzanie wody na jez. Buszewo za pomocą motopompy. Następną akcję związaną z odśnieżaniem tafli jeziora oraz z napowietrzaniem wody planujemy dnia 02.01.2011 (niedziela). Wszystkich chętnych prosimy o zabranie łopat i przybycie na godz. 12.00 nad jez. Buszewo. Za wszelką pomoc z góry dziękujemy.
Poniżej przedstawiamy kilka istotnych informacji o skutecznej walce z tym bardzo groźnym zjawiskiem...
(czytaj dalej)

Posiedzenie Rady Rejonu Człuchowskiego PZW

Dodano: 13.11.2010
Rada Rejonu PZW Człuchów10 listopada w Konarzynach odbyło się posiedzenie Rady Rejonu Człuchowskiego PZW, pod przewodnictwem naszego Prezesa kol. Karola Dziemiańczyka. Na spotkanie przybyli prezesi kół wraz ze swoimi współpracownikami. Z ramienia ZO PZW w Słupsku przybyli kol. Teodor Rudnik – Prezes ZO, kol. Marek Sokołowski – wiceprezes ZO, kol. Maciej Klonowski – przewodniczący OKR i nasz wieloletni przyjaciel, członek honorowy PZW kol. Marian Kandziak. Gościliśmy także panów Waldemara Grejmana i Jana Nastrzak – nowych dzierżawców obwodu rybackiego Szczytno ...
(czytaj dalej)

IIII Zawody Spinningowe - zakończenie rywalizacji

Dodano: 11.10.2010
Zwycięzca - GP Spinning 2010 Zawody Spinningowe na jez. Rychnowskim w dniu 10 października, zakończyły rywalizację spinningistów Koła PZW w Człuchowie. Ogółem w Spinningowym GP 2010 udział wzięło 61 zawodników. Podczas 15 godzin (3 zawody, po 5 godzin każde) łowienia ryb złowili oni 83 okonie i 2 szczupaki. Największą rybą całego cyklu GP był ponad 70cm szczupak złowiony przez kol. Bartosza Smoleń. Największy okoń złowiony został przez kol. Franciszka Wnuk-Lipińskiego i mierzył sobie 37cm.

Pierwsze zawody odbyły się 9 maja br. Pomimo szczerych chęci zaledwie dwóch zawodników złowiło punktowane ryby. Zawody wygrał kol. Darek Kochanowski przez Ryszardem Lubińskim. Pozostali bez punktów. Drugie zawody były dużo bardziej rybne. Odbyły się 29 sierpnia. „Padło” niespełna 70 wymiarowych, tj pow. 18 cm okoni. Zawody wygrał kol. Tadeusz Kuczyński przed Franciszkiem Wnuk-Lipińskim. Trzeci był Karol Partyka. W niedzielnych zawodach 10 października rozstrzygnęła się ostateczna klasyfikacja. Zawody wygrał kol. Bartosz Smoleń, drugi był Paweł Elert a trzeci Jerzy Duniec. W tych zawodach złowiono dwa poważne szczupaki i kilka okoni. Wszystkie zawody rozegrano na jez. Rychnowskim.

W całości Spinningowego GP 2010 ostateczna klasyfikacja wygląda następująco:
1m - Dariusz Kochanowski; 2m - Ryszard Lubiński; 3m - Karol Partyka; 4m- Jerzy Duniec; 5m- Marek Myszka; 6m- Tadeusz Kuczyński.

Uroczyste podsumowanie w grudniu, na Walnym Zebraniu Członków Koła. Dziękujemy sponsorom tj. Burmistrzowi Człuchowa Panu Ryszardowi Szybajło, Kazimierzowi Januszewskiemu i Darkowi Mielewczykowi. Za gościnę dziękujemy Yacht Clubowi „VIKING”. Dziękujemy sędziom i wszystkim, którzy w jakiś sposób pomogli w organizacji zawodów.


Rejonowe Zawody Młodzieży 2010

Dodano: 11.10.2010
rEJONOWE zAWODY MŁODZIEŻY 201002 raździernika na jez. Miejskie Małe odbyły się Rejonowe Zawody Młodzieży.

W klasyfikacji indywidualnej zwyciężyli:
1m - Mateusz Kolter, 2m - Arkadiusz Stolpa, 3m - Pablo Mielnik.

