START  |  GALERIA  |  KONTAKT  |  LINKI 


Wybrane z galerii

Jeziorna
Na Gostudnie
Buszewo
Zachód słońca na Buszewie
Kątki
Platforma na Kątkach
Dzień Dziecka
Widoki z Jeziornej

SponsorzyPrint Vision

Jezioro Rychnowskie

gostudnoJezioro Rychnowskie wraz z jeziorem Łazienkowskim i Urzędowym stanowią szereg rynien o kierunku z północno-wschodniego na południowy-zachód. Jest jeziorem stosunkowo głębokim o łagodnych stokach misy jeziornej, opadającej ku dwóm głęboczkom. W części południowej jezioro posiada dwie wyspy. Jezioro otaczają  lasy wodochłonne. Nad północnym brzegiem jeziora zlokalizowanych jest kilka ośrodków wczasowych oraz dwa kąpieliska strzeżone. Od strony południowej znajduje się baza WOPR, przy której znajduje się pole namiotowe i kąpielisko.
Rychnowskie ma 167,9 hektara powierzchni. Jego maksymalna głębokość wynosi 31,5 metra, a średnia 13,1 metra. Linia brzegowa jest dostępna na całej długości. Miłośnicy pieszych wędrówek muszą pokonać 7425 metrów linii brzegowej.
j. Rychnowskie
Roślinność wynurzona pokrywa 37% linii brzegowej i obejmuje około 7% powierzchni jeziora. Z gatunków dominuje trzcina pospolita, w małych ilościach występuje pałka wąskolistna. Roślinność zanurzona występuje na głębokości 7 metrów i zajmuje 24% powierzchni zbiornika. Roślinność ta reprezentowana jest głównie przez wywłócznik, ramienice i rogatek. W planktonie jeziora dominują okrzemki reprezentowane dla wód średnio zanieczyszczonych. Oprócz okrzemek w fitoplanktonie wiosennym występują sinice i tobołki.

Dominujące gatunki ryb to: sielawa, węgorz, płoć, okoń, leszcz, szczupak. Można też spotkać  sieje, lina, karpia, ukleja, miętusa, jazgarza oraz raki.


Jezioro Urzędowe (Szpitalne)

Jez. UrzędoweJezioro Urzędowe położone jest w granicach (południowo - wschodnia część) miasta Człuchów. Jezioro ma 72,8 hektara powierzchni. Jego maksymalna głębokość wynosi 16,9 metra, a średnia 7,6 metra. Linia brzegowa jest dostępna prawie w całości za wyjątkiem odpływu do Chrząstawy.

Roślinność wynurzona występuje wąskim pasem wzdłuż 64,7%  linii brzegowej, która wynosi 4945 metra. Zajmuje powierzchnię 6,9 hektara (9,5 % powierzchni lustra wody). Dominuje trzcina w małej ilości występuje tatarak i sitowie. Roślinność zanurzona występuje na powierzchni 5,2 hektara (7,2 % powierzchni dna jeziora) sięgając 2,5 metra głębokości. Najliczniej występuje moczarka, rogatek, jaskier krążkolistny.

Dominujące gatunki ryb to: leszcz, lin, płoć, węgorz, wzdręga, ukleja. Można też spotkać tu dużego okonia , karpia, sandacza, szczupaka a nawet tołpygę.

Jezioro Łazienkowskie

ŁazienkiJezioro Łazienkowskie położone jest w obrębie miasta Człuchów i należy do zespołu Jezior Człuchowskich ( Jezioro Rychowskie, Jezioro Łazienkowskie, Jezioro Urzędowe), który stanowi teren źródlany rzeki Chrząstawy, dopływu Gwdy. Ma 36,2 hektara powierzchni.

Maksymalna głębokość wynosi 20,5 metra, średnia 10,2 metra. Linia brzegowa nie jest dostępna na całej długości chociaż ma 2980 metra.

Na jeziorze Łazienkowskim roślinność wynurzona zajmuje 0,52 hektara co stanowi zaledwie 1,4% powierzchni zwierciadła wody i 12,8% linii brzegowej. Występuje głównie trzcina pospolita i sporadycznie pałka wąskolistna. Roślinność zanurzona występuje sporadycznie zajmując około 0,8% powierzchni dna. W partii wschodniej i północnej małe stanowiska nimfeidów (grążel żółty).

Dominujące gatunki ryb to: leszcz, płoć, lin, węgorz, okoń. Można też spotkać tu karpia i szczupaka.
łazienki - mapka

Jezioro Miejskie Małe (Jeziorna)

jeziornaJezioro Miejskie Małe - potocznie zwane Jeziorną, położone jest w samym centrum Człuchowa, przy ulicy o takiej samej nazwie.

Od strony południowej w jezioro wcina się półwysep, na którym znajduje się hotel i boisko do piłki nożnej. W południowo-zachodniej  części jeziora znajduje się ponad siedmiohektarowy nieużytek porośnięty głównie trzciną.

