Jezioro Rychnowskie wraz z jeziorem Łazienkowskim i Urzędowym stanowią szereg rynien o kierunku z północno-wschodniego na południowy-zachód. Jest jeziorem stosunkowo głębokim o łagodnych stokach misy jeziornej, opadającej ku dwóm głęboczkom. W części południowej jezioro posiada dwie wyspy. Jezioro otaczają lasy wodochłonne. Nad północnym brzegiem jeziora zlokalizowanych jest kilka ośrodków wczasowych oraz dwa kąpieliska strzeżone. Od strony południowej znajduje się baza WOPR, przy której znajduje się pole namiotowe i kąpielisko.
Rychnowskie ma 167,9 hektara powierzchni. Jego maksymalna głębokość wynosi 31,5 metra, a średnia 13,1 metra. Linia brzegowa jest dostępna na całej długości. Miłośnicy pieszych wędrówek muszą pokonać 7425 metrów linii brzegowej.
Roślinność wynurzona pokrywa 37% linii brzegowej i obejmuje około 7% powierzchni jeziora. Z gatunków dominuje trzcina pospolita, w małych ilościach występuje pałka wąskolistna. Roślinność zanurzona występuje na głębokości 7 metrów i zajmuje 24% powierzchni zbiornika. Roślinność ta reprezentowana jest głównie przez wywłócznik, ramienice i rogatek. W planktonie jeziora dominują okrzemki reprezentowane dla wód średnio zanieczyszczonych. Oprócz okrzemek w fitoplanktonie wiosennym występują sinice i tobołki.
Dominujące gatunki ryb to: sielawa, węgorz, płoć, okoń, leszcz, szczupak. Można też spotkać sieje, lina, karpia, ukleja, miętusa, jazgarza oraz raki.
Maksymalna głębokość wynosi 20,5 metra, średnia 10,2 metra. Linia brzegowa nie jest dostępna na całej długości chociaż ma 2980 metra.
Na jeziorze Łazienkowskim roślinność wynurzona zajmuje 0,52 hektara co stanowi zaledwie 1,4% powierzchni zwierciadła wody i 12,8% linii brzegowej. Występuje głównie trzcina pospolita i sporadycznie pałka wąskolistna. Roślinność zanurzona występuje sporadycznie zajmując około 0,8% powierzchni dna. W partii wschodniej i północnej małe stanowiska nimfeidów (grążel żółty).