W klasyfikacji drużynowej I miejsce zajęła drużyna z Koła PZW Człuchów.
Laureaci zawodów otrzymali pamiątkowe puchary, dyplomy i dorbne upominki. Dla wszystkich były słodycze i akcesoria wędkarskie.
(zobacz zdjęcia)

Ogólnopolskie Zawody Spinningowe

Dodano: 28 wrzesień 2010
Ogólnopolskie Zawody Spinningowe 2010 W niedzielę, 26 września na jeziorze Rychnowskim w Człuchowie odbyły się Ogólnopolskie Zawody Spinningowe Parami z Łodzi „O Puchar Samorządowców”. To pierwsza tej rangi impreza wędkarska w Człuchowie. Organizatorem zawodów było Koło PZW w Człuchowie. W ten sposób uczciliśmy 60 rocznicę powstania naszego Koła i promowaliśmy nasze nowe wody.
Na starcie stanęło 68 zawodników, tworzących 34 załogi. Wśród uczestników byli poza wędkarzami z Człuchowa, załogi z Bornego Sulinowa, Debrzna, Czarnego, Przechlewa, Koczały, Gryfic, Poznania, Słupska, Barwic i innych miejscowości...
(czytaj dalej)

Zakończenie spławikowej rywalizacji

Dodano: 13 wrzesień 2010
Spławik GP 2010 12 września na jez. Miejskie Małe odbyły się trzecie - ostatnie juz zawody spławikowe z cyklu Spławikowe Grand Prix Kola PZW w Człuchowie o tytuł Mistrza.  Poprzednie zawody odbyły się 6 czerwca i 18 lipca.
Każde z zawodów odbywały się w dwóch 2,5 godzinnych turach, łącznie 15 godzin wędkowania. Nie było tu w ogóle mowy o zajęciu dobrego miejsca w sposób przypadkowy. Rywalizacja była zacięta a poziom umiejętności zawodników bardzo wysoki...
(czytaj dalej)

Pożegnanie Lata z Wędką

Dodano: 13 wrzesień 2010
POżegnanie Lata 2010 Zgodnie z zapowiedzią w dniu 11 września na jez. Miejskie Małe odbyły się zawody dla dzieci i młodzieży pod hasłem "Pożegnanie Lata z Wędką". Zawody organizowało nasze Koło przy współpracy z Miejską Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.
Zawodnicy startowali w kategoriach wiekowych do lat 9, do lat 13 i do lat 17, łowiąc ryby odpowiedni przez 1 godzinę, 1,5 godziny i 2 godziny.

Wyniki w poszczególnych kategorich:
do lat 9: 1m - Jan Stoltmann 2960 pkt., 2m - Wojciech Dziemiańczyk 2090 pkt., 3m - Natalia Teteruk 1910 pkt.
do lat 13: 1m - Mateusz Kolter 2860 pkt,. 2m - Piotr Krause 2020 pkt., 3m - Marcin Jarosz 1570 pkt.,
do lat 17: 1m - Pablo Mielnik 3120 pkt., 2m - Arek Stolpa 2500 pkt., 3m - Karol Sielewicz 2200pkt.
Wśród poławianych ryb zdecydowanie dominowała ukleja.
Laureaci zawodów otrzymali pamiątkowe puchary, dyplomy i dorbne upominki. Dla wszystkich były słodycze i akcesoria wędkarskie.
(zobacz zdjęcia)

II Zawody Spinningowe - GP 2010

Dodano: 03 wrzesień 2010
Spinning 2010 29 sierpnia na jez. Rychnowskim odbyły się II Zawody Spinningowe z cyklu Grand Prix 2010. Mimo dość niepewnej pogody na starcie stawilo się 17 zawodników.  Po 5 godzinach połowu, można było z całą pewnością ogłosić zawody za niezwykle udane. Jedynie 2 zawodników nie złowiło punktowanych ryb. Nie złowiono żadnego szczupaka, ale za to okoni tyle, że już dawno nie pamiętamy tak udanych zawodów. Złowiono 69 punktowanych okoni, z czego największego 37 cm złowil kolega Franciszek Lipiński. Wiekszość ryb mieścila się w przedziale 21 - 23 cm. To naprawde dobry wynik. Dobrze to rokuje, przed zbliżajacymi sie zawodami ogólnopolskimi. Wystarczył rok bez sieci rybackich i wzmożona ochrona ryb, a wyniki mówią same za siebie.
Ostatecznie zwyciężył kol. Tadeusz Kuczyński, przed Franciszkiem Lipińskim i Karolem Partyka. W calym cyklu GP prowadzi kol. Dariusz Kochanowski, przed Ryszardem Lubińskim i Karolem Paryką.
(zobacz zdjęcia)