Od 1 stycznia 2006 roku, na podstawie zawartego porozumienia z dzierżawcą wody jest to łowisko Polskiego Związku Wędkarskiego w Człuchowie. Aby łowić na tym zbiorniku należy być członkiem PZW i posiadać aktualną opłatę okręgową. Osoby nie zrzeszone w PZW również mogą wędkować, ale obowiązuje wówczas wysoka opłata.

Jeziorna to nominalnie 34 ha zbiornik. Jednak faktycznie samo lustro wody stanowi 23 ha. Maksymalna głębokość jeziora to niespełna 4 m. Średnio głębokość waha się od 1,5m do 2 m. Brzegi jeziora są silnie porośnięte roślinnością wynurzoną. Linia brzegowa jest silnie urozmaicona, co sprzyja bytowaniu wielu gatunków ryb. Od strony północnej znajduje się kilkanaście pomostów zbudowanych przez miejscowych wędkarzy, co z pewnością  ucieszy miłośników wędkarstwa.

Spośród gatunków ryb poławianych tutaj przez wędkarzy z pewnością na pierwszym miejscu jest leszcz i węgorz. Na jez. Miejskim Małym populacja leszcza silnie się rozrosła. Powoduje to, że co raz to trudniej o dużą sztukę. Na Jeziornej , nie za często ale regularnie poławia się węgorza. Przy ogólnym radykalnym wręcz spadku populacji węgorza, na jez. Miejskim Małym z powodzeniem można je jeszcze łowić. Ponadto występują tu płoć, okoń, lin, karaś i szczupak. Sporadycznie trafia się też karp. Od momentu utworzenia łowiska PZW, zbiornik był i będzie systematycznie zarybiany.
Koło PZW w Człuchowie postawiło na takie gatunki ryb jak szczupak, lin i karaś.
Obowiązuje RAPR. 

Jezioro Buszewo

buszewoJezioro Buszewo to nieco ponad 8 ha zbiornik wodny położony ok 2 km od centrum Człuchowa.
Z uwagi na swoją bliskość oraz systematyczne zarybianie, cieszy się sporym zainteresowaniem wędkarzy.

Maksymalna głębokość jeziora to ok 1,8 m. Średnia głębokość waha się od 0,8 do 1,0 m. Jest to więc płytkie jezioro euftroficzne, dość silnie zamulone z bujną roślinnością pozwodną.

Spośród dominujących gatunków ryb występuje tu karp, lin, szczupak i karaś. Ponadto występuje tu płoć i okoń. Uwagę wędkarzy przyciąga jednak karp i lin. Karpie, których jest dość sporo ze względu na systematyczne zarybienia, osiągają wagę do 10 kg. Lin także rozwija się prawidłowo, osiągając medalowe wymiary. Wiele ryb złowionych w tym jeziorze trafiło na listę medalową WW.

Jeżeli chodzi o przynęty to dominują tu kukurydza, tradycyjny ziemniak i co raz to częściej kulka proteinowa.
Na jeziorze obowiązuje zakaz spiningowania od 15 maja do 30 września. Ponadto wprowadziliśmy całkowity zakaz połowu od strony Sieroczyna. Obowiązuje podwyższony wymiar ochronny karpia do 35 cm i lina od 30 cm. Wprowadzono także maksymalny wymiar dla karpia. Karpie od 70 cm i więcej muszą trafić z powrotem do jeziora.

Aby móc wędkować na jez. Buszewo należy być członkiem PZW i posiadać aktualna opłatę okręgową.

Jezioro Polnickie (Kątki)

polnickie, kątkiJezioro Polnickie położone jest niespełna 8 km na północ od Człuchowa, użytkowane przez Polski Związek Wędkarski w Człuchowie.

Jezioro to przez wędkarzy jest potocznie nazywane „Kątkami”, a to z racji bezpośredniego sąsiedztwa Leśnictwa Kątki.

Jest to 8 ha zbiornik, z urozmaiconą linią brzegową, ciekawą roślinnością wodną i bardzo czystą wodą. Jezioro otoczone jest ze wszystkich stron lasem, z dala od głównych dróg. Powoduje to, że połów ryb nad tym jeziorem to prawdziwy wypoczynek.
Średnia głębokość jeziora to 2-3 metry.

W jeziorze tym naturalnie występuje liczna populacja lina, szczupaka i leszcza. Wszystkie te gatunki osiągają pokaźne rozmiary. Złowione szczupaki przekraczają nawet 10 kg.
Jezioro jest systematycznie zarybiane przez PZW. Poza naturalnymi gatunkami występuje tu liczna populacja karpia. Jak ciekawostkę można powiedzieć, że kilka lat temu zarybiono jezioro Polnickie typowo rzecznym gatunkiem – jaziem. Jaź zaaklimatyzował się doskonale w tym chłodnym jeziorze. Jest już poławiany przez spiningujących wędkarzy, na niewielkie sztuczne przynęty.

Połów ryb na Kątkach dozwolony jest zarówno w dzień jaki i w nocy.

Copyright © 2009 PZW Człuchów. Designed by Maciej Wdowczyk
Strona zoptymalizowana dla rozdzielczości od 1024x768 pikseli. Zalecane przeglądarki: IE 7.0 lub wyższa, FF 3.0 lub wyższa.
Analiza oglądalniści: odwiedzin