Zawody Karpiowe - Pijawka 2010

Dodano: 31 lipiec 2010
Pijawka 2010 23/25 lipca 2010 na jez. Pijawkarozegrano pierwsze w historii zawody karpiowe parami, których głównym organizatorem był Karp Klub Człuchów, działający przy naszym Kole.
Na starcie stanęło 7 drużyn - 6 drużyn człuchowskich i jedna z Przechlewa. Zawody rozgrywano w sposób maksymalnie zbliżony do głównych imprez karpiowych w Polsce. Obowiązywała zasadna "Złów i wypuść". Punktowane karpie (pow. 40 cm) natychmiast po zważeniu trafiały do wody. Obowiązywała wyłącznie metoda włosowa. ...
(czytaj dalej)

II Zawody z cyklu "Spławikowe GP 2010"

Dodano: 31 lipiec 2010
spławik II 18 lipca, przy radykalnej zmianie pogody, rozegrano II zawody z cyklu Spławikowe GP 2010.  Startowało 21 zawodników.  Po pierwszej turze bezapelacyjnie najlepszy okazał się kol. Jurek Duniec, który złowił w 2,5 godz. ryby o masie 8630 g - głównie krąpie. W drugiej turze nie poszło mu juz tak dobrze. zajął w sektorze 6 miejsce i uplasował się ostatecznie na trzeciej pozycji. Wygrał Krzysztof Duniec przed Janem Kuczyńskim. Zatem pierwsza 15 wygląda następująco:
1m. Krzysztof Duniec, 2m. Jan Kuczyński, 3m. Jerzy Duniec, 4. Andrzej Świtoń, 5. Jan Nitz, 6. Kazimierz Januszewski, 7. Winicjusz Białek, 8. Zenon Jasiak, 9. Ryszard Lubiński, 10. Edmund Stoltmann, 11. Andrzej Stoltmann, 12. Teresa Jasiak, 13. Karol Dziemiańczyk. 14. Dariusz Stolpa, 15. Tadeusz Kuczyński.  Te miejsca gwarantują udział w kolejnych zawodach bez eliminacji.
Po dwóch zawodach w klasyfikacji łącznej GP prowadzi kol, Andrzej Świtoń z 6 pkt, przed kol. Krzysztofem Duńcem z 7 pkt i kol. Janem Nitz z 9 pkt ujemnymi. O wszystkim zadecydują ostatnie zawody. Do zobaczenia nad wodą.
Karol Dziemiańczyk

V Zawody Wędk."O Puchar Wójta Gminy Człuchów"

Dodano: 05 lipiec 2010
Buszewo 2010 W dniach 3-4 lipca, na jez. Buszewo Koło PZW w Człuchowie przeprowadziło piąte już z kolei nocne zawody wędkarskie "O Puchar Wójta Gminy Człuchów". Jak co roku, cieszyły Sie one olbrzymim zainteresowaniem wędkarzy. W tym roku dziewki kilku nowym stanowiskom, możliwy był start  aż 19 zawodników.
Zawody rozpoczęły się w sobotę o godz. 19.00. Ryba jak zwykle na zawodach bywa, za nic sobie miała pięknie podane i prezentowane przynęty. Nikt podczas pierwszej części zawodów trwających do godz. 0.30 nie złowił punktowanej ryby ...
(czytaj dalej)

Uwaga bakteria

Dodano: 27 czerwiec 2010
Picker 2010 W naszych wodach pojawiły sie u ryb z "dziwnym" obrzekiem na skórze, szczególnie u szczupaków. Zasiegnelismy opinii ichtiologa. Według niego mamy do czynienia z  przypadkiem pomoru szczupaków, zakażenia bakteryjnego wywołanego przez Aeromonas, Pseudomonas lub Vibrio. Najczęściej występuje wiosną tuż po tarle. W tym roku pojawiło sie na wielu wodach - to być oże skutek długiej zimy. Leczenie w warunkach naturalnych nie wchodzi w grę (antybiotyki). Jeżeli dużo jest zakażonych ryb to zdecydowanie lepiej jest je usuwać i niszczyć poza wodą. Chore ryby "sieją" bakterie do wody. O tej porze roku musi istnieć jakiś dodatkowy czynnik osłabiający ich odporność - gwałtowne zmiany temperatury, niektóre zanieczyszczenie itp. Te bakterie wywoływać mogą również objawy u innych gatunków niż szczupak. W tej sytuacji proszimy o nie wypuszczanie złowinych chorych ryb wszelkich gatunków z powrotem do wody.

Towarzyskie Zawody Pickerowe "Drgająca Szczytówka"

Dodano: 24 czerwiec 2010
Picker 2010 Zgodnie z planem - 20 czerwca na jez. Rychnowskim  rozegrano kolejne już zawody wędkarskie "Picker - drgająca szczytówka". Pomysłowadwcą i całkowitym sponsorem tej imprezy jest sklep wędkarski Kazimierza Januszewskiego.
Po 3 godzinach w wodzie podsumowano wyniki i wyłoniono laureatów:
1 miejsce - Jan Kuczyński - 1550 pkt;
2 miejsce - Ryszard Lubiński - 1400 pkt.
3 miejsce - Andrzej Świton - 1330 pkt.

Dziekujemy sponsorom, sędziom i zawodnikom. (zobacz zdjęcia)

Zmiana przepisów o ochronie węgorza

Dodano: 19 czerwiec 2010
Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, 11 czerwca 2010 wydał rozporządzenie zmieniajace dotychczas obowiązujace. Jesteśmy zobowiązani do jego przestrzegania!

Dziennik Ustaw Nr 104 Poz. 654.
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI
z dnia 11 czerwca 2010 r.

zmieniające rozporządzenie w sprawie połowu ryb oraz warunków chowu, hodowli i połowu innych organizmów żyjących w wodzie.

Na podstawie art. 2 ust. 2 i art. 21 ustawy z dnia 18 kwietnia 1985 r. o rybactwie śródlądowym (Dz. U. z 2009 r. Nr 189, poz. 1471) zarządza się, co następuje:
§ 1. W rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 12 listopada 2001 r. w sprawie połowu ryb oraz warunków chowu, hodowli i połowu innych organizmów żyjących w wodzie (Dz. U. Nr 138, poz. 1559, z 2003 r. Nr 17, poz. 160 oraz z 2009 r. Nr 94, poz. 780) wprowadza się następujące zmiany:
1) w § 2 po ust. 2 dodaje się ust. 2a w brzmieniu:
"2a. Amatorski połów ryb wędką uprawia się z zachowaniem dobowego limitu połowu węgorza - do 2 sztuk.";
2) w § 6 pkt 25 otrzymuje brzmienie:
"25) węgorza (Anguilla anguilla L.) 50 cm,";
3) w § 7:
a) w ust. 1 po pkt 15 dodaje się pkt 15a w brzmieniu:
"15a) węgorza (Anguilla anguilla L.) - od dnia 15 czerwca do dnia 15 lipca,";
b) ust. 2 otrzymuje brzmienie:
"2. Jeżeli pierwszy albo ostatni dzień okresu ochronnego dla określonego gatunku ryb lub raków, z wyjątkiem gatunków, o których mowa w ust. 1 pkt 4a i 15a, przypada w dzień ustawowo wolny od pracy, okres ochronny ulega skróceniu o ten dzień.";
4) w § 11 w ust. 2 pkt 2 otrzymuje brzmienie:
"2) węgorza - nie może być mniejsza niż 20 mm,".
§ 2. Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia, z wyjątkiem § 1 pkt 4, który wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2013 r.

Oznacza to , że od 11 czerwca wymiar ochronny wegorza wynosi 50 cm, wolno zlowić 2 sztuki i obowiązuje okres ochronny węgorza od 15 czerwca do 15 lipca bez możliwości skrócenia tego okresu o dzień pierwszy lub ostatni bedący ustawowo wolny od pracy.


I Zawody Spławikowe - GP 2010

Dodano: 09 czerwiec 2010
Spławik GP 2010 6 czerwca 2010 na jez. Miejskie Małe rozegrano I zawody spławikowe z cyklu Spławikowe GP 2010 Koław PZW w Czluchowie. Do udzialu w zawodach, ze wzgledu na ograniczoną liczbe stanowisko dopuszczono jedynie 30 zawodników. 15 najlepszych z ubieglego roku, oraz 15 wyłonionych w drodze eliminacji. Zawody rozegrano w systemie dwuturowym, jednosektorowym. Każda tura po 2,5 godziny. Pogoda dopisała aż nadto, była upalna i miała wpływ na poławiane gatunki. W obu turach dominowala ukleja, leszcza i krąpia poławiano sporadycznie.
Kol. Winicjuszowi Białek, podczas I tury udało sie złowić najwieksza rybe zawodow - niespełna kilogramowego lina... 
(czytaj dalej)

Sukces naszych młodzików

Dodano: 31 maj 2010
wdd 2010 30 maja 2010 w Słupsku, odbyły się Spławikowe Mistrzostwa Okręgu Słupskiego w kategoriach kadetów, juniorów i seniorek. Nasze koło wystawiło reprezentację złocona z uczniów skupionych wokół naszych szkółek wędkarskich w Człuchowie i Polnicy. Po kilku latach pracy kadry instruktorskiej zdecydowaliśmy się sprawdzić umiejętności naszych podopiecznych "na szerokich wodach". W końcu ranga mistrzostw okręgu to już naprawdę wysoki poziom.
Skład naszej reprezentacji był następujący: Arkadiusz Stopla, Pablo Mielnik i Adrian Orzlowski ze szkółki w Człuchowie, oraz Marcin Rożek, Mateusz Świtoń i Mateusz Książek ze szkółki w Polnicy. Barwy Człuchowa reprezentowała także seniorka Teresa Jasiak. Zespół trenerski to Marek Myszka, Krzysztof Duniec, Karol Dziemiańczyk i Jan Kuczyński. Ponadto spory trud w wędkarską edukację włożył kol. Andrzej Świtoń. ...
(czytaj dalej)

Wędkarski Dzień Dziecka

Dodano: 31 maj 2010
wdd 2010 Jak co roku dn. 29 maja  na jez. Miejskie Małe odbyły się wędkarskie zawody dla dzieci i młodzieży pod hasłem "Wędkarski Dzień Dziecka". Na starcie stanęło 30  zawodników rywalizujących w kategoriach wiekowych do lat 9, do lat 13 i do lat 17. Jak zwykle zawodnikom towarzyszyło grono opiekunów i kibiców. Pogoda dopisała, rybka brała tak sobie ale wszystkie dzieci otrzymały słodki poczęstunek i bez względu  na zajete miejsce dostały nagrodę. Sponsorzy w tym roku dopisali.
Wyniki zawodów przedstawiają się następująco:
W kategorii do lat 91m - Jan Stoltmann 976 pkt, 2m - Wiktoria Krause 825 pkt, 3m - Wojciech Dziemiańczyk 549 pkt.
W kategorii do lat 13: 1m - Piotr Krause 1070 pkt, 2m - Kolter Mateusz 1040 pkt, 3m - Adrian Orzlowski 790 pkt.
W kategorii do lat 17: 1m - Marcin Rożek 2010 pkt, 2m - Stolpa Arkadiusz 1920 pkt, 3m - Świtoń Mateusz 1600 pkt.
Zawody te, były jednocześnie ostatnim sprawdzianem przed mającymi odbyć się 30 maja br. Mistrzostwami Okręgu.
(zobacz zdjęcia)

Ślizki już w wodzie

Dodano: 30 maj 2010
Ślizki18 maja 2010 odbyło się zarybienie człuchowskich wód węgorzem. Do jezior trafiło okolo tysiąca węgorzy wielkości od 30 do 50 cm. Materiał zarybieniowy dostraczyli nam pracownicy ZO w Słupsku. Możemy być pewni ich jakości. I tak bedzie co roku. W tym tepie szybko odbudujemy populację węgorza w naszych wodach.

(zobacz zdjęcia)


I Zawody Spinningowe - GP 2010

Dodano: 10 maj 2010
Laureaci9 maja na jez. Rychnowskim odbyly sie I zawody z cyklu Spinningowe GP 2010 Koła PZW w Człuchowie. Naszą bazą logistyczna byla siedziba klubu jachtowego VI-KING, za co gospodarzom serdecznie dziękujemy. Do zawodów przystapiło 28 zawodników. Rybki łowiono, a wlaściwie starano się łowić w dwóch trzygodzinnych turach. Niestety, zgodnie z oczekiwaniami drapieżników przy brzegach po prostu nie było. W tych niezwykle trudnych warunkach, tylko dwóm zawodnikom udalo się złowić punktowane ryby. Okoń o długości 21,6 cm dał zwycięstwo kol. Dariuszowi Kochanowskiemu, natomiast okoń o długości 18,6 cm okazal się ryba na miarę 2 miejsca dla kol. Ryszarda Lubińskiego. Pozostali zawodnicy nie zanotowali punktowanych ryb, choć niektorzy mieli "na kiju" i szczupaki.
Niezwykła rzecz przydarzyła się kol. Pawłowi Stawiarz. W pierwszych minutach zawodów "wyholował"  wędzisko wraz z kołowrotkiem. Sprzęt nieco zabytkowy trafi do naszego muzeum.
(zobacz zdjęcia)

Szkolenie strażników SSR rejonu człuchowskiego

Dodano: 10 maj 2010
sieć kłusownicza7 maja 2010 na Przystani PZW w Czluchowie odbyło sie szkolenie strażników SSR rejonu czluchowskiego. W szkoleniu udział wzięli czołonkowie 5 kół naszego rejonu, za wyjątkiem Konarzyn, które organizacyjnie podlegają pod Chojnice. Na szkolenie przybyli także przedstawiciele Państwowej Straży Rybackiej z Posterunku w Kościerzynie.
Ogółem przybyło 27 osób w tym 9 kandydatów na strazników. Szkolenie prowadził Prezes Kola w Człuchowie kol. Karol Dziemiańczyk.  Poza częścia szkoleniową spotkanie mialo na celu wymianę informacji, spostrzeżeń i koordynację dzialań SSR, gdyż 22 kwietnia kol. Krzysztof Duniec zostal rejonowym koordynatorem SSR.
Przy okazji nowy koordynator rejonowy przekazal grupowym wzory notatek i dokumentów. Ponadto przybycie strazników PSR było okazja do przekazania im zabezpieczonych sieci kłusowniczych i porzuconej wędki. Ostatnimi czasy, nasza straż odnotowała sporo sukcesów w walce z kłusownictwem.
(zobacz zdjęcia)

Akcja porządkowa 2010

Dodano: 25 kwiecień 2010
Czyn 2010Jak co roku tak i w tym, 20 i 24 kwietnia odbyła się akcja porządkowa nad brzegami naszych jezior. Młodzież skupiona w szkółkach wędkarskich prowadzonych przez kol. Marka Myszkę sprzątała brzegi jez. Polnickiego i Rychnowskiego. 24 kwietnia natomiast dorosła część naszego koła porządkowało jez. Buszewo i robiła porządki na przystani. Komisja dokonała także przeglądu stanu technicznego pomostów na jez. Buszewo. Pomosty nr 00, 02, 03, 12, 14 i 18 wymagają większych lub mniejszych remontów.
Podsumowując można stwierdzić, że śmieci wędkarskich na naszych jeziorach jest naprawdę mniej. Natomiast pseudoturyści sieją w przyrodzie straszne spustoszenie. Dziesiątki butelek po wódce, piwie i puszek oraz śmieci bytowe, które znajdujemy nad jeziorami, skutecznie psują nieskazitelny obraz przyrody.
Po akcji wszyscy uczestnicy spotkali się na przystani, gdzie sadzono krzewy i drzewa. Następnie przy wspólnym grillu snuto plany na przyszłość.
Dziękuje wszystkim biorącym udział w czynie.
Pozdrawiam. Prezes. (zobacz zdjęcia)

Współzawodnictwo Kół

Dodano: 25 kwiecień 2010
puchar za 3 miejsce17 kwietnia br. w Słupsku, podczas posiedzenia Zarządu Okregu wraz z Prezesami Kół Okręgu Słupskiego, dokonano podsumowania współzawodnictwa Kół naszego okręgu za 2009 rok. Nasze Koło zajęło III miejsce w kategorii Kół powyżej 100 czlonków. To już piąty rok z rzędu, gdzie zajmujemy miejsce w pierwszej trójce. Gratulujemy więc sobie i wszystkim wędkarzom zrzeszonym w Kole.  W okręgu funkcjonuje ponad 50 Kół.

Grupa II - koła  powyżej 100 członków:
I miejsce  -  Koło "Karaś" Miastko - 1.113 pkt.
II miejsce  -   Koło Bytów - 708 pkt.
III miejsce  -  Koło Człuchów  - 547 pkt.
IV miejsce  -  Koło Miasto Ustka  -   360 pkt.
V miejsce -   Koło Czarne  -   322 pkt.
VI miejsce -   Koło Miasto-Lębork -  268 pkt.

Pierwsze zarybianie

Dodano: 02 kwiecień 2010
Zarybienie jez. RychnowskiegoW dniu 01.04.2010r. odbyło się zarybienie jez. Rychnowskiego wylęgiem sielawy i sieji zgodnie z harmonogramem zarybieniowym zespołu jezior człuchowskich. Jest to pierwsze zarybienie od kiedy PZW został prawnym użytkownikiem tych jezior.
Pogoda dopisała, temperatura wody też była odpowiednia tak więc cały wylęg powędrował do wody, co zapewne w przyszłości zaowocuje dorodnymi okazami tychże gatunków.
(zobacz zdjęcia)

Towarzyskie zawody "Pstrąg 2010"

Dodano: 28 marzec 2010
Pstrąg 201028 marca br. na rz. Czrenica zgodnie  z planem rozregrano towarzyskie zawody "Pstrąg 2010".  Pogoda w miarę dopisała.  Z rybami było róznie. Po niespełna 6 godzinach połowu wyłoniono laureatów:
Zwyciężył  z wynikiem 1020 pkt zajał kol. Krzysztof Rekowski. Pokazał klasę łowiąc dwa potokowce o wymiarach 44 cm i 30,5 cm. Drugie miejsce z wynikiem 330 pkt. zajął kol. Sebastian Filipczak łowiąc jednego potokowca o długości 30,5 cm. Pozostali zawodnicy nie złowili punktowanych ryb.
Godnym podkreślenia jest jednak wynik kol. Krzysztofa Cysewskiego. Złowił on pięknego, niestety nie punktowanego tęczaka o długości niespełna 50 cm.
Gratulujemy laureatom i łowcy pięknego tęczaka.
(zobacz zdjęcia)

Obchody 60-lecia Koła PZW w Człuchowie

Dodano: 21 marzec 2010
Wyróźnienie19 marca w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Człuchowie odbyły się uroczystości związane z obchodami 60-lecia naszego  Koła. Dzień ten jest zarówno Dniem Wędkarza. Uroczystości uświetnili Starosta Człuchowski Aleksander Gappa, Burmistrz Człuchowa Ryszard Szybajło, Wójt Gminy Człuchów Adam Marciniak, Przewodnicząca Rady Miejskiej w Człuchowie Danuta Kordykiewicz  i wielu innych znamienitych gości. 
Z rąk Przewodniczącej RM, odebrałem w imieniu Koła wyróżnienie Zasłużony dla Miasta Człuchowa. To dla nas duży zaszczyt.
Spotkanie przebiegało w niezywkle sympatycznej atmosferze, przy pełnej sali. Była kawka, rybka i ciasto.  Był czas na wspomnienia i na przybliżenie gościom, czym naprawdę jest Polski Związek Wędkarski. Powiedzieliśmy o tym, co i jak robimy, jakie sa nasze cele i jak zamierzamy je osiągnąć.  Można było objrzeć  pamiątki związane z Kołem. Niektóre z nich sięgały początków istnirnia Koła tj. 1950 roku.
Nieco wcześniej, w tej samej pięknie udekorowanej sali odbyło się spotaknie z dziećmi pt. "Wędkarstwo - moje hobby".
Wyróżniającym się członkom Koła wręczyłem wraz ze Starostą i Burmistrzem odznaki "Zasłużony Członek". W imieniu wyróznionych dziękował kol. Alfred Matwiejewicz.
Dziekujemy wszystkim  którzy pomagali przy organizacji spotkania, w szczególności Pani dyrektor biblioteki Marii Dąbrowskiej oraz prezesowi Towarzystwa Miłośników Ziemi Człuchowskiej Wiktorowi Zybajło.
(zobacz zdjęcia)

Osoby wyróżnione odznaką "Zasłużony członek"

Dodano: 03 marzec 2010
Lista osób wyróżnionych odznaką „Zaslużony członek”. Palnowane wręczenie odznaki nastąpi z okazji „Dnia Wędkarza” w dniu 19.03.2010 w Bibliotece Miejskiej w Człuchowie, godz. 17.00. Wręczenie odznak, będzie jednym z punktów programu obchodów 60-lecia Koła PZW w Człuchowie. Prosimy o przybycie.

Złota odznaka „Zasłuzony członek”: Matwiejewicz Alfred;

Srebrna odznaka „Zasłuzony członek”: Loroch Jerzy; Michalski Tadeusz; Michałowski Albin; Marczak Roman; Pryba Mirosław; Smoleń Bartosz;

Brązowa odznaka „Zasłuzony członek”: Bystroń Mieczysław; Borycki Ryszard; Brodecki Marek; Bonna Ryszard; Gulatowski Zbigniew; Kowalski Jerzy; Lisek Henryk; Lewiński Andrzej; Latawiec Marek; Mielewczyk Dariusz; Mikszo Jerzy; Winiarski Zdzisław; Wiktorowski Edward; Ebertowski Józef; Lewiński Marian; Krauze Stanisław; Szymański Mirosław; Dziemiańczyk Janusz; Nitz Jan; Dąbrowski Piotr; Waszkiewicz Jan.

Walczymy z przyduchą

Dodano: 18 luty 2010
Walka z przyduchąOd 16 lutego na jez. Miejskim Małym rozpoczeła się zorganizowana walka z przyduchą. Wielu członków Koła wzięło aktywny udział w akcji. Poprosiliśmy także o wsparcie Państwową Straż Pożarną w Człuchowie. Nie zawiedli. Użyczyli nam pompę spalinową i pomogli w wykonaiu otworów.  Akcja potrwa kilka dni, ale już widać poprawę. Ryba schodzi głębiej, co jest dobrym prognostykiem.  Straty w rybostanie są nieuniknione ale mamy nadzieję, że sytuacja będzie się znacząco poprawiać.
(zobacz zdjęcia)

Podlodowe Mistrzostwa Koła 2010

Dodano: 14 luty 2010
Podlodowe 2010W Walentynki 14 lutego 2010 roku na jez. Urzędowym, odbyły się Podlodowe Mistrzostwa Koła PZW w Człuchowie. Do zawodów przystąpiło 48 wędkarzy. Tęmperatura około 0 stopni, bezwietrznie i pochmurnie. Pogoda sprzyjała wędkarzom, którzy w ten dzień zakochanych zmagali się w swojej "ukochanej" dzidzinie sportu - wędkarstwie.
Gruba, bo ponad 30 cm pokrywa lodowa gwarantowała bezpieczeństwo uczestnikom zawodów. W końcu na tafli lodu przybywało jakieś 6 ton, bo tyle, a może i więcej ważyli wędkarze wraz ze sprzętem. ...
(czytaj dalej)

Zasłużony dla Miasta Człuchowa

Dodano: 11 luty 2010
Rada Miasta10 lutego 2010, Rada Miasta Człuchowa nadała dla Koła PZW w Człuchowie tytuł "Zasłużony dla Miasta Człuchowa" . W tym roku Koło obchodzi swoje 60-lecie. To naprawdę miły prezent i ukoronowanie pracy spolecznej wielu pokoleń człuchowskich wędkarzy. Choć nie pracujemy dla honorów, tylko z wewnętrznej potrzeby, miło jest, że ktoś dostrzega nasze osiągnięcia. Uroczyste wręczenie nastąpi w Dniu Wędkarza 19 marca 2010.
Dziękuję wszystkim naszym członkom za społeczny trud. Ten Tytuł to zasługa nas wszystkich
Pozdrawiam. Prezes

Wystawa " Zaborski Świat Podwodny"

Dodano: 11 luty 2010
Wystawa Zaborski Świat PodwodnyW dniu 5 lutego 2010, w Muzeum Miejskim w Człuchowie odbyła sie wystawa fotografii podwodnej pt. "Zaborski Świat Podwodny". Organizatorami wsytawy było człuchowskie muzeum, Zaborski Park Krajobrazowy, Koło PZW w Człuchowie oraz Urząd Marszałkowski. Na wystawę licznie przybyli fascynaci fotografii, samorządowcy no i przede wszystkim nasi wędkarze. Wkrótce postaramy się, aby takie zdjęcia można było oglądać z naszych jezior.
(zobacz zdjęcia)

Praca Społecznej Straży Rybackiej

Dodano: 11 luty 2010
Patrol SSROd początku roku na naszych jeziorach Społeczna Straż Rybacka przeprowadziła wiele kontroli. Najczęstszym problemem były nie wypełniane rejestry połowu ryb. W kilku przypadkach odnotowano zatrzymanie przez wędkarzy niewymiarowych okoni poniżej 18cm. Poza tymi uchybieniami nie odnotowano innych większych wykroczeń. Zadawalającym jest fakt, że wędkarze chętnie i bez żadnych problemów okazują dokumenty do kontroli oraz w pozytywny sposób wyrażają się na temat ochrony naszych jezior. Dziękujemy również strażnikom za poświęcony czas i zachęcamy do dalszych działań, a naszym wędkarzom życzymy udanych połowów i na bieżąco wypełnianych rejestrów.
(zobacz zdjęcia)

Zimowy czyn społeczny

Dodano: 31 styczeń 2010
walka z przyduchą31 stycznia na jez. Buszewo, w dość spontaniczny sposób odbył się czyn społeczny ukierunkowany na zapobieganie przyduchom. Stawiło się naprawdę bardzo wilu wędkarzy i przez kilka godzin w zorganizowany sposób zrobiliśmy wiele dobrego. Wykuto kilkanaście dużych dziur i kilkaset mniejszych. Odśnieżono całe połacie lodu. Wodę natleniono poprzez przelewanie przez lód. Na razie nie zaobserwowano objawów przyduchy, ale lepiej dmuchać na zimne.
Po czynie , wszyscy jak jeden pomaszerowali do domu.
Dziękuję wszystkim za udział w akcji i zapraszam do tego typu spontanicznych działań.
Jednocześnie innych ostrzegamy, przed wchodzniem na lód na jez. Buszewo. Powstałe dziury, są co prawda oznaczone, ale padający śnieg i siarczysty mróz mogą szybko zatrzeć ślady naszej działalności.

Pozdrawiam. Prezes
(zobacz zdjęcia)


1 > 2
Copyright © 2009-2014 PZW Człuchów. Designed by Maciej Wdowczyk
Strona zoptymalizowana dla rozdzielczości od 1024x768 pikseli. Zalecane przeglądarki: IE 7.0 lub wyższa, FF 3.0 lub wyższa.
Analiza oglądalniści: odwiedzin